Bill Gates’ten 12 milyon dolarlık yarışma!


28 Nisan 2018 Cumartesi 10:00
Bill Gates’ten 12 milyon dolarlık yarışma!

Bill Gates yarışma düzenleyerek, bilim insanlarının dikkatini önemli bir konuda toplamayı hedefliyor. Bill Gates yarışma duyurusunu bir sağlık konferansında yaptı.

Bill Gates yarışma ödülünü açıkladı

Massachusetts Tıp Derneği ve New England Journal of Medicine, her yıl sağlıkla ilgili bir konuda, panelistler ve konuşmacıları içeren bir etkinlik düzenliyor. Etkinliğin bu yılki ana konusu ise epidemi (salgın hastalık) oldu. HIV ve sıtma gibi tehditlerle mücadele etmek için çaba gösteren Bill Gates de etkinlikte konuşmacılar arasında yer aldı.

Bugün, hastalıkların ilk defa geçirilmesinden çok daha etkili bir şekilde bağışıklık kazanmamıza yardımcı olan aşılar, ilaçlar ve teşhis araçlarımız var. Gates yaptığı konuşmada, dünyanın tıpkı savaşa hazırlandığı gibi pandemiler (dünya genelinde etkili olan salgın hastalıklar) için de savaşa hazırlanması gerektiğini belirtti.

Bill Gates, bu mücadele için Gates Vakfı’nın ‘evrensel grip aşısı’ geliştirilmesi için bir çalışmasını duyurdu. Grand Challenge ile iki yıl boyunca, evrensel grip aşısı için gelecek vaat eden tekliflere 150.000 dolar ile 2 milyon dolarlık fon sağlanacak. Ardından, hayvan modellerinde başarılı olma gibi ümit verici kanıtlar gösteren projeler, 10 milyon dolarlık büyük ödül için başvuruda bulunabilecek.

Bill Gates yarışma

Salgın hastalıklar, savaşlar kadar tehlikeli

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), mevsimsel influenza nedeniyle her yıl 290.000 ila 650.000 kişinin öldüğünü tahmin ediyor. Dolayısıyla bu konunun üzerinde durmak, daha yaşanabilir bir dünya için çok önemli.

Bill Gates yarışma duyurusunu yaparken, 30 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanabilecek bir salgına vurgu yaptı. Ayrıca hükümetlerin 30 milyon kişiyi öldürecek bir silaha karşı dururken, biyolojik bir silaha karşı durmamalarında aciliyet duygularının olmadığını belirtti.

Gates Vakfı, aşı geliştiricilerinin 2021 yılındaki klinik deneyler için hazır olmasını istedi. Bugünkü salgı tehlikesi, belki bilim kurgu filmi standartlarında olmayabilir ancak bu salgın için her an hazırlıklı olmalıyız. Örneğin; Batı Afrika’nın H1N1 virüsüne hazır olmaması pahalıya patlamış ve ebolodan dolayı birçok insan hayatını kaybetmişti.

Oxford’un Küresel Öncelikler Projesi’nin 2016’da yayınladığı bir rapor, nükleer savaşın yanı sıra, doğal bir pandeminin şu anda uygarlığın karşı karşıya olduğu en büyük risk olduğunu gösterdi.

Aşı çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bill Gates’ten 12 milyon dolarlık yarışma! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bill Gates’ten 12 milyon dolarlık yarışma! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bill Gates’ten 12 milyon dolarlık yarışma! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!