Bilimkurguyu Gerçek Yapan 5 Buluş


22 Haziran 2010 Salı 14:00
Bilimkurguyu Gerçek Yapan 5 Buluş

Bilimkurgu filmlerini en ilginç yapan özellik bu yapımlarda görünen teknolojilerdir. Kimi zaman uzaydan gelen gelişmiş bir medeniyetin kullandığı araçlar ve silahlar kimi zaman ise gelecekteki insanların sahip olduğu hayat kurtaran teknolojiler her zaman seyircinin ilgisini çeker.

Genelde insanlar bu  filmlerdeki teknolojilerin sadece kurgu olarak görür ve gerçek olacaklarını düşünmez. Ancak bu ürünlerin bazılarının gerçek olduğunu biliyor muydunuz? Bilimkurgudan ilham alan tasarımcı ve araştırmacılar filmleri aratmayacak ürünler üzerinde çalışıyor.

İşte sizi şaşırtacak 5 ürün

Numara 5: Rengi değişen elbise

Kadınlar için en büyük sorunlardan biri özenerek giydikleri elbiselerin içinde bulundukları ortamın ışıklandırması yüzünden çekiciliğini kaybetmesidir. Danimarkalı bir tasarımcı bu tarz sorunları ortadan kaldıracak teknolojik bir elbise tasarladı.

LED ışıklarla süslü kıyafet etrafta bulunan ışığın seviyesini algılıyor ve buna göre kendi rengini ayarlıyor. Işık azaldıkça kıyafet LED ışıkları kullanıp parlamaya başlıyor. Bu ilginç teknoloji sayesinde gecenin peri kızı olabilirsiniz.

Numara 4: Kendi kendine şişen lastik

Yeterince şişik olmayan lastikler hem sürünün günün kötü geçmesi için hatırı sayılır bir sebeb hem de kazaya neden olabileceği için büyük bir tehlike. Coda Development adlı Çek firması basit ama ilginç bir sistem tasarladı.

#http://video.shiftdelete.net/y/b627444fd0f0504d5bbebda485499064.flv#

Videoda da izleyebileceğiniz gibi kendi kendini şişiren bu lastiklerin içinde bulunan pompa araç hareket halindeyken çalışmaya başlıyor. Aslında prensip çok basit, lastik indikçe pompaya gelen basınç artıyor ve cihaz hava pompalamaya başlıyor.

Numara 3: Şeker hastaları için özel lens

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hasta insanların hayatını tamamen değiştiriyor. Bu rahatsızlığı olan insanların hayatını kurtaracak özel bir lens geliştirildi.

İngiltere’de bulunan Western Ontario Üniversitesi‘nde geliştirilen bu özel sistem hastanın şekerini ölçüyor.

Jin Zhang adlı profosörün geliştirdiği teknoloji sayesinde kandaki ani değişiklikleri keşfeden sistem hastanın durumuna göre renk değiştiriyor.

Numara 2: Robot zırhlar

Bilimkurgu filmlerinin değişmez simgelerinden biriyse robot zırhları sayesinde süper güçlü hale gelen insanlardır. Demir Adam örneğinde olduğu gibi bu zırh sayesinde süper kahraman bile olmak mümkün. Günümüzde bu teknolojide gerçekleşti.

HULC Exoskeleton adlı robot zırh askeriye hizmet etmek için tasarlandı. Bu zırh sayesinde gücünüz en az 20 kat artıyor. Önümüzdeki yıllarda bu icat Demir Adam’a benzer şekilde tüm vücudu kaplayacak.

Numara 1: Hologram teknolojisi

Star Wars filmlerinin en ilgi çekici yanlarından biri insanların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan 3D hologramlar. Filmlerde bu hologramlar sayesinde geçmişte kayıt edilmiş görüntüler gibi anlık konuşmaları da izlemek mümkün.

#http://video.shiftdelete.net/y/d573b61fd4cc969b71e32e88464e6fb1.flv#{video||271|432}

İnanması zor ama bu teknolojinin atası günümüzde de bulunuyor. Southern California Üniversitesi‘nin grafik bölümü 360 derece görüntü yansıtabilen bir hologram teknolojisi geliştirdi. Bu ürün şimdilik sadece bilgisayarda hazırlanmış grafikleri yansıtabiliyor. Ancak sistem geliştikçe Star Wars filmlerindeki gibi anlık görüntüleri de yansıtabilecek.

:: Bu icatlardan en çok hangisi sizi heyecanladırdı? Filmlerde gördüğünüz kurgu teknolojilerden hangilerinin gerçek olmasını isterdiniz?

 

 


 


Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bilimkurguyu Gerçek Yapan 5 Buluş konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilimkurguyu Gerçek Yapan 5 Buluş ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilimkurguyu Gerçek Yapan 5 Buluş ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?