Okunma

Bir Sonraki Hedef Otomobil ve Evlerimiz


28 Temmuz 2012 Cumartesi 07:00
Bir Sonraki Hedef Otomobil ve Evlerimiz

Önceleri elektronik cihazlar sadece belli işlevleri yerine getirmek için programlanırdı. Bu belli işlemler o cihazın neler yapabileceğinin genel bir tanımıydı adeta. Yıllar geçti köprünün altından çok sular aktı. Artık önünde ‘akıllı‘ kelimesi olmayan cihaz kalmadı gibi. Önce telefonlar, sonra televizyonlar, ardından evler ve otomobiller de akıllanmaya başladı.

Akıllanan cihazlar aynı zamanda bağlantı özelliklerini de geliştirdiler. Artık bu akıllı cihazların hemen hemen tamamı internet bağlantısı ile geliyor. Bu sayede dış dünya ile iletişimde olan cihazlar, güncelleme ve ek özellikleri bu internet bağlantısı ile sağlıyorlar.

İnternetten kontrol edilen çamaşır makinesi

Akıllanan teknolojik (ya da teknolojik olmayan) cihazlarla bir şeyi yapabiliyorsunuz. Örneğin çamaşır makinenizin hangi programda olduğunu ve yıkama ile ilgili bilgileri internet üzerinden takip edebiliyorsunuz. Televizyonun internetten yayınları izleyebiliyor. Bu örnekleri artırmak mümkün.

Akıllı ama saldırılara da açık

Elbette bu akıllınma ve internete bağlanma beraberinde bazı sorunlar da getiriyor: Online ataklara karşı açık hale geliyoruz. Artık siber suçlular telefonlarımızdan sonra otomobiller ve evlerimize de göz dikti. Kısa vadede olmasa da birkaç yıl içinde önce bilgisayar, ardından telefon ya da mobil cihazlarla devam eden online saldırılardan evlerimiz ve otomobillerimiz de nasibini alacak.

Otomobiller de online saldırıya hedef oldu !

Bu öngörü bana ait değil. Güvenlik yazılımları üreticisi Kaspersky Lab‘ta Güvenlik Uzmanı olarak çalışan Stefan Tanase‘nin açıklamaları bunlar. Tanase, günde 125 bin yeni zararlı yazılımın üretildiğini belirtiyor ve saldırıların önümüzdeki yıllarda otomobillerle evlere kayacağını ifade ediyor.

Ne yapmak lazım

Elbette akıllı cihazları kullanmayın demiyorum. Gerekli güncellemeleri düzenli olarak takip etmek, (yüklenebiliyorsa) o cihaza güvenlik yazılımı yüklemek, şifreli cihazlarda kolay tahmin edilebilecek şifreler kullanmamak ve her zaman temkinli olunması birçok saldırı engellemede önemli katkılar sağlayabilir.

:: Cihazların akıllanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Bir Sonraki Hedef Otomobil ve Evlerimiz”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  artık elektrik faturası gibi aylık antivirüs faturası gelir pardon oda online gelir 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Zamanla çamaşır makinemize kadar antivirüs yazılımı kullanmamız gerekecek.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  almayın sizde ukala ev, ukala araba .

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bu yönüyle hiç iyi bir gelişme değil

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlara çıkıp kimse dur diyemiyor mu bu kadar mı aciziz arkadaş 🙁

" Bir Sonraki Hedef Otomobil ve Evlerimiz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir Sonraki Hedef Otomobil ve Evlerimiz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir Sonraki Hedef Otomobil ve Evlerimiz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "