BioNTech aşısında şaşırtan sonuç: Yüzde 50 etkili


24 Ocak 2021 Pazar 13:35
ABONE OL
BioNTech aşısında şaşırtan sonuç: Yüzde 50 etkili

Pfizer ve BioNTech‘in geliştirdiği koronavirüs aşısını yoğun bir şekilde kullanan İngiltere, İsrail ve İsviçre ilk doz kullanımda ortaya çıkan koruma sonuçlarını açıkladı.

Pfizer/BioNTech aşısı ne kadar koruyor?

Çin aşısı CoronaVac‘ın ilk dozunun yüzde 50 seviyesinde etkili olduğu açıklanmasının ardından BioNTech üretimi aşının sonuçları merak ediliyordu.

İngiliz The Guardian, Alman Frankfurter Rundschau ve İsrail’in Times of İsrael gazeteleri, Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozdaki korumasının “açıklanan ve düşünülenden” daha az olduğunu sayfasına taşıdı.

Pfizer/BioNTech aşısı koruma oranı

Bu yazılardan sonra ise Almanya Başbakanı Merkel, Rus aşısının Almanya’dan onay alması halinde, ortak üretim için Rusya ile görüşeceklerini söyledi. Rus aşısı Sputnik V, mRNA değil (Pfizer/BioNTech gibi), CoronaVac gibi zayıflatılmış virüs barındırıyor.

Bu, yapılan aşılamalardan çıkan sonuçlara göre bir değerlendirme olurken, İsrail koronavirüs danışmanı Nachman Ash da doğruladı ve ilk aşılamadan sonraki etkinliğin yüzde 52 olduğunu vurguladı. İkinci dozda korumanın yüzde 95 olacağı belirtiliyor ancak ikinci doz 14 gün sonra koruma durumu ortaya çıkıyor. Henüz ikinci doz alanların sayısı fazla olmadığı için de bu istatistik belirsizliğini koruyor.

Ayrıca Pfizer/BioNTech’in aşısının İngiltere’deki koronavirüs mutasyonu B.1.1.7’ye karşı etkili olduğu ancak Brezilya ve Güney Afrika mutasyonuna karşı hiç de aynı sonuçları vermediği laboratuvarda da saptandı. İsrail’de yüksek aşılamaya rağmen Salı günü 10.000’den fazla yeni vaka tespit edildi ve aşılanmış kişilerden sadece 30 ile 40’ı İngiltere mutasyonunu gösterdi.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Kenan Komutan
Kenan Komutan
1 ay önce

Acılı şalgam suyu bile daha çok korur. Tırt bunlar. Bizim şahinler 5 milyar doları cukka ettimi. İçinde tam olarak ne olduğunu bilmediğin güvenirliği kesinleşmemiş biokimyasalı kimse bana yapamaz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Şaşırtmadı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yanisi boş haber olmuş o zaman 14 gün sonra görüşelim 🤦‍♂️

" BioNTech aşısında şaşırtan sonuç: Yüzde 50 etkili konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BioNTech aşısında şaşırtan sonuç: Yüzde 50 etkili ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BioNTech aşısında şaşırtan sonuç: Yüzde 50 etkili ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme