Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama!


20 Nisan 2020 Pazartesi 15:58
Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama!

Ülkemizde, corona ile mücadelenin en kritik organlarından Bilim Kurulu’nun üyelerinin yaptığı açıklamalar büyük öneme sahip. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik virüsün vücutta kalma süresi konusunda şaşırtıcı bir açıklama yaptı.

Corona virüsü yenen kişilerin tekrar hastalanmasının zor bir ihtimal olduğunu belirten Prof Dr. Çelik, antikor oluşumunun şu anda kontrol edilemediğini belirtti. Düşünülenin aksine corona virüsü tedavisi gören kişilerin bağışıklık sisteminin yavaşlamadığını, hastalığı atlattıysa zaten normal düzeyde olduğunu vurguladı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik: virüs vücutta 27 güne kadar kalabiliyor

Tüm dünya genelinde karantina süresi 14 gün olarak belirlenmiş durumda Ancak Prof Dr. Çelik, virüsün vücutta çok daha uzun süre yaşayabildiğine yönelik çalışmaların ortaya çıktığını belirtiyor. Bu konu hakkında şu ifadeleri kullandı;

“Virüsün 14 gün yaşadığını biliyoruz; ama iyileşme süresi 3 ile 6 hafta sürüyor. Bununla ilgili çalışmalar var. 27 güne kadar söz edilen bir çalışma var. Net bir şey söyleyememekle beraber, virüsün 14 gün ile 27 gün kalabildiğini söyleyebiliriz. Bizim çalışmalarımızda 14 günü aşan uzun süre kalan hastalarımız oldu. Bunların tek hasta değil de birçok hastayla gösterilmesi lazım. 27 güne kadar temkinli olmakta fayda var diye düşünüyorum”

Havaların ısınması virüs ile mücadeleye pozitif katkı sağlayacak

“Havaların ısınması ile virüsün azalacağı yönünde bir kanaatim var. Afrika’da dışarıdan gelen vakalar var. Orada bu dönemde salgın yapabilir. Bulaşması mümkün. Sıcak havada bunun pek mümkün olacağı kanaatinde değilim. Işıktan kolay etkilenirler ve ölürler. Sıcaklığın da İnfluenza virüsüne benzer seyrettiğini varsayarsak, tabii ki bu çok doğru bir yaklaşım olmamakla beraber sıcak mevsimlerde bunun olmayacağı kanısındayız”
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
16 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Yaa birisi çıkıyor az kaldı Mayıs Haziran kontrol altına alırız biri çıkıyor 3 sene sürecek biri çıkıyor kontrol altında değil kardeşim siz bilim kurulu üyeleri bi karar verin hepinizin ayrı oynuyor ağızı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Oyuncak olduk üç beş kişinin elinde

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Bir vatandaş olarak benim kanaatimce bu illet yaz sonuna kadar sürer…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Bazıları da 60 derecede bile bu virüsün yaşayabileceğini söylüyor aga şaka mısınız bi kesin olun koskoca bilim kurulu be

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Her biri ayrı telden çalıyor tıngır tıngır. Hiç birini dinlemeyin gitsin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

aynen öyle dostum. bu herifler de bu işin içinde

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

hiçbirinin dediği öbürünü tutmuyor. bilim kurulu toplantıları da şefaf ve canlı yayınla olmalı. o yüzden ben dış basına daha ağırlık veriyorum. yurt dışındaki bilim adamları bile bu virüsü hala tam analiz edemediler, o yüzdendir ki virüsün azalma seviyesi henüz görülmedi, hala artarak devam ediyor. yeni bir virüs ve belki yıllara uzanan bir araştırma sonucu hallolacak. bizimkiler de mayıs haziran diye umut satmaya devam etsin…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Bu haber 1 ay önce Çinde söylendi zaten. Korona virüsünün kuluçka süresi 27 güne kadar olabiliyor demişti Çinliler. Yeni haber gibi sunmaya gerek yok.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Fransız bilim adamları açıklama yaptı virüsün 92 dereceye kadar yaşadıklarını ***** milyon şu an..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Bilim kurulu üyelerinin her biri kendince açıklama yapıyor ortak bir noktada buluşmaya çalışmak yerine. Sanki toplanıp diyorlar ki her birimiz basına farklı farklı demeçler verelim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Kisaca virus sicak Mevsimde insandan insana Bulasmasi Devam Edecek. Lakin dis etkenlerden Bulasma riski cok azalacak gorusundeyim. Disardaki Her hangi bi yuzeyde,yasamasi kisitlanacak. Direk sicak gunes goren yuzeyde, cok fazla Yasamayacak. Endonezyada Yasiyorum! Ayni zamanlarda Tr ile virus bulasti ulkeye. Lakin sukur burda 4 bin kusur Bilinen vaka varken. Malesef Turkiyede 90bini gorecek nerdeyse. Mumkunse Evde Kalin sicaklara ***** Turku ve Muslumanligi korusun Aamiin..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Olay sıcak değil, dezenfektan etkisi olan UV ışınları. Bulaşıcılığı azaltır, virüs yapısına zarar verir parçalar ve yeteri kadar ışığa maruz kalırsa da tamamen öldürür.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Cümlelerin hepsi birbirinden ters orantılı ne dediklerinden haberleri yok hepsi kendi zurnasini çalıyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

insanların sabrıyla oynamayın. yeter artık

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Yenen biri bidaha hastalanamiyormu ? Grip virüsünün yapisini anlamamis bu arkadas üyelik den atilsin. Avrupa’da birdaha hastalanan daha büyük risk altındadır diyor bizimki hasta olmaz diyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Bunun Bir grip virüsü olmadığını anlamamış bir ins

" Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!