Okunma

Bilim Kurgudan Gerçeğe Dönüşenler


14 Şubat 2011 Pazartesi 18:30
Bilim Kurgudan Gerçeğe Dönüşenler

Hayal gücünün sınırlarını zorlayan bilimkurgu filmlerinde en ilginç ürünler izleyiciye tanıtılır. Her görenin mutlaka kullanmak istediği bu teknoloji harikalarının bazıları gerçeğe dönüştü.

Hangileri Gerçekleşti?

Modern bilim bu fantastik eserlerden etkilenerek geleceğe yönlendirecek bazı teknolojileri geliştirmeye başladı bile. Bazıları prototip bazıları ise gerçek olan bu ürünler şimdi hangi aşamasa hiç merak ettiniz mi? İşte bilim kurgudan gerçeğe dönüşenler…

Lazer Silahları

Bilim kurgu filmlerinin olmazsa olmaz teknolojilerinden biri de lazer silahlarıdır. İster kanun koruyucuları isterse galaksinin en korkunç suçluları bu silah sayesinde düşmanlarıyla savaşır.

Her çocuğun hayalini süsleyen bu cihaz günümüzde gerçekten yapılabilir mi?

Gerçek Lazerler

Günümüzde lazer silahlarını yapmak mümkün. Ancak filmlerde olduğu gibi foton parçacıkları ya da nükleer enerji yerine gerçek lazer silahları kimyasal karışımların gücünü kullanıyor.

Fotoğrafta gördüğünüz günümüzde kullanılan lazer silahlarından biri. Lazer ışınını oluşturmak için yüksek derecede enerji ve büyük optiklere ihtiyaç duyan gerçek lazerler DARPA ve Amerikan ordusu tarafından denenmeye başlandı.

Gerçek lazerler, filmlerdeki gibi kırmızı ya da mavi şeritler halinde ateşlenmiyor. Görünmeyen bir ısı dalgası sizi ortadan ikiye bölecek ve geleceğin savaşlarında ölümler böyle yaşanacak.

Işın Kılıcı

Star Wars filmlerinin aranılan teknolojilerinden biri olan ışın kılıçları her şeyi kesen mucizevi bir teknolojiye sahip. Her ne kadar görsel efekt harikası ışın çubukları gibi dursalar da ışın kılıçları hiç de masum cihazlar değil.

Dokunduğu şeyi anında kesen ışın kılıçları Star Wars filmlerinde sadece özel eğitimli Jedi Şövalyeleri ya da Sith Lord’ları tarafından yapılabiliyordu.

Gerçek Işın Kılıcı

İnanması zor olsa da Spyder adlı bir firma gerçek ışın kılıcını tasarladı. Fabrikalar ve madenciler için özel kesici lazeler tasarlayan firma, bilim kurgu severlerin de parasına göz dikip lazer sword adlı bir ürün tasarladı.

Gerçek ışın kılıcı bu kadar parlak ve büyük değil ama lazerleri belirli oranda sabitliyor ve lazer dokunduğu yerleri kesmeye başlıyor.

Ancak Star Wars’un isim babası George Lucas firmanın projesinden hiç hoş olmadı ve ürünün satışını durduran bir dizi davalarla telif savaşlarını başlattı.

Robot Protez

Bilim kurgu filmlerinde bir kaza sonucun uzuvlarını kaybeden kahramanlar hiç de endişeli görünmez. Çünkü teknoloji gelişmiştir ve bu kişiler sibernetik vücut parçaları sayesinde eski yaşamlarını sürdürebilir.

Bu hayal ürünü icatlar belki de insanların en çok ihtiyaç duyduğu teknolojilerden biri. Peki, gerçekten filmlerdeki gibi robot protezler mümkün mü?

Gerçek Robot Protez

Dünya çapında birçok sağlık ve protez, firmasının bağımsız olarak yaptığı çalışmalar bulunuyor. Sibenetik teknolojisini kullanan bu ürünler hem gerçekçi hem de insan sinirleriyle iletişime geçip his duygusunu tekrar kişiye kazandırabiliyor.


Fotoğrafta örnek olarak gösterdiğimiz bu an sadece düşünerek robot kolun çalışabileceğinin kanıtlandığı deneyden bir kare. Şimdi tek engel sibernetik protezlerin daha ucuz hale gelmesi. 

Robot Asker

Bir başka bilim kurgu klasiği ise bazen insanları koruyan bazen ise bizzat onlara savaş açan robot askerlerdir. Ağır silahlı ve yenilmesi zor bu askerler, filmlerin en heyecanlı sahnelerinde ekranda gözükür.

Gerçek Robot Askerler

Günümüzde büyük bir hızla robot askerler üretilmeye başlandı. Yapay zekaya sahip insansız robot uçaklar ve denizaltılar ilk testlerde olumlu sonuçlar veriyor.

Daha tehlikeli olan ise fotoğrafda gördüğünüz SWORD TALON gibi, hedefini bulup yok edebilen silahlı piyade askerler. Robot askerler şu anda, gizli döneme görevlerinde kendilerini geliştiriyor.

Şu anda robotlar emekleme aşamasında olabilir ancak önümüzdeki 10 yıl içerisinde torunları savaş sanatını elimizden alacak.

:: Bilim kurguda gördüğünüz cihazlardan en çok hangisinin gerçek olmasını isterdiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Bilim Kurgudan Gerçeğe Dönüşenler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  askeler için iyi bir şey
  yaptın

 2. rohirrim dedi ki:
  Alıntı surmelim37 Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster

  Resimde verilmek istenen mesaj ne yaaa

 3. The Dark Knight dedi ki:
 4. fakcakaya dedi ki:

  bunlar yakın gelecekte olabilecek şeyler değil…en azından bizim nesil göremeyecek onun için boş boş hayaller kurmayalım…

 5. zoki dedi ki:

  nod32 robotunu andırdı

 6. orcnd dedi ki:
  Alıntı The Dark Knight Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Böyle bir film yok konsept çalışma bu.

  ama yinede ben robot(i robot) filmini izlesin buna benziyen robotlar var bisürü

 7. The Dark Knight dedi ki:
  Alıntı surmelim37 Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Haberinizin ilk sayfasında bulunan resim bir filmden alıntımıdır eğer öyle ise filmin adını rica edebilirmiyim.

  resim..

  Böyle bir film yok konsept çalışma bu.

 8. surmelim37 dedi ki:

  Haberinizin ilk sayfasında bulunan resim bir filmden alıntımıdır eğer öyle ise filmin adını rica edebilirmiyim.

  resim..

" Bilim Kurgudan Gerçeğe Dönüşenler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim Kurgudan Gerçeğe Dönüşenler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim Kurgudan Gerçeğe Dönüşenler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "