Okunma

BİM, sahte Apple ürünleri iddialarına cevap verdi!


31 Ağustos 2018 Cuma 19:59
BİM, sahte Apple ürünleri iddialarına cevap verdi!

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddialara göre, BİM’in düzenli aralıklarla mağazalarında satışa sunduğu Apple aksesuarlarının sahte olduğu iddia edilmişti. İnceleme yapan avukatlara göre, satılan ürünler orijinal Apple ürünleri değil, yan sanayi dediğimiz sahte ürünlerdi. İşte BİM kendi web sitesi üzerinden yaptığı basın açıklaması ile bu iddialara cevap verdi.

BİM sahte Apple ürünleri iddialarını reddetti!

BİM tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Haberlere konu ürünler, ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulmuştur. Fikri ve sınaî hakların korunması bilincine sahip olan BİM faaliyetlerini her zaman yasalar, ticari etik kurallar ve dürüstlük çerçevesi içinde yürütmektedir. Nitekim Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarname ardından, ileri sürülen iddialar için şirketimiz tarafından araştırma başlatılmış ve iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünler satıştan çekilmiştir.

Aslına bakarsanız buradan anladığımız ilginç bir detay var. Bu satışlar Apple ile yapılan anlaşma doğrultusunda değil, ithalatçılar üzerinden yürüyormuş. Bu yüzden yapılacak incelemeler için ürünler satıştan çekilmiş. Bültenin devamı şu şekilde:

Daha sonra Apple tarafından ithalatçı firma aleyhine suç duyurusunda bulunulması üzerine, Savcılık tarafından atanan bilirkişi ürünleri incelemiş ve 10.05.2018 tarihli rapor ile söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında birebir aynı ve orijinal oldukları sonucuna varılmıştır. 29.05.2018 tarihinde ithalatçı firma yetkilisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işleminin de reddi üzerine, söz konusu takipsizlik kararı kesinleşmiştir.

Apple’ın ihtarı ve yapılan araştırmalar sonunda ürünlerin yüzde 100 orijinal olduğuna karar verilmiş. Kilit noktanın Apple olduğu bu davada, asıl sebep BİM’in ürünleri normalden çok daha ucuza satarak rekabeti adil olmayan bir noktaya çekmiş olması olabilir.

Yukarıda aktardığımız süreçten de görüldüğü gibi BİM Mağazaları’nda satışa sunulan ve tamamen iyi niyetli bir yaklaşım çerçevesinde satıştan kaldırılan ürünlerin orijinal olduğu savcılık kararı ile sabittir. Bu hukuksal ve etik duruma rağmen basına servis edilen ihtarname ile tek taraflı bir iddiaya dayanarak, ürünlerin taklit olduğu konusunda kesin hüküm varmış gibi gerçeğe aykırı haber yapılmıştır. Bu yaklaşım hukuk ve etik ilkeler ile bağdaşmamaktadır.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

36 yorum - “BİM, sahte Apple ürünleri iddialarına cevap verdi!”

 1. Anonim dedi ki:

  Vay be! Bizim bilirkişilerimiz apple ürünlerinin sahte olup olmadığını appledan daha iyi biliyor.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnsan hiç mağaza afişine usb şarj kabloları diye başlık atarmı madem orjinalse üstüne basa basa belirtir işin ilginç yanı internette arama yaptığınızda 20 liraya bile orjinal diye kablo satıyorlar denetim sıfır

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sabah erkenden BIM in önünde açılışını bekleyip orada bulunan tüm earpods kulaklıkları almış olan biri olarak söylüyorum 2 tane vardı bir tane kulaklık paketin içinde ters şekilde duruyordu daha önce açılmış olabilir mi diye düşündüm ama yine de satın aldım kutuda ters şekilde duran earpodsun diğerine göre sesinde fark edilebilecek derecede bi farklılık vardı ses boğuk geliyordu kulaklık kapağının olduğu yer daha belirgindi ellendiginde plastiğin geçiş noktası hissediliyordu bunun dışında 2 earpods un da kabloları iPhone un kutusundan çıkan earpods a göre fark edilir şekilde daha inceydi sahte diyemem kablolarını kontrol ettim designed by apple in california yazıyordu ama o kutuda ters duran earpods un kalitesizliği belliydi belki 2. Kalite ürün olabilir

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Daha Önce Apple ürünlerini kaçırdığım hemen satıldığı ve az sayıda getirildiği için inat edip sabah erkenden BIM in önünde açılışını bekleyip orada bulunan tüm earpods kulaklıkları almış olan biri olarak söylüyorum 2 tane vardı bir tane kulaklık

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bim de satılan ülker ürünlüre jelibon vb marka ürünler söz konusu marka tarafından bim aş ye özel olarak üretilmekte örnek 40 gram çikolata marka bimde ikinci kalitede ve 37 gram ülker çokonat fındık miktarı standart altında özel üretimler yani bim her zaman aldatıyor

  1. Anonim dedi ki:

   İyi de tadı aynı ve daha ucuz işte

 6. Anonim dedi ki:

  Apple şirketinin nasıl bir iftiracı sinsi, çıkarları için herşeyi yapacak bir firma olduğunu anlayın. bimin dava açması lazım.

 7. Mehmet dedi ki:

  BİM’den bir ara Apple lightning kablo ve güç adaptörü aldım. Bakın buraya net yazıyorum ürünler %100 orjinal. Teknoloji ürünlerinden anlamayanlar yalan yanlış konuşuyor.

  1. Anonim dedi ki:

   Aldım denedim, Test ettim. Ürünler sahteydi.. kablonun usb bölümünün içini açarsan oradaki entegrenin farklı olduğunu görürsün.

   (Evet usb kablosunun içinde entegre var.)

   Apple’da haklı olarak dava açtı ve kazandı.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bim yaptığın zamları geri çek her gün zam yapıyorsun utanin

  1. Anonim dedi ki:

   Sorunu gerçekten BIM’de arıyorsan :/

   1. Anonim dedi ki:

    Evet sorunu bimde arıyor çünki senin hiçbirşey anlamadığın ortada SU’yun hangi kısmı dolara bağlı izah edersen sorunu başka yerlerde arıyalım mesela 😀

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı 😉

 10. Anonim dedi ki:

  bizim ülkemizde bu tarz olaylar hep yoruma kalır nedense hiç kesinleşmez şimdi biri diyor ki sahte diğeri diyor ki gerçek mahkeme ne derse ona da inanamıyoruz çünkü onlar da güvenilir değil hepsi bir yana orijinal iphone kabloları zaten rezalet muadil iyi markalardan alabilirsiniz

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple’ı bile bırakırım ama BİM’i aslaa 😀

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bim kraldır..

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Karanlık eller şimdide bimle uğraşıyor bim marketlerin kralı her ürünü güvenilir

  1. Anonim dedi ki:

   he he tabi

 14. Anonim dedi ki:

  Sorun şu kısaca: BIM ürünleri Apple Türkiye veya Apple Türkiyenin anlaşmalı distrübüterlerinden satın almıyor. Başka bir tedarikçi yurt dışından ithal ediyor ve ürünleri BIM’e veriyor. Ürünlerde orijinal Apple ürünü ama atıyorum Yunanistan, Estonya vs için üretilmiş ürünler, oralardan toplanıp ithal edilmiş.

  Şimdi orjinal olup olmadığı konusu biraz karışık o yüzden. Apple Türkiyeye göre orjinal değil, bana göre orjinal, ürünün ithal edildiği Apple’a göre de orjinal.

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple’a da güvenmeyin bence artık 😆

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Haberi iyi okuyunuz 😉

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yalanınız batsin şarj kablosu aldım ve toplamda 10 kez kullanamadan bozuldu

  1. Anonim dedi ki:

   Bu orjinal olduğunu gösteriyor işte 😀

  2. Anonim dedi ki:

   Orjinal kablo almışsın o yüzden dostum 😉 sahteleri 20 yıl gider

  3. Anonim dedi ki:

   aynen öyle 2m kablo aldım toplasan 20 kere şarj etmemişimdir şaka gibi

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Biom sahibi kim dusunun, sonra yargiya nasil mudahale ederler onu dusunun… apple bile bir sey yapamaz. Burasi turkiye, jungle kanun isler!

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bim zte satsın çöpple yerine

 20. emrebaskale dedi ki:

  Bilirkişi sahte değil dedi ve bim ürünleri ( tamamen iyi niyet için ) piyasadan çekti !
  Yersen

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ege bim adamsin

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bim adamdır.ürünleri ucuza verdiği için zorlarına gitmiş galiba ondan böyle karalama yapıyorlar.

 23. Anonim dedi ki:

  Bim iPhone satışını iptal ettiği için birileri BİM i köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.

 24. Anonim dedi ki:

  Daha neyin ne olduğu belli olmadan sahte olduğu ortaya çıktı gibi ağır bir başlık attığınız için utanın.

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen katılıyorum

  2. Anonim dedi ki:

   Aynen katılıyorum

 25. Teknoloji Dostu dedi ki:

  anlamadigim iphone kullanacak kadar parasi olan biri neden bimden aksesuar alr

  1. Gerek yok dedi ki:

   Neden iPhone 24 ayar altın varaklı klozet mi ki sadece belli bir kesimin erişebildiği bir ürün olsun

" BİM, sahte Apple ürünleri iddialarına cevap verdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BİM, sahte Apple ürünleri iddialarına cevap verdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BİM, sahte Apple ürünleri iddialarına cevap verdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "