Okunma

En Büyük 500 Bilişim Şirketi Açıklandı


30 Haziran 2009 Salı 09:00
En Büyük 500 Bilişim Şirketi Açıklandı

İnterpromedya tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Bilişim 500 listesi açıklandı. Bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların 2008 yılı net satış gelirlerinin baz alındığı Bilişim 500 Araştırması, İTÜ Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve BTK Başkanı Tayfun Acarer’in de katıldığı bir törenle açıklandı.


Ödül alan şirket yetkilileri tören sonunda bir hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Törende bir konuşma yapan İnterpromedya Yürütme Kurulu Başkanı Ruşen Yaykın, son 10 yılda sektörün gelişimiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı; “1998 yılında 8,7 milyar USD büyüklüğe sahip sektörümüz, geçen10 yıl içinde yüzde 223 büyüyerek, 2008 yılında 28,1 milyar USD büyüklüğe ulaştı. Bu dönem içerisinde sadece 2001 yılında 2000 yılına oranla yüzde 31 düşüş göstermiş ve 1998 seviyesine inmişti.

2009’da Gerileme Bekleniyor

2009 için %6’lık bir düşüş beklendiğini belirten Yaykın sözlerini şöyle sürdürdü; “2008 yılında bilgi teknolojileri pazarı 7,4 milyar USD, iletişim teknolojileri pazarı ise 20,7 milyar USD olarak gerçekleşti. 10 yıl içerisinde bilgi teknolojileri pazarı %25 büyürken, iletişim teknolojilerindeki büyüme ise %223’ü buldu.


İnterpromedya Yürütme Kurulu Başkanı Ruşen Yaykın, sektörün 10 yılda geldiği noktayı özetledi.

Son 10 yılda en hızlı büyüyen alan ise Yazılım ve Hizmetler olduğunu belirten Yaykın, son 10 yıllık dönemde yazılımın %499; hizmetlerin ise %489’luk büyüme sergilediğine dikkat çekti. Bu gelişimin sürmesinin beklendiğini de söyleyen Yaykın; 2009’da sektörde %6’lık düşüş beklentisine rağmen bu alanda %7’lik bir büyüme gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini de belirtti.

İlk 10 Bilişim Şirketi


İlk 4’te bir önceki yıla göre değişiklik bulunmuyor.

Kategori Birincileri – Donanım

 


Donanım kategorisi altında tam 18 alt kategori bulunuyor.

Kategori Birincileri – Yazılım


Yazılım kategorisi birincileri arasında Bilişim 500’ün arka sıralarındaki şirketler de bulunuyor.

Kategori Birincileri – Hizmet


Hizmet kategorisi birincileri arasında ilk 10’a da giren isimler bulunuyor.  

Özel Bölüm Birincileri


Özel Bölüm birincilerinin tamamı ilk 100’den.

Türkiye Bilişim Pazarı Büyüklüğü


Yıldızla işaretli rakamlar tahminleri gösteriyor.

:: Araştırma sonuçlarını nasıl buldunuz?

Bilgi için: İnterpromedya
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" En Büyük 500 Bilişim Şirketi Açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Büyük 500 Bilişim Şirketi Açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Büyük 500 Bilişim Şirketi Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "