Biostar TF7050-M2 Anakart


19 Temmuz 2007 Perşembe 13:00
ABONE OL
Biostar TF7050-M2 Anakart
Genellikle orta seviye özellikle sahip makul fiyatlı anakartlarla anılan Biostar, çok gösterişli olmasa da detaylı BIOS’lara sahip ve bileşenleri sağlam görünen ürünlerle (çatırt! gitti baskılı devre kartı, gibi durumlar pek yok yani) memleket sathında boy gösteriyor. Elimizdeki TF7050-M2 anakart ise tümleşik grafik işlemcisine sahip bir AMD AM2 soketi çözümü. Üzerindeki grafik işlemcisi önceki 6100 serisinin biraz daha iyisi. Her ne kadar 3DMark 2005 ve 2006‘da olay slayt gösterisine dönse de düşük detay ve çözünürlükte oyunlar konusunda bir şeyler yapabiliyor.

AM2 Beklentileri

2008’in ortasına kadar görmeyeceğimiz AMD Phenom işlemcileri her ne kadar şimdiki AM2 yuvasında sorunsuz (ama birkaç küçük özellikten yoksun) şekilde çalışsa da, yeni işlemcileri şimdiki anakartlarda değerlendirebilmeniz için en kötü ihtimalle bir BIOS güncellemesi yapmanız gerekecek. Eğer bu tür işlerden kaçınan veya, yeni işlemciye yeni anakartla geçerim ben, diyorsanız yatırım için biraz daha (en az 6 ay) beklemeniz gerekecek. Diğer taraftan şu sıralarda sıfırdan bir sistem kurup işlemci tercihinizi AM2’den yana yapacaksanız ve grafik işlemcisiyle pek işiniz olmayacaksa (ya da tek üç boyut hesaplaması gerektiren işiniz Windows Vista Flip 3D uygulamasıysa) tümleşik grafik yeterli gelecektir.

Biostar Ne Yapmış, Bakalım

Tümleşik grafik işlemcilerinin micro ATX boyutlarındaki anakartlarla sınırlı kalması yönündeki eğilimlere ayak uyduran Biostar bu anakartıyla bize bir anakarttan beklenen tüm genişleme imkânlarını sunuyor. Alışılageldik şekilde iki tane 32 bit PCI, bir adet 16x PCI Express, 1x PCI Express veriyolu var. 1x PCI Express veriyolunun asla kullanılacağı düşünülmediği için çift yuva kaplayan grafik kartlarına yem olarak sunulmuş durumda.


Anakartın genel görünüşü.

Arka panelde dört, anakart üzerinde ise altı tane USB bağlantı noktası var. Ayrıca tek IDE bağlantısının yanında dört tane SATA yuvası bulunuyor. Artık kullanan kaldı mı bilmiyoruz ama, disket sürücüleriniz bu anakartta öksüz kalmıyor. Gördüğümüz tek eksik, FireWire bağlantısının olmayışı.


Güç ve sıfırlama düğmesi.

İşlemci yuvasının etrafı temizlenmeye çalışılmış, özellikle yuvanın kenarlarını takip eden hizada yüksek bir bileşen bulunmuyor. Yuvaya oturan soğutucunun sabitleme mandalını anakartın dışına doğru getirirseniz, aslında pek yakın olmasa da, kuzey köprüsü soğutucusuyla da fazla yakınlaşmamış oluyorsunuz.

SATA ve USB bağlantıları.

Anakarttaki bellek yuvalarından aynı renk olanlar çift kanal bellek erişimi sağlıyor. Kartta bizim gibi uzay montaj çalışanların seveceği bir özellik olarak, güç ve sıfırlama düğmeleri ayrıca yerleştirilmiş. Tornavidayla kısa devre yaptırmaya çalışmamak güzel bir şey.


PCI ve PCI Express yuvaları.

Kartta tümleşik grafik işlemcisi var dedik. Bu grafik işlemcisinin çıkışı olarak HDMI ve D-Sub bağlantıları kartın arka panelinde bulunuyor. Ayrıca ağ bağlantısı için de bir ethernet yuvası var.


Arka panelin görünümü: S-Video, HDMI ve D-Sub yan yana.

BIOS’um Biçim Biçim

Gelelim Biostar’ın BIOS’una. Önce olmayan birkaç şeyi söyleyelim, aradan çıksın. BIOS’ta herhangi bir fan hızı denetimi görmedik; ama bir şekilde FAN sürekli en hızlı şekilde çalışmıyor.

Biostar’ın OverClock Navigator Engine adını verdiği BIOS bölümü, anakarta ve üzerindei işlemci ve belleğe her türlü işkenceyi yapacağınız yer. İsterseniz  tümleşik grafik işlemcisini de yakmayı deneyebiliyorsunuz. Biz denemedik ama ilk ayarı Manual Overclock şeklinde değiştirdiğinizde bütün ayarlar sizin. Nıhahaha! Ehm, evet, güzel bir özellik.

Değerlendirme

Bu ürünün sağlam bir platform olduğunu ve tümleşik grafikle ister oturma odasındaki çoklu ortam bilgisayarı isterseniz de ayrı bir grafik kartıyla delilercesine oyun oynanan, hiç kapanmadan şehir şebekesini sömüren bir oyun canavarı  konumunda iş yapabileceğini gördükten sonra 79 dolar + KDV olan fiyatının makul olduğunu söyleyebiliriz.

Üzerinde barındırdığı özellikler ve genel bileşen dizimleri bu anakarta 4 teknik puan vermemizi sağlıyor. Açıkçası daha yüksek puanları daha fazla özelliği olanlar (HD sesin optik ya da eşeksenli kabloyla da sunulması yanında çift grafik kartı desteği ve üzerine cilası olacak şekilde FireWire gibi) için saklıyoruz. Artistik puanda ise gerek fiyatı, gerekse de kutu içeriğinin kibar şekilde paketlenmiş (fermuarlı bir çanta içinde kılavuzlar, sürücü ve diğer kablolar) olması önemli getirilere sahip. Ayrıca tasarımın işlemci çevresini rahat bırakıp kuzey köprüsünü soğutabilecek işlemci soğutucularına da izin vermesi önemli bir artı. Bu da 4,5 artistik puan olarak dönüyor. Ortalamamız ise 4,25 puan! SDN olarak bu ürünü oturma odası bilgisayarı kurmak isteyenler kadar bilgisayar bileşenlerini kötü emellerine alet etmek isteyenlere de öneriyoruz.

Biostar TF7050-M2
Anakart

Soket Uyumluluğu: AMD AM2, Sempron, Athlon 64, Athlon 64 X2 ve Athlon 64 FX işlemcileri
Yonga: Nvidia Nforce 7050 tümleşik grafik ve güney köprüsü yongası
Güç Gereksinimi: 24 iğneli ATX bağlantısı, işlemci için 4 iğneli bağlantı.
Bellek: 4 tane DDR2 yuvası, teorik sınır 800 MHz
İç Bağlantılar: 1 tane 16x PCI Express, 2 tane 1x PCI Express, 2 tane PCI, 3 başlıkta toplam 6 USB 2.0 bağlantısı, 1 tane IDE, 1 tane disket sürücü, 4 tane SATA, 3 tane üç iğneli fan bağlantısı, dört iğneli işlemci fanı bağlantısı.
Dış Bağlantılar: PS/2 klavye ve fare, 6 tane 3,5 mm ses bağlantısı (8 kanal yüksek tanımlı ses için), HDMI, S-Video, D-Sub, Ethernet, 4 tane USB

Fiyat: 79 dolar + KDV

Üretici: Biostar / Tayvan
Ürünü Sağlayan: Mascom 
Telefon: (212) 312 50 00

     :: Bence şahaneymiş hemen kızartmaya başlayalım diyenlerdenseniz SDN forumlarına bekleriz.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Biostar kullanıyorum, çok memnunum. Daha aksi bir ihtiyar gibi tavır sergilemedi. 😛

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bunlar reklam kokan hareketler SDN 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

pek yakında gerçekleşmesi beklenen AMD işlemcileri fiyat düşüşleri ile cazip bir seçenek olabilir mi bu kart? AMD çipsetlerine uzak kaldık, bir bilgi verseniz bu konuda SDN

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Fazla yüzysel bir inceleme olmuş yonga setinin genel özelliklerinden bahsedebilirdiniz. Ayrıca başlıkta tümleşik ekran kartından bahsetmişsiniz ama ekran kartı ile ilgili hiçbir bilgi vermemişsiniz…
Sevgiler…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

E-sistem stoklarında bu anakart var ve fiyatı 79$

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

niye kondansatörlerin hepsini katı kullanmazlar ki
niye şunu atx çıkartmazlar ki
niye optik çıkışı yok ki
niye fireware çıkışı yok ki

" Biostar TF7050-M2 Anakart konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Biostar TF7050-M2 Anakart ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Biostar TF7050-M2 Anakart ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak? Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak?
  2. 2 Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi
  3. 3 BİM'de satılacak drone'u inceledik BİM'de satılacak drone'u inceledik
  4. 4 Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet! Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet!
  5. 5 Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme! Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme!
  6. 6 Apple yeni ürünlerini tanıttı! Apple yeni ürünlerini tanıttı!
  7. 7 Ali Babacan çekiminin arka planı! Ali Babacan çekiminin arka planı!
  8. 8 BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik! BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik!
  9. 9 Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme! Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme!
  10. 10 Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık! Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık!