Okunma

Binlerce Yıllık Dil Çözülmek Üzere


05 Ağustos 2009 Çarşamba 08:49
Binlerce Yıllık Dil Çözülmek Üzere

Hindistan’da bulunan İndus Vadisi’nde binlerce yıl önce hüküm süren, Mısır ve Sümer uygarlıkları kadar gelişmiş bir uygarlığın kullandığı karmaşık hiyeroglif alfabe bilgisayar teknolojisi ile çözülmek üzere.

Hindu ve Amerikan bilim adamlarının ortak çalışması ile geliştirilen bilgisayar halen tam olarak çözülmemiş bir metni çevirmek için uğraşıyor. Washington Üniversitesi’nin önderliğinde yapılan çalışma İndus sembolleri arasındaki ilişkiyi çözmek ve dil için istatistiksel bir model oluşturmayı hedefliyor. Böylece dilin çözülebileceği belirtiliyor. Kelimelerin tek tek anlamlarını bulmak yerine aralarındaki dilbilgisi ilikşkisini çözmeyi hedefleyen araştırmada hedefe ulaşılırsa, metnin tercüme edilebileceği söyleniyor.

İndus metinlerini bugüne kadar tercüme edebilen çıkmamıştı. Eğer bu başarılırsa arkeoloji alanında büyük bir olay olacak. M.Ö. 2600 ile 1900 yılları arasında İndus Vadisi’nde bulunan uygarlıktan kalan tabletler, yazıtlar ve diğer eşyalar üzerinde bulunan metinlerin dönemin dini ve politik dünyasına ışık tutacağı tahmin ediliyor.

:: Matematik, bilgisayar ve arkeolojinin bir araya geldiği bu çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Binlerce Yıllık Dil Çözülmek Üzere konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Binlerce Yıllık Dil Çözülmek Üzere ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Binlerce Yıllık Dil Çözülmek Üzere ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "