Bilim Kurulu Üyesi’nden AVM’lerde gezenlere uyarı


21 Mayıs 2020 Perşembe 12:35
Bilim Kurulu Üyesi’nden AVM’lerde gezenlere uyarı

Bilim Kurulu Üyesi Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel Corona virüsü AVM tehlikesi hakkında uyarıda bulundu. Kapalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun!

Corona virüsü salgını mayıs ayının da gelmesiyle özellikle Türkiye’de kontrol altına alınmış durumda. Dünya için aynı şey geçerli olmasa da alınan önlemlerin gevşetilmemesi de artık uzmanların en çok üstünde durduğu şey. Bilim Kurulu Üyesi Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel de Corona virüsü yayılma konusu durum AVM’lerde gezenlere uyarıda bulundu. Peki, AVM tehlikeli mi?

Corona virüsü AVM tehlikesi

Corona virüsünün marketler, AVM’ler ve kapalı olan her ortamda daha fazla kişiye bulaştığını biliyoruz. Prof. Dr. Levent Yamanel de bu bilgilerin ışığında geçenlerde açılan alışveriş merkezlerinin klimalarının virüsü yayabileceğini söylüyor. Yamanel: “Hava akımı oluşturabilen bütün cihazlar hastalığı bulaştırabilir. Klimalar da AVM girişlerindeki klimalar da bunu yapabilir” diyor ve uyarıyor.

Bildiğiniz gibi bu ayın ikinci haftasında açılan AVM’lerin önünde oluşan uzun kuyruklar, virüs ile mücadelede ek tedbirlerin alınmasının gerekliliğini gözler önüne sermişti.

AVM

Bu durumların sonucunda İstanbul’da alınan kararla AVM’lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdelerinin çalıştırılmasını yasaklamıştı. Bunun yanında Türkiye’deki diğer alışveriş merkezlerinde havalandırma perdelerinden kaynaklanan risk devam ediyor.

Klima Corona virüsü pozitif olan bir kişinin damlacıklarını etrafa daha kolay yaymasını sağlıyor. Bu sebeple Çin’de yapılan bir çalışma da bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Yamanel,  lokantada klimanın önünde oturan Covid-19 pozitifli bir hastanın bütün damlacığının diğer masalara dağılabileceğini aktarıyor.

Yani hava akımı oluşturabilen bütün cihazlar hastalığı bulaştırabiliyor. Bu da AVM’lerde yer alan havalandırma ve klima sistemlerini de tehlikeli kılıyor. Bu süreçte kalabalık ortamlardan kaçınmamız gerektiğini aktaran Bilim Kurulu Üyesi Yamanel, AVM girişlerindeki klimaların çalıştırılmaması hususunda daha hassas olunması gerektiğini belirtiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Bilim Kurulu Üyesi’nden AVM’lerde gezenlere uyarı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yok bunu bi çinlinin söylemesimi lazım ben onu anlamıyorum

 2. Anonim dedi ki:

  ne virüsmüş arkadaş. uçuyo kaçıyo atlıyo zıplıyo. her numara var maşallah.

 3. Anonim dedi ki:

  Metrolara binmeyin cok tehliki ozaman klima acik hep

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Avm de iş yerimiz var,12 saat orada olacağım 1 haziran itibariyle…
  Bilim kurulu üyemiz buna nasıl bir tavsiyesi var acaba:)

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yok be o kadar da korkulacak birsey yok kimsecikler gelmiyor

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Neden açtılar o zaman ?

  1. Anonim dedi ki:

   Para lazım

" Bilim Kurulu Üyesi’nden AVM’lerde gezenlere uyarı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim Kurulu Üyesi’nden AVM’lerde gezenlere uyarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim Kurulu Üyesi’nden AVM’lerde gezenlere uyarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "