BioNTech’ten kanser aşısı müjdesi!


20 Mart 2021 Cumartesi 16:42
ABONE OL
BioNTech’ten kanser aşısı müjdesi!

Tıp alanında faaliyet gösteren en büyük şirketlerden biri olan BioNTech’i Covid-19 salgını ile daha yakından tanımıştık. 11 aylık sürecin sonunda ilk onaylı aşıyı geliştiren Alman şirketten kanser aşısı ile ilgili umutlandıran haber geldi. BioNTech şirketinin kurucu ortağı Özlem Türeci, verdiği röportajda gelecek çalışmaları ve kanser aşısı ile ilgili konuştu.

Bir süredir mRNA tabanlı kanser aşısı üzerinde çalışan çift umutlandıran bir açıklamada bulundu.

BioNTech kurucu ortağı Özlem Türeci, kanser aşısı ile ilgili konuştu

Dünyanın hala atlatamadığı Coronavirüs salgını gündemimizdeyken daha genel bir tehdit olan kanserle ilgili umutlandıran bir açıklama geldi. New York Post gazetesine röportaj veren Türeci, Covid-19 aşısında da kullanılan mRNA sisteminin kanser aşısında kullanılacağını söyledi. Virüse karşı savaşacak proteinlerin üretimi için bağışıklık sistemini tetikleyen bu aşı geliştirme yöntemi, temelde vücuda bilgi götürmeyi sağlıyor. Şirketin piyasaya sürdüğü Covid-19 aşısında da bu yöntemin kullanılması bir örneğini bizlere gösteriyor.

biontech kanser aşısı

Röportajda mRNA sistemine dayanan kanser aşılarının kullanılması için önümüzde hala birkaç yıl olduğu da belirtildi. Bunun beraberinde bu tip aşıların çıkışıyla ilgili tahminler yapmanın çok zor olduğu da vurgulandı. Covid-19 salgınının patlak vermesinden sonra kanser aşısıyla ilgili çalışmaların önceliğini yitirmesinin de çıkış tarihiyle ilgili payı bulunuyor.

Dün düzenlenen törende eşi Uğur Şahin ile birlikte Almanya’da onuru temsil eden liyakat nişanını alan Türeci, bu durum hakkında da konuştu. Yaptıkları açıklamada Bu büyük bir onur ancak tek başımıza başaramazdık. Ortada çok emek söz konusu. BioNTech’teki ekibimiz, ortaklarımız, hükümetler ve düzenleyici kurumlar; hep birlikte çalıştık.

BioNTech’in Covid-19 aşısı ülkemize de gelecek

İlk onaylanan Covid-19 aşısı unvanına sahip olan aşının ülkemize birkaç hafta içinde ulaşacağı ve uygulamasına başlanacağı açıklandı. 4.5 milyon doz olarak planlanan dağıtım sonrasında aşılama programında 60 yaş grubuna geçilmiş olacak. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’un açıklamasına göre daha ileri yaş grubunda olanlar da BioNTech aşısı programına katılabilecek.

Covid-19 aşılama süreci devam ederken kanser aşısı ile ilgili çalışmalardan olumlu haberleri pek sık duyamayacağız gibi görünüyor.
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar, teknoloji ve oyunlara olan tutkusunu paylaşmak için içerik üretiyor. Aynı zamanda bir web geliştirici olan Emre'nin en sevdiği oyun Half-Life, en sevdiği aktivite ise denemek.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Kanser bir virüs değil ki kontrolsüz hücre çoğalması bunun tedavisi olabilir belki ilerde fakat adının aşı olması bile saçma

teknoloji dostu
teknoloji dostu
22 gün önce

sen ne saçmalıyosun ya?….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Ben bunlara güvenmiyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

kime güveniyon kanka oraya gidek

Altan
Altan
22 gün önce

Türkiyenin gururu iki pırıl pırıl bilim insanı. Türkiyede ki berbat hükümetin beceriksizlerine rağmen bile sayın Uğur hocam ve kıymetli eşinin katkılarıyla ülkemize bu hayati aşıda büyük kolaylıklar sağladılar. Tekrar teşekkürler sayın hocam…..

" BioNTech’ten kanser aşısı müjdesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BioNTech’ten kanser aşısı müjdesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BioNTech’ten kanser aşısı müjdesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme