BioNTech aşısı etkinliği için umut veren araştırma


26 Şubat 2021 Cuma 23:57
ABONE OL
BioNTech aşısı etkinliği için umut veren araştırma

Koronavirüs hastalığı bir seneyi aşkın bir süredir hayatımızda. Türkiye dahil birçok ülke koronavirüs için etkinliği kanıtlanmış aşıları kullanmaya başladı. İsrail’de yapılan bir araştırma ise BioNTech koronavirüs aşısı  etkinliği için umut verici sonuçlar ortaya çıkardı.

BioNTech aşısı etkinliği için tek doz yeterli olabilir

Türk bilim insanları Dr. Özlem Türe ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in şirketi olan BioNTech, Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısı ile ön plana çıkıyor.

Daha önce İsrail’den gelen ilk aşılama sonuçlarında etkinliği tartışmaya açılan aşı, tüm bu olumsuzlukları geride bırakmış görünüyor.

İsrail’de BioNTech aşısı olanlar arasında yapılan araştırmada, toplam 600 bin kişi kullanıldı. İsrail’den Clalit Araştırma Enstitüsü ve Negev Ben-Gurion Üniversitesi tarafından yapılan çalışmaya Harvard Üniversitesi’de destek verdi.

biontech aşısı, koronavirüs aşısı, biontech aşısı etkinliği

Araştırmaya göre tek bir doz sonrası BioNTech aşısının  etkinliği şiddetli koronavirüs hastalığını önlemede yüzde 62 seviyesinde karşımıza çıktı.

İlk dozun üzerinden iki ila üç hafta geçtikten sonra ise aşının yüzde 72 oranında etkili olduğu belirlendi. Hastaneye yatışı önlemede de etkili olan koronavirus aşısı, ilk dozdan sonra yüzde 74 etki gösterdi. İkinci dozla birlikte bu etkinlik yüzde 87 olarak gerçekleşti.

Enfeksiyonları önlemede ise aşı ilk dozda yüzde 46, ikinci dozdan sonra ise yüzde 92 etki gösterdi. İsrail şu ana kadar nüfusunun yüzde 53,7′sini yani 4,65 milyonu aşılamayı başardı. Bu anlamda lider olan ülke, yine nüfusun yüzde 37,8‘lik kısmına ikinci dozu da vurmuş durumda.

BioNTech koronavirüs aşısı  etkinliği Faz 3’e göre  Covid-19 semptomlarını önlemede ilk dozda yüzde 57 ikinci dozdan sonra yüzde 95 olarak karşımıza çıktı. Araştırma aşının koronavirüs hastalığını geçirmeyi önleyip önlemediğini bulamamış olsa da, ilk gelen sonuçlar umut veriyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da dün yaptığı açıklamada BioNTech aşısı için ilk 800 bin dozun 10 gün içinde Türkiye’ye ulaşacağını açıklamıştı.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Siz onu bırakın da bu aşıyı biz de olabilecek miyiz onu söyleyin. Yoksa ne anlamı var bu kadar etkili olmasının.

" BioNTech aşısı etkinliği için umut veren araştırma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BioNTech aşısı etkinliği için umut veren araştırma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BioNTech aşısı etkinliği için umut veren araştırma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!