Bilim insanlarının ağzımızda keşfettiği yeni ”tat”


16 Ağustos 2020 Pazar 09:00
Bilim insanlarının ağzımızda keşfettiği yeni ”tat”

Bilim insanları her geçen gün yeni araştırmalara imza atıyor. Bu seferki çalışma belki de uzun yıllardır emin olduğumuz bir bilgiyi güncellemeye neden olacak. Zira yeni yapılan bir araştırmaya göre tatlı, tuzlu, acı ve ekşi tat alma duyuları aslında bir tat reseptörünün etrafında birleşebiliyor. Yeni tat duyusu bu araştırma ile ortaya çıktı.

Yeni tat duyusu, diğer tatların gücünü artırıyor

Ağzımızda tat almamızı sağlayan tat reseptör hücreleri bulunuyor. Bu hücreler potansiyel gıda maddelerindeki kimyasalları tespit etmek için birden fazla sinyal yolunu kullanıyor. Aynı zamanda bu tat reseptörleri fonksiyonelliklerine göre farklı tiplerde gruplandırılıyor.

Tip I olarak adlandırılan hücreler, destek hücreleri olarak işlev görüyor. Tip II hücreleri acı ve tatlı gibi tat uyarılarını hissetmemizi sağlıyor. Tip III hücreleri ise ekşi ve tuzlu olan tatları algılamamıza olanak tanıyor.

Yeni belirlenen tat reseptörü ise daha çok haz üzerine odaklı olmakla birlikte; acı, tatlı, ekşi ve umami (birçok tadın birleşimi) gibi çeşitli tat uyarıcılarına geniş ölçüde tepki vermeyi sağlıyor. Yapılan ilgili araştırma PLOS Genetics’te yayımlandı ve fare modelleri kullanılarak ortaya çıkartıldı.

yeni tat duyusu-tat reseptor hücreleri

Bilim insanları daha önce tat reseptörleri için geniş bir uyarıcı yelpazesine sahip olan ve bunu tespit edebilen zevk odaklı hücrelerin var olabileceği fenomenini ortaya koymuştu. Bu kanıtlanmamış teoriyi incelemeye alan araştırmacılar, tat alma hücrelerinin beyne nasıl bilgi aktardığını derinlemesine incelemek için fareleri kullandı. Bunun sonucunda ise sürü tat profilini hissedebilen benzersiz bir tat hücresi türü olduğu keşfedildi.

Tip III kategorisine dahil edilen tat reseptör hücreleri, beyne giden tat hücrelerinin izlediği yolu kullanarak tüm tat türlerinden gelen sinyalleri algılayabiliyor ve beyne iletebiliyor. Tüm farklı tatları algılayabilen ve bu sinyalleri tıpkı diğer hücrelerin yapacağı gibi beyne gönderebilen bu yeni tür oldukça ufuk açıcı duruyor.

Araştırmacılar “Çalışmamız, farklı tat niteliklerinden olan kimyasallar da dahil olmak üzere, birden fazla uyarıcı türünü algılayabilen yeni bir tat hücresi popülasyonunu tespit etti.” diyor. Bu nedenle tat hücreleri beyindeki tat bilgisini işleyen hücrelere benzeyen uyarıcılara ya seçici bir şekilde tepki gösteriyor ya da genel olarak bütün tatlara duyarlı hale gelebiliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Bilim insanlarının ağzımızda keşfettiği yeni ”tat””

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasılda yalnış anladım resmi öyle görünce lann

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu tat ile ilgili 10 sene önce yazı vardı, insanları yeni diye kandırmayın.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yapılan araştırma yeni yayımlanmış. Eski araştırma makalesini gönderin isterseniz, biz de okuyup değerlendirelim.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Sigara içen vatandaş bizdede oluyor dilini de fırçala.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle dil atan fotolar koymayın!!! sakın :))))

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayatın tadı yok.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Birde sigara içtiğim için her sabah ağzımda oluşan bok tadı var

" Bilim insanlarının ağzımızda keşfettiği yeni ”tat” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim insanlarının ağzımızda keşfettiği yeni ”tat” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim insanlarının ağzımızda keşfettiği yeni ”tat” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
 2. 2 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
 3. 3 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 4. 4 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 5. 5 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 6. 6 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 7. 7 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 8. 8 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 9. 9 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 10. 10 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!