Bill Gates’ten Fantastik Atılım


18 Mayıs 2010 Salı 20:01
Bill Gates’ten Fantastik Atılım

Çevrecilerin uzun süredir üzerinde fikir yürüttüğü küresel ısınma ve iklim değişiklikleri için çok farklı çözümler konuşuluyor. Bunlardan biri ise, çözümün üreticilerine oldukça sağlam bir kaynak buldu: Bill Gates!

Microsoft’tan emekli olduğundan beri gerek eşiyle birlikte gerçekleştirdiği hayır işleri gerekse de farklı atılımları ile adından bahsettiren Gates, yapay bulut oluşturacak deniz spreyleri için 300.000 Dolarlık fon temini sağlayacak!

Teknolojiye gelirsek; Gemilere yerleştirilecek olan su ve buhar püskürten makineler, atmosferde bulut oluşumunu sağlayacak. Bu açıdan bakarsak, oluşacak bulutlara yapay demek çok da mantıklı değil. Üstelik bulutlar, coğrafik iklimlere de uygun bir şekilde oluşturulacak.

Coğrafya Mühendisleri olarak çevirebileceğimiz geoengineer‘ların geliştirdiği bu taktik, alternatif bir iklim oluşturma amacı güdüyor. Küresel ısınma sorunu dolayısıyla Dünya üzerindeki birçok doğal güzelliğin kaybolmasının da önüne geçilmesi ise asıl amaç.

Tonlarca Su

Ne var ki oldukça pahalı bir teknoloji olacak olan bu sistem için ilk yatırımı Bill Gates yaptı ve fikrin sahibi olan Calgary Üniversitesi yetkililerine 300.000 Amerikan Doları fon ayırdı. Paranın büyük bir kısmı laboratuarda test amaçlı geliştirilecek olan makinelere ayrılacak.

Bu makineler, deniz suyunu içlerine çekecek ve havaya püskürtecek. Bu da, gökyüzündeki beyaz bulutların tohumları olacak. Bu tohumlar kısa süre içerisinde bulut olacak. Bulutlar, aynı zamanda Güneş ışınlarını da doğru bir şekilde Dünya’ya yansıtacak.

San Francisco merkezli Silver Lining isimli bir araştırma merkezi tarafından geliştirilecek olan makineler, içlerine aldığı deniz suyunu küçük parçacıklara ayırarak, yaklaşık 1 km havaya püskürtecek. Havaya savrulan parçacıklar, daha yukarılara çıktıkça yoğunluklarında artışa sebep olacak ve bulut meydana gelecek. Silver Lining’in makineleri, bir defada saniyede 10 ton su çekebilecekmiş.

:: Bu projenin akıbeti sizce ne olur?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bill Gates’ten Fantastik Atılım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bill Gates’ten Fantastik Atılım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bill Gates’ten Fantastik Atılım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!