Okunma

Bir Mesaj 15 Kişiyi Kurtardı!


11 Nisan 2016 Pazartesi 06:30
Bir Mesaj 15 Kişiyi Kurtardı!

Clegg Calais adlı Fransa’daki bir mülteci kampı, uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir insanlık hikayesine sahne oldu.

Yüzlerce göçmenin yer aldığı Clegg Calais Kampı, Fransa’nın en kapsamlı göçmen kamplarından biri olarak değerlendiriliyordu.

Digital Trends’de yer alan habere göre 7 yaşındaki Afgan göçmen Ahmed’de böyle bir ortamda, kendisiyle beraber toplamda 15 kişinin hayatını kurtaracak bir harekette bulundu.

Kaybolmaları ihtimalinde yetkililerle iletişime geçmeleri için çocuklara verilen telefonlardan biri de 7 yaşındaki Ahmed’in elindeydi.

İnsan tacirlerinin kendisi ile birlikte 15 kişiyi başka bir yere nakletmesi sırasında Ahmed’in bozuk İngilizcesi ile kamp yetkilisi Liz Klegg’e yazdığı kısa mesaj bir insanlık hikayesinin daha yaşanmasına sebep oldu.

“I ned halp darivar no stap car no oksijan in the car no signal iam in the cantenar. Iam no jokan valla,” şeklindeki, “Yardıma ihtiyacım var, Arabada bir konteynırın içerisindeyim, oksijen alamıyorum.Şaka yapmıyorum, yemin ederim” mesajı, yetkililerin anında harekete geçmesini sağladı.

Liz Clegg aldığı bu mesajla Londra Mültecilere Yardım Merkezi Üyesi Tanya Freedman’a haber vererek, mesaj gönderilen telefonun GPS ile konumu belirlendi. Ardından polis, Leicestershire yolundaki bir otoyol servis istasyonunda 15 mülteciyi taşıyan aracı yakaladı.

Böylece 7 yaşındaki bir çocuğun, çaresizce bozuk İngilizcesi ile attığı mesaj 15 kişinin hayatını kurtarmasına sebep oldu. Bu insanlık hikayesinde ise, Ahmed’in küçük adımları, büyüklerinin hayatlarına doğru oldu.

16-04/10/c71d96e2560672ee0fe575cb545effd32d400872.jpg

Mülteci sorunu dünyasal bazda artarak devam ediyor. Yetkililer sürekli olarak benzer olayları önlüyor ya da engel olamıyor. Bize de daha ne kadar insanlık hikayesi yaşanacak, daha ne kadar tek kişilik kahramanlar çıkacak şeklinde sormak kalıyor.

:: Mülteci konusunda daha ne kadar insanlık hikayesi yaşanacak, daha ne kadar tek kişilik kahramanlar çıkacak?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Bir Mesaj 15 Kişiyi Kurtardı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kader işte ne olacağı belli değil…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yok artık iyimisiniz siz adam ünvde yok yazmış KARDESİM İNG DERSİ VERİLİYO ONLARA ZORUNLU YOKSA ORDA NASIL YASIYCAK ? SİZİN Bİ ELİNİZ YAGDA Bİ ELİNİZ BALDA GİT COCUGUNA İNG DERİSİ ALDIR ÖZEL ONLAR GİBİ .

 3. SDN Okuru dedi ki:

  suriyenin egitimi bile bizden gelişmiş bizde bırak 7 yi 17 yaşındaki bile bu cümleleri kuramaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  7 yasindaki multeci bozuk da olsa ingilizce yaziyor amma konusuyor bu suriyede bizde lise belki universiteliler belki bukadar ingilizce biliyor belki oda yok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Üzücü bi hayat hikayesi daha

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ahaaha euro truck calais sapağı

" Bir Mesaj 15 Kişiyi Kurtardı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir Mesaj 15 Kişiyi Kurtardı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir Mesaj 15 Kişiyi Kurtardı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "