Bilim Kurulu Üyesinden ”ikinci dalga uyarısı”


16 Haziran 2020 Salı 10:16
Bilim Kurulu Üyesinden ”ikinci dalga uyarısı”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Corona virüs salgınındaki vaka artışına ilişkin açıklamada bulundu. Özkan açıklamasında virüsü önemsemezsek, ikinci dalganın çok daha kısa süre içinde karşımıza çıkacağını söylüyor. Bildiğiniz gibi salgına ilişkin bu ayın başında geçilen normalleşme süreciyle birlikte vakaların sayısında artışlar yaşandı. Hem Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hem de birçok yetkili kişi önemli uyarılar yapıyor. Bilim Kurulu Üyesinden ikinci dalga uyarısı dikkat çekiyor.

Bilim Kurulu Üyesinden İkinci dalga uyarısı dikkate alınmalı

Vakaların artışına yönelik tedbirlerin alınması gerektiğini savunan Prof. Dr. Seçil Özkan: “Önemsemezsek, ‘bana bir şey olmaz, oğlumun düğününü yapayım, gün sırası bendeydi günümü de yapayım’ gibi düşüncelere kapılırsak, tekrar ikinci bir pik noktası yaşayabiliriz” diyor.

Bir süredir vaka sayılarının artış göstermiş olması uzmanları tekrar harekete geçirdi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan da yaşanan artışlara ilişkin, ”korkmayalım ama dikkatli olalım” çağrısı yapıyor. Normalleşme sürecinin ikinci haftasında günlük vaka sayılarında artış yaşanıyor. Bir süredir kontrol altında olan vaka sayılarında yükselişi değerlendiren Özkan, toplumun üç kuralı unuttuğunu söylüyor.

ikinci dalga uyarisi

İnsanların eski hayatlarına döndüğünü hatırlatan ve böyle olmaması gerektiğini belirtelen Özkan, bu süreçte toplum davranışlarının önemini vurguluyor. Öbek öbek artışlardan da bahseden Bilim Kurulu Üyesi, taziye ziyaretlerinin, nişan ve küçük kutlamaların bunda önemli bir etkisinin olduğunun altını çiziyor. 10 kişinin üzerinde kalabalık ortamlar oluşturmak şu an için riskli diyen Özkan, hem kendimizi hem de çevremizi korumamız adına daha dikkatli olmamız gerektiğini vurguluyor.

Üç kurala dikkat çeken Özkan, sosyal mesafe, maske takmak ve el hijyeni gibi konuların unutulmaması gerektiğini söylüyor. İkinci dalga uyarısı yaparak bu dalganın karşımıza ” ekim ve kasım” ayları gibi çıkabileceğini söylüyor. Ekim ve kasım aylarına kadar ve o aylar da dahil olmak üzere önlemlere dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Seçil Özkan, ”Maskeyi takmaktan bunalıyoruz; ama şunu düşünelim; hastaneye yattığımızda solunum cihazında olmaktan katbekat iyidir” diyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bilim Kurulu Üyesinden ”ikinci dalga uyarısı””

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Üni sınavı var 2.inci degil 5 inci dalgaya atlıyicaz

" Bilim Kurulu Üyesinden ”ikinci dalga uyarısı” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim Kurulu Üyesinden ”ikinci dalga uyarısı” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim Kurulu Üyesinden ”ikinci dalga uyarısı” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!