Okunma

Bir ülke daha Facebook’u cezalandırmak istiyor


05 Temmuz 2019 Cuma 10:55
Bir ülke daha Facebook’u cezalandırmak istiyor

Facebook cezaları yine gündemde. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, Almanya ve Libya’dan sonra bir ülke daha, kendince, Facebook’a gerekli yaptırımların uygulanmasını istiyor. Seçim skandalları ile daha önce gündeme defalarca kez gelen sosyal medya sitesinin bir Avrupa ülkesi ile daha arası bozuldu. Peki, hangi ülke Mark Zuckerberg’in platformuna ceza vermek istiyor?

Facebook Fransa ile de arayı bozdu

Fransız milletvekilleri, hükümetin “nefret söylemi” olarak nitelendirdiği içeriklerin kaldırılması konusunda bir tasarıyı kabul etti. Bu tasarı, Facebook ile Google’ın bu tarz içeriklerin silinmesi mevzusunda elini ve kolunu bağlayacak. Zira bu iki mecra; internet düzenleme tasarısının, Fransız Parlamentosu’nun alt meclisi sayesinde, ilgili hükümleri gereğince kısıtlanmak üzere.

Eğer tasarı herkes tarafından onaylansaydı, bahsi geçen yerlere yirmi dört saatlik bir silme süresi verilecekti. Bu silme süresi, nefret suçu olarak değerlendirilen yazılar ve görüntüler için geçerli olacaktı. Çoğunluğun onayladığı yasa, tam geçerlilik kazanmak için bir de Senato tarafından değerlendirilecek.

Facebook cezaları gitgide artıyor

İki markanın şu konularda çok dikkatli olması gerekecek: Çocuk pornosu, dine yönelik hakaret, ırkçılık ve ayrımcılığı teşvik eden yazılar. Eğer platformlar verilen süre zarfında kaldırılması istenen internet materyallerini silmezse, 1.25 milyon Euro para cezasına çarptırılabilecek. Bu yılın başlarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yahudi karşıtlığına ve nefret söylemine dikkat çekmişti. Macron, ayrıca, ceza mekanizmasının da harekete geçmesini istediğini ilan etmişti.

Fransa’nın yapmak istediğini geçen sene resmi bir hale getiren Almanya, Alman kanunları uyarınca, yirmi dört saat kuralını işletiyor. Yasa dışı olarak görülen yazıları kaldırmayan sosyal medya markaları, 50 milyon Euro  kadar para cezası alabiliyor.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bir ülke daha Facebook’u cezalandırmak istiyor”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Kraaaaaaaaaaaal. Ben bu oyunu bozarım. Hahaha

" Bir ülke daha Facebook’u cezalandırmak istiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir ülke daha Facebook’u cezalandırmak istiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir ülke daha Facebook’u cezalandırmak istiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "