Okunma

Bir nefesle 17 hastalık teşhisi


02 Ocak 2017 Pazartesi 05:30
Bir nefesle 17 hastalık teşhisi

Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz, küçük bir cihazla bedeni tarayan ve saniyeler içinde hastalık teşhisi yapan cihazlar artık gerçek oluyor.

Bilim insanlarının yaptığı bir çalışma, bir üflemedeki hava partiküllerini analiz eden bir aracın 17 farklı hastalığı teşhis edebildiğini ortaya koydu.

1400 insan üzerinde denendi

Hossam Haick isimli bilim insanının geliştirdiği cihaz 1400 insan üzerindeki denemelerde, parkinson, akciğer kanseri, böbrek rahatsızlıkları, MS, prostat kanseri ve yumurtalık kanseri gibi, 17 farklı rahatsızlığı doğru teşhis etmeyi başarı.

Hava partiküllerindeki organik bileşenleri moleküler düzeyde analiz edebilen cihaz, böylece vücuttaki hastalıklardan nefese geçen organik molekülleri tanıyabiliyor.

1400 hasta üzerinde yapılan deneylerde %86 oranında başarı gösteren cihazın, hala geliştirilme aşamasında olduğunu ve daha kesin sonuçlar vermesi için üzerinde çalışıldığını hatırlatalım. 

Öyle görünüyor ki, on yıla kalmaz, evimizdeki minik asistan robota “hoh”layarak vücudumuzda hangi sorunların olduğunu anı anına teşhis etmemiz mümkün olacak.

:: Sizce teknoloji ilerledikçe hastalık teşhis yöntemleri nasıl gelişecek?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Bir nefesle 17 hastalık teşhisi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrikler

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çok önemli bir buluş.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyede bunun çalışmaları akademik düzeyde yapılıyor. Elektronik burun konusunda çok yol alındı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Önce akk kalksın boş işlerle uğraşmasınlar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Keske iki sene once piyasaya surselerdi liseli. Ben de onlemimi ona gore almis olurdum.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yüksek lisans tezi olarak bu konuda çalışacaktım. okulu bırakmak zorunda kaldım. yıllardır bilinen bir yöntem

 7. SDN Okuru dedi ki:

  inş. çabuk gelişir ver uzu olur.

" Bir nefesle 17 hastalık teşhisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir nefesle 17 hastalık teşhisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir nefesle 17 hastalık teşhisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "