Bir MSI Wind PC Hikayesi


06 Ekim 2008 Pazartesi 21:20
Bir MSI Wind PC Hikayesi

İnceleme ve test için gelen ürünleri okurlarımızla paylaşmak, bizim asıl görevimizi. Bazen de köşe yazılarımızla, makalelerimize ve haberlerimize ekleyemediğimiz ama okurlarımızla paylaşmak istediğimiz tecrübelerimizi aktarıyoruz. Şu ana kadar paylaşılanlara baktığımızda, acı tecrübelerin çoğunlukta olduğu ortaya çıkıyor. Şimdi bunlara bir yenisini daha ekleyelim.

Baştan söyleyeyim; alttaki hikaye biraz can sıkıcı ve de uzun. Zamanı olanlar, sabır testi gibi devam eden bu süreci satır satır okuyabilirler, dileyenler de son paragrafa geçerek konun anlam ve önemine binaen yazdığımız özeti okuyup, ibret alabilirler.

Hazırsanız başlıyoruz…

Küçük Bir Bilgisayar İçin

Media Markt‘tan, bir arkadaşıma hediye olarak aldığım MSI Wind PC, hem boyutları hem de teknik özelliğiyle oldukça heyecan verici bir ürün sayılır. Ofisimize getirdiğimde, kablosuz ağlar ile ilgili bazı sorunlar olduğunu gördüm. Bu sorunları çözmek için öncelikle yazılımsal ve donanımsal bazı çözüm denemelerinde bulundum ama başarılı olamayınca da çareyi teknik serviste aramaya karar verdim.

MSI Türkiye tarafından bana önerilen teknik servis Anko Bilgisayar (http://www.ankobilgisayar.com) oldu. Firmaya telefon açtım ve durumu izah ettiğimde, ürünü kendilerine göndermemi istediler. Ürünü orijinal paketi ile gönderdim ve yaklaşık 1 hafta boyunca, ürünün ne durumda olduğunu sordum ancak yanıt alamadım. Daha doğrusu “Biz size döncez” yanıtını aldım ara sıra. 1 hafta sonra verilen cevapta ürünün arızalı olduğu ve parça değişiminin şu an için mümkün olmadığı söylendi.

Ürünün değişimini talep etme hakkımın olduğunu söylediler ve ben de değiştirme hakkını kullanmak istediğimi belirttim.

Aradan 10 gün geçti…

Bir bilgisayar firmasına ulaşmak için seçebileceğimiz ilk yol olan e-postalara asla cevap vermeyen, konu hakkında bilgilendirme yapmayan Anko Bilgisayar‘ı telefonla aradığımda ise onay beklendiği söylendi. Bu gecikmenin çok fazla olduğunu ve onayın neden geciktiğini sorduğumda topu MSI Türkiye‘ye attılar.

Anko Bilgisayar‘ın yapması gereken işi biz yaptık ve MSI Türkiye’den bu değişim için onay beklediğimizi belirttik. 1 gün içerisinde gelen değişim onayından sonra Anko Bilgisayar, ürünü satın aldığım yer olan Media Markt‘tan yeni bir ürün veya ürün için ödenen miktarı geri iade alabileceğimiz söylendi.

Media Markt’a başvurduğumda ürünün seri numarası istendi ve teknik servisten kendilerine bir faks ulaştırılmasını talep ettiler. Anko Bilgisayar‘ı tekrar aradık ve değişim onayı gelen bu faksı istedim. Faksı 2 günde alabildim, ancak faksın üzerinde Media Markt’tan değil de ürünün Türkiye Distribütörü olan Datagate‘ten işlemleri yapmam isteniyordu.

Datagate‘i aradım, ürün hakkında bilgi verdik ve gelen faksı kendilerine ulaştırarak ürünün parasını geri iade almak istediğimizi belirttim.

Datagate‘in önerileri ise şöyle; “Ürünü teknik servisten aldırın, tüm belgeleri ile (teknik servise de gönderdiğimiz fatura, garanti belgesi) beraber Media Markt’a ürünü bırakıp durumu anlatın, Media Markt bize durumu bildirsin, biz Media Markt’a geri ödeme yapalım, onlar da size ödemeyi ulaştırsınlar” dendi.

Bunun haksızlık olduğunu, Teknik Servis’in değişim onayı verdiği bir ürünü müşterinin firma firma dolaştırmasının saçma olduğunu belirttiğimde; Anko Bilgisayar’ın Teknik Destek Müdürü İbrahim Bey, durumla kendisinin bizzat ilgileneceğini ve ürünü Media Markt’a kendilerinin göndereceğini belirttiler.

Araya bayram tatili girdi ve sonrasında faturamızı ve değişim onay belgesi olan faksımızı da alıp Media Markt‘ın yollarına düştüm. Meda Markt‘taki yetkililer, beraberimde getirdiğim, orijinal faturasıyla beraber teslim ettiği değişim onayının olduğu faksın sahte olabileceğini, o nedenle Datagate üzerinden bunun gerçek olduğuna dair bir e-posta almalarının gerektiğini belirttiler. “Birazdan gelir, siz bekleyin” dediler.

Tam 3 saat bu e-postanın gelmesini bekledim. 3 saat sonra bir e-posta geldi ve maalesef konu yanlış anlaşıldığından yanlış bir belge gönderdiler. Yeniden talepte bulunuldu ve 45 dakika sonra yeniden bir mail geldi.

Mail’de ne mi yazıyordu?

Ürünün Anko Bilgisayar tarafından değil, müşteri tarafından teslim edilmesi gerektiğinden dolayı yardımcı olamayacağız.”

Ve bekleyen onca işin arasında Ümraniye Media Markt‘a gitmek ve derdimi anlatmak için geçen 5 saatten sonra bu yazıyı hazırlayıp okurlarımızla paylaşmaya karar verdim.

Özet; MSI Dizüstü Alacaksanız Bir Süre Erteleyin!

Özetleyecek olursam; MSI gibi önemli bir markanın, Wind PC gibi tüm dünyada yeni olan çok faydalı bir ürününü Türkiye‘deki kullanıcılara sunarken bazı aşamaları yeniden gözden geçirmesi gerekiyor.

Kullanıcıya verilecek olan hizmet, sadece ürünü satana kadar olmamalı. Ürünün satış sonrası desteği de çok önemli. Teknik destek, bu hizmetin en büyük payına sahip.

Ancak, Anko Bilgisayar gibi beceriksizce yapılan ve kullanıcıları aldığı ürüne pişman eden bir hizmet, Datagate gibi son derece başarısız çağrı hizmeti olan bir firma olduğu sürece şu sıralar MSI markalı bir dizüstü bilgisayar alma fikrinizi ertelemeniz, ruh sağlığınız için daha iyi olacak gibi görünüyor.

Not: Yazıda adı geçen kurum ve kişiler, kendilerini savunabilirler. Sitemiz, okurlarımızın bilinçlenmesi için, bu kişi ve kurumdan gelen cevapları olduğu gibi yayınlayacaktır.

:: Sizin de söyleyecekleriniz var mı?

Hakkı Alkan / ShiftDelete.Net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

40 yorum - “Bir MSI Wind PC Hikayesi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  benim de aynen böyle bir sorunum var ben anko bilgisayardan yanıt bekleme aşamasındayım inş ben de böyle ileri derece sorunlar yaşamam. ama msı markalı bilgiayarlar insanı çok uğraştırıyo haberininiz olsun

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha 1 yılını doldurmamış seagate Harddiskim bozuldu ve Mavibilgisayar aracılığı ile Datagate yolladım. Daha sonra Mavi battı. Datagate’ten harddiski istediğimde “Biz sadece Mavibilgisayar’a yada ancak onların onayı ile ***** diyorlar. Diyorum ki tamam bu harddisk Mavibilgisayar’dan geldi size, onlar tarafından düzenlenmiş ve servisinizde bulunan harddiskin bana ait olduğunu gösteren belge var. Bir servis noktanızdan rahatlıkla alabilmeliyim diyorum. Adamlar tutturmuş “Vermeyiz…” Sonuç olarak Datagate’ten alınacak ürünlerin alternatif dağıtıcılardan temin edilmiş olmasını tavsiye ediyorum. Servis konusunda çok başarısızlar…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Dostum ilk başta iyi niyet yolunu izlemişsin ama baktın adamların niyeti bozuk neden uğraşıyorsun bunlarla. Faturasını aldığın gibi dilekçe ile tüketici mahkemesine başvur. Hatta ücret iadesi için kendileri muhatap bile olma. Direk icraya ver, icra masrafları ile beraber ödemek zorunda kalsınlar. Bu tip firmaları iyi bilirim, bunlara karşı dinsizin hakkından imansız gelir mantığı ile hareket edeceksin

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  MSI kotu bir firma degil kimsede bunu idda etmiyor ama Turkiyedeki bence teknik servisi ANKO bilgisayar gibi bir firmaya verilmesi yanlis buluyorum. MSI EX600 şarj tutmuyordu 6 ay oldu alalı ve gonderdim. bana 130 dolar fiyat cektiler 🙂 dedim ki garantisi var dedim pilin garantisi 6 ay mış 🙂 ama bilmiyorlarki msi kucuk bir kitapcigi var garanti sartnamasi 6 dilde yazili ve Turkceside var orada bataryanin 1 yil garanti kapsaminda oldugu yaziyor ama ANKO Bilgisayar neyin servisini yada neyin ne kadar garanti kapsaminda oldugunu bilmiyor. Umarin bilgisayarim kisa zamanda gelir beklemedeyim :))

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Benzer konu benimde başıma geldi. haklısın
  msi ve anko bilgisayar dan uzuk durun.

  Bu arada, adamlar dan kaybettiğim driver cd sinin kopyasını istedim, vermediler. cd nize sahip olun.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  KEŞKE BU YAZIYI İKİ SENE ÖNCE OKUMA ŞANSINI BULSAYDIM. ARKADAŞIM BEN TEKNİK DESTEK MÃœDÃœRÃœNE TELEFONLA NASIL ULAŞABİLİRİM? YARDIMCI OLUR MUSUN?

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  sizin işiniz bahtsız bedevi olayı gibi

  msi ucuza kaliteli mallar üretiyor. bunu bilenler de hep msi almayadevam edecekler

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  casper alın babaşlar

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  son mesajı msıcılar yazdı herhalde 😀 biz ne anlarız yıld akaç anakart satıldığını 😀 pihihih

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  hahaha 😀 adama bak parasını almaya gitmiyor ve firmalara ki En önemlisi MSI gibi dünya lideri ülkemizde yılda 3 milyondan fazla anakart satan kendi üretimini yapıp maliyeti ucuza getirip müşterisine sunan bir firmaya laf atıyor …ayağına getirmeleri lazım doğru bide bayramını kutlamaları lazım ..
  Türkiye’de kaç tane anakart tamiri tam anlamıyla tabii biliyosunuz?
  1Anko bilgisayar ve elektronik a.ş.
  2Çizgi elektronik

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  MSI Türkiye resmi cevabıdır.

  10.09.2008 tarihinde konuyla ilgili müşteri bizimle irtibat kurmuş olup, aynı gün içerisinde kendisine iade değişim raporu onayı verilmiştir. 17.09.2008 tarihinde müşteriye para iadesini Media Markt’tan alabileceği bilgisi verilmiştir, ancak müşteri bizim belirttiğimiz tarihte mağazaya gitmemiştir. Bayram tatilinden sonra 06.10.2008 Pazartesi günü mağazaya gittiğinde ise kendisinin belirttiği bir takım sıkıntılarla karşılaşmıştır. Bu durum ile ilgili MSI Türkiye ofisine herhangi bir bilgi intikal etmemiştir.

  Biz müşterinin konuyla ilgili problemin çözülmediğini 08.10.2008 tarihinde okuduğumuz makale ile haberdar olup , aynı gün içerisinde Media Markt ile irtibat kurmuş ve Media Markt da müşteriyi arayıp, para iadesi için mağazaya tekrar davet etmiştir. Müşteri para iadesini bizzat gidip aldığı takdirde konu çözüme ulaşacaktır.

  Bu süreç içerisinde MSI Türkiye ofisi tüketici kanunları gereği tüm prosedürü kanuna uygun bir şekilde takip etmiş ve müşteriyi mağdur etmemiştir. MSI Türkiye, Media Markt, Datagate ve Anko gibi ismi geçen firmalar konunun çözümü için üzerine düşeni yaptığı halde, konunun medyaya bu şekilde intikal etmesini üzüntüyle karşıladığımızı kamuoyuna duyururuz.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben de bir netbook almayı düşünüyorum. Ama görüyorumki artık wind almamak lazım. Acaba Asus’un teknik desteği nasıldır?

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  bu markayı unutmayacağım bu yazıdan sonra 😀

  msi wind pc….

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  shiftdelete olarak bu yazıyı neden ingilizce olarak msi ana merkeze mail olarak göndermiyorsunuz yada media markt’ın ana merkezine en azından bu firmaların türkiye’deki şubeleri yüzünden ne kadar müşteri kaybettiklerini anlasınlar. bende sony vaio aldım umarım başıma böyle sorunlar gelmez

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  servis konusunda en iyi çalışan asus oda kötünü iyisi hele hp rezalet ötesi bu gibi durumlarda direkt üretici firmanın müşteri hizmetlerine ingilizce bir mail döşemek en güzeli türkiyedeki kullanıcılar bunu yaparsa burdaki ithalatçı firmalar kendilerine çeki düzen verecektir

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony Vaio’un 11″ cihazları varken neden böyle gereksiz ürünlere insanlar paralarını yatırır anlayamıyorum…

  Editör Notu : Sony VAIO’nun bahsettiğiniz ürünlerinin kalitesine katılmakla beraber, fiyatlarının 4-5 bin YTL nin üzerinde seyrettiğini hatırlatmak isterim. ( Ozan Akçora )

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Media Markt Ãœmraniye mağazası olarak müşterimizin yaşadığı problemler için üzüntü duymaktayız.Müşterimiz ile irtibata geçilerek çözüme ulaşılmıştır.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  öncelikle belirteyim hiç bir yerin çalışanı taraftarı değilim. zaten netbook alırsam acer alıcam daha göze htaip ediyo. Ancak başınıza gelen olayı forumda değilde ana sayfada paylaşırsanız pek hoş karşılamam. nitekim bu gibi binlerce olay başımıza ***** arada ürün önce aldığınız yere götürülür!! geçen gün ümraniye media markt a dvd player iade ettik kutusunu yanlış açmamıza rağmen direk iade aldılar. sizin konunuzun uzamasının bir sebebide sizden kaynaklı. yeni aldığım ürün arızalı ise arıza tamir e verilmez değiştir yada iade edilir sayın sdn yöneticisi…

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Baştan sona kadar bu yazıyı okudum. Gerçektende çok üzücü bir olay bu kadar büyük markaların böyle yapmaması gerekir. Bende genelde büyük marketlerden ve marka ürün almakdan yanaydım başıma böyle bir olay gelmedi ama oralardan alışveriş yaparken artık dikkat edeceğim. Meda Markt ın aslında ürünü hemen değiştirmesi gerekiyordu. Sonuçda müşteri parasını ödediği ürünün hakkını alması gerekli. Anko bilgisayar ile datagate firması ile sorunu kendi aralarında çözmeleri gerekliydi. Aslında buradaki şikayeti MSI firmasına bizzat bildirmeli ve bu sorunları bizlere yaşatmamaları için Türkiye de bulunan servislerini gözden geçirmeliler.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Mahkemeye ver! Cidddiyim.
  Şu an böyle firmaların tek korktukları şey mahkeme tehdidi.
  Ben bu şekilde 2.5 milyarlık buzdolabını değiştirdim, hakkımdı zaten, değişim yaptılar. Mecbursun, dene bi…

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  İşte bır teknolojı sıtelerı bunlara degınmelı helal olsun hakkı alkan durustce ısı vererek yazmıssın sımdı msı gelsın acıklama yapsın. teknolojık aletler hassas oluyor ve aldıgında teknık sorun olması muhtemel olabılıyor ıyı bır cagrı merkezı ve servıs kurmaları ılk gorevıdır fırmaların. helal olsun ıste bu haber bu sıteyı farklı kılar.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Aynı Şeyler benim de başıma geldi. Ama Marka MSI değil Acer, Firma MediaMarkt değil Teknosa idi. Benim sizlere tavsiyem aldığınız üründe herhangi bir arıza oluştuğunda doğrudan aldığınız mağazaya teslim edin. O zaman onları resmen muhatap tutuyorsunuz ve hesap sorabiliyorsunuz. Dediğim gibi, Acer marka Notebook bilgisayarı 3 ay sonra kullanabildim, 3 defa tamire gitti en sonunda da Anakart değişti. Şimdi sorunsuz çalışı***** değil, desteğe bakıp karar verin…

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Buna benzer bir problemi bende msi laptopumla yaşamıştım çareyi laptopu satmakla ***** Vatan Bilgisayardan Asus eeepc aldım 2 gün sonra bozuldu derhal topkapıdaki vatanda aldım soluğu 2 saat teknik servis beklelememden sonra para iade adım bu hususta vatan computeri tebrik ***** herhangi bir ürünü almadan önce servis koşullarını iyi araştırın.Sonradan üzülmeyin.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence firmaları buradaki yazınızdan haberdar edin bakalım ne cavap verecekler, yada verecekler mi !!?

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bu hikayede MSI’dan çok MediaMarkt’ı suçladım. Zira büyük elektronik marketlerin -sanırım tedarik zincirinin yapısından ötürü- bu tür geri alış sorunları hep oluyor. MediaMarkt’a hiç gitmedim ama aynı işkenceyi Vatan Bilgisayar da bana yapmıştı. O gün bu gündür bu tür ürünleri zincir haline gelmemiş satıcılardan alıyorum.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Tavsiyenizi kesinlikle dikkate alacağım.MSI kapıdan giremez….

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Bimeks’le sorun yaşayan arkadaşımıza sesleniyorum. Bimeks, Teknosa, Vatan, Gold vs. bunlar sadece satış mağazasıdır. Hiçbir ürünün yetkili firması değildir. MSI konusunda yaşanılan sorun da MediaMarkt ile ilgili değil tamamen firmayla ilgilidir.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  satarken iyide iş iade ye geldimi
  adamı bıktırıyorlar hele sizede bunu yapıyorlarsa
  bu işten anlamayanları nasıl yıldırıyorlardır düşünün.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  boyle sorunlarla daha yeni mi karşılaşıyorsunuz. muhahahaha 😀

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  dertlerimizin dermanı olmussunuz, teşekkürler

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye’de ne zaman son kullanıcı desteği gelişecek bilmiyorum

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  terbiyesizlikten başka bişey değil
  bunlar gibi isteksiz işine gelmediği zaman müşteriyi yada hizmeti satın alan kişiyi başından savmaya çalışan onlarca firma var
  yabancı firmalar bu ülkeye yatırım yaparken bence teknik servis vs gibi kurumları ince eleyip sık dokuayarak seçmeleri gerekiyor

  yazı için teşekkürler

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  kardeşim sende git vatandan al sıkıntı çekmezsin vatan hiç olmazsa türk sermayesi bi şekilde anlarlar. Ama büyük geçmiş olsun

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende çok benzer bir durumu Bimeks ile yaşadım.

  Yahu hakkaten şatış sonrası sizi ‘tanıyan’ firma varmı ?

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  ***** olarak siz bu kadar sıkıntı çektiyseniz, sıradan vatandaş bozuk bilgisayar kullansa ruh sağlığı için çok daha yararlı olur. MSI, Anko ve Datagate: Hadi anko’yu geçtim ama MSI ve Datagate’in durumuna üzüldüm. Konuya dair açıklamalarını sabırsızlıkla bekliyorum. İnsanlar teknik sorun derdine markalı PC alıyor, notebook alıyor, netbook alıyor ve buna rağmen sorunlar bu derece büyüyebiliyor ya… İnanamıyorum.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende tam msi bir bilgisayar alacaktım. Yazınızı okuduktan sonra vazgeçtim.
  Sizden bir ricam var Türkiye’de satılan özelliklede notebokkların teknik servislerin kalitesi hakkında bir yazı yazabilirmisiniz. Benimde iki sene önce Fujitsi Siemens ‘de buna benzer ve başka bir arkadaşımında yine Fujitsi Siemens de 6 aylık bir macerası var.
  Gerçekten sinir bozucu bir olay yine siz şanslısınız olayın başında fark etmişsiniz. Ben bilgisayarı kullandığım için bazı bilgilere oluşmam iki ay bulmuştu.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  0

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Ellerine ve emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş keşke ürünler hakkında bizi bu şekilde herzaman bilinçlendiren insanlar olsa..

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Acer Aspire one alsaydin :)))

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Artik bu zamanda teknik destek sanirim ürünün kendisinden cok daha önemli diye düsünüyorum. Zaten ürünler üc asagi 5 yukari ayni fabrikalardan cikiyor. Teknik destek ise o markanin güvenirligini gösteriyor. Nerden biliyorum dell almanyada teknik servisligi yaptim oradan.

" Bir MSI Wind PC Hikayesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir MSI Wind PC Hikayesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir MSI Wind PC Hikayesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 2. 2 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 3. 3 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 4. 4 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 5. 5 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 6. 6 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 7. 7 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!
 10. 10 Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü? Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü?