Okunma

Bilmeniz Gereken 10 Facebook Ayarı


08 Şubat 2011 Salı 16:30
Bilmeniz Gereken 10 Facebook Ayarı

Bundan 6-7 yıl önce, dünyanın en kalabalık üçüncü topluluğunun sanal dünyada yer alacağını söyleselerdi, buna inanır mıydınız? 2004 yılında kurulan Facebook, 600 milyon üyesiyle, Çin ve Hindistan’dan sonra en kalabalık birlik halini aldı.

Peki içerisinde yarım milyar insanı barındıran Facebook, ne kadar güvenli? Aslına bakarsanız, yüklediğiniz bilgilerin ve resimlerin Facebook server’larındaki akıbeti merak konusu. Ancak daha önce korkmanız gereken bir şey var. Bu 600 milyon üyeye karşı, profil bilgileriniz ne kadar güvende? Sizler için bilmeniz gereken 10 gizlilik ayarını derledik.

Facebook’ta Paylaşım

Hesap/Gizlilik Ayarları/Facebook’ta Paylaşım

Temel ayarlarınıza girdiğinizde, eğer gizliliğe önem veriyorsanız, asla görünürlüğünüzü “Herkes” olarak işaretlemeyin. Hatta burada yapacağınız en iyi ayar, kişiselleştirmek olacaktır. Bunu da “Özelleştir”i seçerek yapabiliyorsunuz. Hemen sayfanın altında “Ayarları özelleştir”e tıklarsanız, bu bölümden tek tek ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca, bulunduğunuz ekranda, “Profilimin Önizlenmesi” seçeneğine tıklayarak, yabancıların profilinizi nasıl gördüğüne bakabilirsiniz.

Eğer kişilere özel, limitli profil tercihleriniz olduysa, sayfanın üzerinde bulunan kutucuğa dilediğiniz arkadaşınızın ismini yazarak, o kişinin sizin profilinizi nasıl gördüğüne bakabilirsiniz.

Albüm Gizliliğini Düzenle

Hesap/Gizlilik Ayarları/Facebook’ta Paylaşım/Ayarları Özelleştir

Ayarları Özelleştir’e tıkladığınızda, “Paylaştığım Şeyler” başlığı altında, “Mevcut fotoğraflar için albüm gizliliğini düzenle” bölümünü göreceksiniz. Burada, hangi fotoğraf albümünüzü, kimlerin görmesine izin vereceğinizi belirliyorsunuz.

Bu bölümü mutlaka düzenlemelisiniz, aksi halde, fotoğraflarınıza arkadaşınız yorum yaptığında, arkadaşınızın arkadaşları, yoruma bakmak için albümünüzde gezmeye başlayabilir.

Arkadaş Etiketleri

Hesap/Gizlilik Ayarları/Facebook’ta Paylaşım/Ayarları Özelleştir/Arkadaşlarım Yerimi Bildirebilir

Eğer arkadaşlarınızın sizin yerinizi bildirmesini istemiyorsanız, mutlaka bu ayarı yapmalısınız. “Ayarları Özelleştir” bölümünde, Arkadaşlarım Yerimi Bildirebilir‘in karşısında yer alan Ayarları Düzenle’ye tıklayın ve açılan ekranda, sağ üst köşedeki ayarı Devre Dışı’ya getirin. 

Facebook’ta Bağlantı Kurma

Hesap/Gizlilik Ayarları/Facebook’ta Bağlantı Kurma

Bu bölümde, arama sonuçlarında nasıl çıktığınızı ve ayrıca, profilinize bakanların karşılaşacağı içeriklerin ayarları bulunuyor. Örneğin arkadaş listenizi herkesten saklayabilirsiniz veya size kimlerin mesaj gönderebileceğini de bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

Eğer tanımadığınız kişiler tarafından sıklıkla arkadaş listesine ekleme talebi alıyorsanız, aramalardaki görünürlüğünüzü kısıtlayarak, bu problemi kolayca def edebilirsiniz.

Uygulamalar, Oyunlar ve İnternet Siteleri

Hesap/Gizlilik Ayarları/Uygulamalar ve İnternet Siteleri

Kullandığınız uygulamaları buradan yönetebilirsiniz. Ayarları Düzenle’ye tıklayarak, seçtiğiniz uygulamanın gizlilik bilgilerine ulaşabilir ve uygulama sayesinde, (uygulama) üreticinin sizin hangi verilerinize ulaşabildiğini görebilirsiniz.

Eğer özel hayatınızın fazla ihlal edildiğini düşünüyorsanız, uygulamalarınızı kaldırmalısınız. Zira hemen hemen hepsi, profilinizdeki her veriye ulaşabiliyor ve hayatınız boyunca hiç görmeyeceğiniz insanların (uygulama geliştiriciler gibi), sizin bilgilerinize sahip olmasını sağlıyor.

Anında Kişiselleştirme

Hesap/Gizlilik Ayarları/Uygulamalar ve İnternet Siteleri/Anında Kişiselleştirme

Birçok kullanıcı için henüz aktif olmayan bu ayar, Facebook’unuzu açıp, aynı anda da Facebook girişi destekli sitelerde dolaşıyorsanız kullanılıyor. Bu ayarı kapatmadığınız sürece, eğer Facebook’unuz açık ise, ilgili sitelere girdiğinizde login gözükürsünüz.

Dolayısıyla, farkında olmadan o siteler tarafından kayıt altında tutulursunuz. Bunlara örnek olarak Bing ve Rotten Tomatoes siteleri örnek olarak gösterilebilir.

Arkadaşlar Aracılığıyla Erişilen Bilgiler

Hesap/Gizlilik Ayarları/Uygulamalar ve İnternet Siteleri/Arkadaşlar Aracılığıyla Erişilen Bilgiler

Bu özellik sayesinde, arkadaşlarınızın profilinden bulunduğunuz takdirde, hangi bilgilerinizin ortaya çıkacağını belirleyebiliyorsunuz. Dilediğiniz seçenekle

ri iptal edip, profilinizin görünen kısımlarını kısıtlayabilirsiniz.

Herkese Açık Arama

Hesap/Gizlilik Ayarları/Uygulamalar ve İnternet Siteleri/Herkese Açık Arama

Eğer (Google ve benzeri…) arama motoruna isminiz yazıldığında, profilinizin arama sonuçlarında yer almasını istemiyorsanız, Herkese Açık Arama’yı etkinleştirmemeniz gerekiyor. Uyarıda da belirtildiği gibi eğer etkinleştirdiyseniz, iptal ettiğinizde, bir süre daha arama motoru sonuçlarında görünebilirsiniz.

Arama motoru tarafından profil bilgileriniz önbelleğe alındığı için, önbellekte güncelleme yapılana kadar aramalarda gözükebilirsiniz.

Arkadaş Listesi Oluştur

Hesap/Arkadaşlarını Düzenle/Bir Liste Oluştur

Eğer uzun bir arkadaş listeniz varsa, bölebilir ve farklı gruplara farklı gizlilik ayarları atayabilirsiniz. Örneğin iş ve aile gibi yeni listeler oluşturup, profilinizi bu gruplara sınırlayabilirsiniz.

Hesap Güvenliği

Hesap/Hesap Ayarları/Hesap Güvenliği/Secure Browsing (https)

Eğer hacker’lar tarafından hack’lenirseniz ya da Firesheep tarzı bir eklentiyle hesabınız takip ediliyorsa, o zaman yukarıda yaptığınız hiçbir ayar işe yaramayacaktır. Bu sebeple, https seçeneğini seçerek, verilerinizi şifreleyebilirsiniz. Böylelikle, üçüncü şahıslar tarafından verilerinizin ele geçirilme riski ortadan kalkar. Ancak bu özelliğin standart olarak gelmemesinin elbette bazı sebepleri var.

Secure Browsing (https) seçeneğini aktif ederseniz, Facebook’unuz yavaş çalışmaya başlar. Ayrıca bazı içerikleriniz de düzgün çalışmayabilir. Bu eksilere karşın bilgileriniz güvende olur. Seçim sizin…

:: Bu ayarlardan hangilerini bilmiyordunuz? Hangileri işinize yaradı?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Bilmeniz Gereken 10 Facebook Ayarı”

 1. mehmet arif tuğuç dedi ki:

  bana kimlikle onaylattırdığınız sayfayı telefonla şifre gönderdiğiniz halde şu anda 02 aralık 2017 tarihinden beri benim sayfam hack lenmiş adam kemdi mailii telefonu ve adını nasıl size kabul ettirdiyse ve sizde buna onay verdiyseniz bunun neresi güvenli ve gizlilik ilkesi ve şu ana ne benim facebook ne de mail ortada yok ne girbiliyorum girmeye çalışsamda böyle bir mail adresi yok diyor bu nasıl ilke bana izah edin

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hesabım a başka bir e posta eklemem gerek ve bunu normal hesabıma girmeden yapmam gerek ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İnternetin var facebooka giremiyorum,facebook yüklemesi yaptım yabancı dil oluştu ve şimdide facebook a giremiyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İnternetin var facebooka giremiyorum,facebook yüklemesi yaptım yabancı dil oluştu ve şimdide facebook a giremiyorum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İnternetim olmasina ramen faceye giremiyorum neden

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Facebookda yazılar yabancı dil nasıl ayarlanır

 7. SDN Okuru dedi ki:

  çook iyi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kardeşim güvenlik kimliği nasıl tanimlanir facebook

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ben facemin şifresini unuttum onu nasıl aça bilirim

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Eski facebookumda profilde gözüküyorum silemiyorum silermisiniz lutfen

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonum facebook a girmiyo

 12. SDN Okuru dedi ki:

  şifremi açık kalsından kapalıya nasıl geçebilirim

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ben nasıl facebook gizli yanıtımı değiştirebilirim ?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  googleda facebook profilimi aramalara kapattım fakat görsel aramalarda profil fotoğrafım hala çıkıyor nasıl kaldırabilirim?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  face güvnlik kırarım

 16. SDN Okuru dedi ki:

  son 2 ozellik bende yok. ingilizce mi yapmam gerek cikmalari icin?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  tüm bilgiler için teşşekkürler. hiç birini doğru dürüst ilmiyordum.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Verdiğiniz bilgilerin bir çoğunu bilmiyordum. Şimdi daha güvenli oldu sanırım. Teşekkür ederim.

 19. rtsbora dedi ki:

  sanal ortamda "güvenlik" diye bir kavrama inanmýyorum. iþini bilen kullanýcý kendini saðlama almalý. sosyal playformlarda asla kiþisel bilgilerini paylaþmayacaksýn. mail adresini bile ad+soyad olmayan, çakma bir mail adresi alýp vereceksin. alýþveriþlerde sanal kart kullanacaksýn.

  ayrýca bir yandan bu sitelere hesap açýp sözde sosyalleþirken, bir yandan da kendini saklamaya çalýþan insanlarý anlamýyorum. özellikle de biz türklerde bu var. yabancýlarýn profili genelde açýk oluyor.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir çalışma varolunuz…

" Bilmeniz Gereken 10 Facebook Ayarı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilmeniz Gereken 10 Facebook Ayarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilmeniz Gereken 10 Facebook Ayarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "