Okunma

Güneş Enerjisini Benzine Çevirdiler


26 Aralık 2010 Pazar 20:30
Güneş Enerjisini Benzine Çevirdiler

Uzmanlara göre gelecekteki savaşlar ne yemek ne de toprak için yapılacak. Bu çatışmaların en büyük nedeni enerji olacak. Teknoloji ilerledikçe bu lüks yaşamın devamlılığını sağlayacak enerji kaynakları da büyük önem taşıyor.

Şimdiye kadar araştırmacılar, tükenmeyecek bir enerji bulamadı. Fosil yakıtların giderek azaldığı diğer alternatif enerji üretim türlerinin ise masraflı olduğu günümüzde yavaş yavaş büyük krize doğru gidiyoruz.

Solar (güneş enerjisi) ise bu konuda büyük bir çare olabilir. Şu anda yatırıma karşı verdiği enerji geri dönüşü konusunda pek başarılı olmayan solar sistemler geleceğin kurtarıcısı olabilir.

Bilim Kurgu Değil Gerçek!

BBC‘in haberine göre, Amerikan ve İsveç bilimadamları günenş enerjisinden benzin elde edebilecek yeni bir cihaz üzerinde çalışıyor. Ceria adıl cihazın prototipi, testlerde güneş enerjisini sentetik gaz haline getirdi.

Sadece yüzde 0.7 güneş enerjisiyle bu işi başaran cihaz uzmanların açıklamasına göre benzin elde etmek için gerekli hammaddeyi oluşturabiliyor.

Projenin başındaki isimlerden biri olan ve Kaliforniya Üniversitesi‘inde  profesör olan Sossina Haile cihazın gerekli kimyasal ayrışmaları başarıyla gerçekleştirdiğini ama şimdilik hiç de çevre dostu olmadığını söyledi.

:: Bu cihaz sizce geleceğin temel enerji üretim kaynağı olabilir mi?

 

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Güneş Enerjisini Benzine Çevirdiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş Enerjisini Benzine Çevirdiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş Enerjisini Benzine Çevirdiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "