Okunma

Bir gezegen ilk kez oluşurken görüntülendi!


03 Temmuz 2018 Salı 09:52
Bir gezegen ilk kez oluşurken görüntülendi!

Gezegenlerin oluşma sürecini bugüne kadar hep animasyonlar ve kitaplarda yazıldığı haliyle bildik. Bilim adamları ilk kez bir gezegenin oluşma anını görüntüleyerek muazzam bir fotoğrafla karşımıza çıktılar. Bizden 370 ışık yılı uzakta bulunan bir turuncu cüce etrafında dönen toz bulutu ile gezegen oluşumu (PDS 70b) ilk kez gözlemlendi.

PDS 70 yıldızı etrafında oluşan PDS 70b heyecanla karşılandı

5.4 milyon yaşındaki PDS 70‘i uzun süredir gözlemleyen astronomlar, uzun süredir yıldızın etrafında bir gezegenin oluşmakta olduğundan şüpheleniyorlardı. Bir süre sonra bu şüpheler gerçek çıktı ve bilim insanları yıldızın etrafında gezinen yeni oluşuma PDS 70b ismini verdiler.

Ortaya bu muhteşem fotoğraf çıkmış olsa da, aslında bir gezegenin doğuşunu gözlemlemek hiç de kolay iş değil. Çünkü öte gezegenler (Güneş sistemi dışı) gerçekten de çok ama çok uzaktalar. Bu yüzden optik teleskoplarla oldukça sönük bir şekilde görünüyorlar ve herhangi bir ışık kaynağı ile karşılaşıldığı anda ortadan kayboluyorlar.

Gök bilimciler işte burada toz bulutları için ilk kez bir gezegenin doğuşunu bizlere göstermeyi başardılar. PDS 70b’nin Güneş Sistemi’mizde bulunan Jüpiter‘den 2-3 kat daha büyük olduğu söylenenler arasında. Yıldızıyla olan uzaklığı ise 3 milyar kilometre. Sistemimizdeki en büyük gezegenden daha büyük ve en sıcak gezegenden (Venüs) daha sıcak olan bu yeni oluşum hakkında önümüdeki günlerde yepyeni bilgilerin gelmesi bekleniyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Bir gezegen ilk kez oluşurken görüntülendi!”

 1. Aksum Demir çelik dedi ki:

  Siteniz mükemmel emeğinize sağlık.Her zaman takip ediyorum

 2. Anonim dedi ki:

  Uzay muazzam bi oluşum.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İyi 1 milyar yil sonra hazır olunca gideriz oraya

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunlara bakıp ibret alın …

" Bir gezegen ilk kez oluşurken görüntülendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir gezegen ilk kez oluşurken görüntülendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir gezegen ilk kez oluşurken görüntülendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "