Okunma

Bilişim Bakanlığımız Olur mu?


23 Ağustos 2007 Perşembe 13:00
Bilişim Bakanlığımız Olur mu?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Altmışıncı Hükumet’in kurulumu konusunda yaptığı bir konuşmada Bilim ve Teknoloji ile ilgili bir bakanlık bulunabileceği yönündeki söylemi, bizler kadar sivil toplum kuruluşlarını da heyecanlandırdı. azı dönemlerde gündeme gelen; fakat görüldüğü (aslında görülemediği) üzere henüz hayata geçememiş bir girişim de olsa, Altmışıncı Hükumet döneminde bilimsel ve teknolojik kalkınma konularının kendi içinde çözüldüğü ve yönlendirildiği bir bakanlığa sahip olması uzak görünmüyor.

İlk Açıklama TBV’den

Bilişim teknolojileri konusunda en yetkin sivil toplum kuruluşlarından olan Türkiye Bİlişim Vakfı’nın başkanı Faruk Eczacıbaşı, konuyla ilgili olarak "Sayın Başbakanımızın açıklamalarını Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümü sürecinde öncü çalışmalar yürüten TBV olarak büyük bir memnuniyetle karşıladık. Bu doğrultuda, bilişimle ilgili tüm konuları tek elden koordine eden, kendi bütçesi ve yaptırım gücü olan güçlü bir yapının kurulmasını arzu ediyoruz. Başbakana yakın çalışan, klasik bakanlık teşkilatından farklı olarak bilişim dünyasına uygun bir esneklikte, güne ayak uyduran çağdaş bir bakanlık yapısını sonuna kadar destekleyeceğiz." şeklinde konuştu.
ShiftDelete.Net olarak, dileriz ki çağın ve teknolojinin gereklerine uygun şekilde memleket sathındaki bilim ve teknoloji alanında yapılan çalışmaları tek elden düzenleyebilecek, ciddi anlamda alanındaki işlevselliği mümkün mertebe kendi elinde tutacak ve günlük yaşamdan büyük devlet projelerine kadar birçok konuda önemli bir eksikliği kapatacak işlevsellikte bir bakanlık kurulur.

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Bilişim Bakanlığımız Olur mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bencede kurulmalı böyle bir bakanlık hadi hayırlısı…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar Türkiye’yi ileriye götürmek için değil ortaçağ karanlığına gömmek için çalışıyorlar 🙂 Çok beklersiniz bence…..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hızlandırılmış tren vakaları gibi alakasız insanları başa getiren, beceriksiz ama kendi safında adamlara istihdam atayanlardan hiç umudum yok,
  ortallığı karıştıracaklarına etliye sütlüye karışmasınlar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel olur. Yeni bina alırlar. Bir sürü personel alırlar. Bakanın danışmanları ve kırmızı plakalı mersedesi olur. Ödeneği olur. Bize nutuk atar. Geliştireceğiz, der. Çok geriyiz, der. Mikrosoft ile anlaşmalar imzalar, pahalı ürünlerini Türkiyeye daha fazla getirir. Ototrite olarak gerekli gereksiz yerlerde ahkam keser.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  raat olun hepiniz…

  Kac ulkede war ki bizde olsun!!

  gelmez ole bisey Turkiyeye;)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İnternete girmek için ikametgah kağıdı, temiz kağıdı vs vs istenir ben buna eminim.. Aman Allah korusun!.. Böyle iyi valla..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  valla siyaset yapmayı bilen arkadaşların , düşüncesi ne zaman iktidar olduda bilişimle ilgili girişimlerini gördük !!! Bence çok iyi bir adım.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bilim Teknoloji Bakanlığının açılacağını zaten açıkladılar. Tubitakta işin içinde…. .)

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bırakın geçmiş bir zamanda int hakkında yasaklama ile ilgili bir kanun tasarısını görüşürken meclisi televizyondan izlemiştim bu adamölar bilişimin b si ile ilgilenmiyorlar. belki ilerde bir gün bizden birileri bunu başarır ne derisniz.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kotanın kalkmasına yönelik bir bakanlık kursak daha iyi olur sanırım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bence olmasın olursa sansürlemekte çini bile geçeriz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  umariz olur, dogrusu iyide olur..

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Recep amcam yapar yaww

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Olursa çok güzel olur.
  Başbakan güzel işler yapacak gibi görünüyor.
  Hadi hayırlısı…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ne güzel olur bizlere de belki iş imkanları doğar…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  e-devlet diolar bu zamana kadar düşünemediler inşallah adsl meselelerinede bi el atarlar yo yo atmazlar zamanında özelleştiren onlar değilmiydi???

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yaparlar ki? Oturup hangi siteyi engelleyecekler ona mı karar verirler?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ne güzel olur hakkaten

 19. SDN Okuru dedi ki:

  umarım olur ama sorumlusunun kültür bakanı gibi olmaması şartı ile …

 20. SDN Okuru dedi ki:

  bence boyle bır bakanlık olması çok guzel olur ulkemızde buna cok ıhtıyac war .

 21. SDN Okuru dedi ki:

  bilişim bakanlığımız olursa bundan sonra internette girilebilir site sayısı 8-10 geçmez heralde nede olsa bu işlerle ilgilenen bir bakan olacak

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Çok bekleriz…

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bilişim ve Bakanlık sözcükleri aynı cümlede olunca biraz garipsiyorum ister istemez. Bakanlık denince akla hantal yetki maksimizasyonu peşindeki bürokratlar geliyor. Bilişim denince tüm bunların aksine engin bir dünya ve meclisin patırtı gürültüsünde güme ihtimali yüksek projeler… İnşallah ben haklı çıkmam. En azından denemeye değer.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  bence kurulması türkiye açısından çok yararlı olacaktır

 25. SDN Okuru dedi ki:

  vekillerden en alakasız birine verirler nufuzunu genişletir sonra onun akrabaları çeşitli alakasız yerlere müdür falan olur şu anki hükümetteki vekillerden herhangi birinin bu işi yürütebilecek seviyede bilişim bilgisi olduğunu sanmıyorum

 26. SDN Okuru dedi ki:

  kurun bakanlığı hep beraber bilişelim 😀

" Bilişim Bakanlığımız Olur mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilişim Bakanlığımız Olur mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilişim Bakanlığımız Olur mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "