Okunma

Biri Bizi Gözetliyor


05 Ağustos 2013 Pazartesi 15:22
Biri Bizi Gözetliyor

Geçtiğimiz günlerde patlak veren bir skandalla tüm dünyanın internet trafiğinin takip edildiği ortaya çıktı. Her şey eski CIA ajanı Edward Snowden‘in NSA‘in (ABD’nin en üst düzey gizli servisi) tüm dünya çapında internet trafiğini takip ettiğini açıklamasıyla başladı.

Ajanın iddiasına göre NSA, PRISM (Prizma) adı verilen özel bir yazılımla internet kullanıcılarını ve telefonları izliyordu. Üstelik bunu 2007 yılından beri yapan NSA, bütün çevrimiçi trafiği bu sayede denetliyor.

  

Bu açıklamalardan sonra başı derde giren Edward Snowden, kendine sığınacak bir ülke arayışına girdi. Halen Moskova’da bulunan ajanın şimdilik hangi ülkeye sığınacağı belli değil (Rusya Snowden’e resmi olarak ülkeye giriş izni verdi). NSA cephesinde ise iddialar yalanlanmadı hatta ‘bu tip verilerin toplandığı’ kabul bile edildi. Veri toplama sebebi olarak ise terör olaylarını gösteren NSA, üstü kapalı olarak ‘bunların normal çalışmalar olduğunu da’ ifade ediyor.

Gelinen noktada internette attığımız adımlar, girdiğimiz siteler ve diğer bütün bilgiler bir şekilde toplanıyor. Çoğu zaman bu bilgiler tarayıcılar, reklam şirketleri, yayıncılar ya da benzeri kuruluşlar tarafından kullanılıyor.

Ancak PRISM örneğinde dikkat çeken şey bunun izinsiz ve kabul edilemez bir şekilde yapılmış olması. Üstteki paragrafta anlattığım çalışmaların tamamının kullanıcı izniyle olması gerekiyor. Aksi durumlar (sebebi ne olursa olsun) kabul edilebilir şeyler değil.

Kişisel haklar ve mahremiyet konusu çok önemli ve her geçen gün önemi daha da artan konular. Bunların izinsiz, haber vermeden ve kabul edilemez şekilde ihlali beraberinde birçok sıkıntıyı da getiriyor.

Gelinen noktada durum kullanıcılar aleyhine bir duruş arz ediyor. Umarız ki bu tarz ihlaller azalar ve hatta tamamen ortadan kalkar. Galiba fazla hayal kuruyorum.

:: Devletlerin interneti takip etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?    

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Biri Bizi Gözetliyor”

 1. okanr dedi ki:

  Geçen ay facebook hesabımı sildim silmeden önce bir yedeğini alayım dedim aldım güvenlik bölmesinde ip adresine göre bulunan tahmin konum diye bir yer vardı ve nokta olarak adres belirtiyorlar 34 dakika bilmem kaç derece diye

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu yorumlardan ne kadar zeki olduğunuzu da anlamış olduk
  yahu arkadaşım nsa nın işi gücü yok sosyal medyada kiminle mesajlaştığına mı bakacak adamlar tehlikeli işlere bulaşanları ve ne yazık ki amerika menfaatlerine ters düşenleri avlıyorlar yani senin kiminle ne halt ettiğni merak etmiyorlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bence özellikle onları takip ediyorlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman kullandığımız Tor, HotspotShield gibi yazılımların bir faydası yok. 🙂 Kimleri takip ettiklerini bilmiyorum ama sıradan halkı takip ettiklerini düşünmüyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Girdiğimiz sayfaların içeriği de değiştirilebiiyor mu ?l

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kabul edilemez bir şekilde ?Yani…Bilgisayarlar da mı ?

 7. El Padrino dedi ki:

  İzlenmediğimizi düşünmek büyük saflık bence.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kim takar senin kişisel bilgilerinin önemini

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sen interneti bulacaksın sonra geçip de tepesine oturmayacaksın, aksi düşünce bence saflıktır, tabi ki dinliyorlar izliyorlar kaydediyorlar, dikkatli olmak gerekli.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Google = İlluminati = Tapınak Şovalyeleri = Siyonizm = Radikal Yahudiler

 11. SDN Okuru dedi ki:

  suyunu cikarttilar

 12. SDN Okuru dedi ki:

  e ne sanıyordunuz ki ahah

 13. giskur11 dedi ki:
 14. SDN Okuru dedi ki:

  aynen yıllardır bilinen birşey bunu bırakın 2 kere internette birşey arayın bir ürün hemen onun reklamı faceden giridigniz sayfalardan yanda çıkıyor bu zaten takip edildigin anlamına geliyor x bir firma tarafından ama bunu telefon şirketide yapıyor hergün telefon alıyorum ev telefonumdan işte klima yok güvenlik yok sigorta yok beyaz eşya satılıyor tüm firmalara bunu gsm operatörüde yapıyor ondan alışılmış durum gocunacak birşeyim yok buyursun takip etsin 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  bilerek yaptığınızı biliyorum konunun ana resmni de iç resmide direk illüminatiyi anlatıyor zaten 😀 sizi gidi siziiii 🙂

 16. giskur11 dedi ki:

  Eskiden echelon gibi filmler vardı gerçek olmuş demekki.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  hepsinin arkasinda israil var onun arkasinda amerika 😀

 18. SDN Okuru dedi ki:

  internet onların elinde hangi ülke elinde olsa izlemezdi ki? ayrıca trendmicro ile yapılan röportajı bir okuyun derim orda ülkelerin kendi vatandaşlarını izlemek için yazılan yazılımlardan bahsediliyordu

 19. NGungor96 dedi ki:

  sadece biri gözetlese iyi
  reklam için gözetleyen var
  para için gözetleyen var
  bilgilerimiz için gözetler var
  bu bilgileri satan var.
  casuslar var.
  dolandırıcılar var. var da var.
  tek çözüm pc kulanmamak. o zaman da telefomunuzu dinlerler. telefonda kulanmıyorsan adam tutup seni takip ettirirler
  yani bir şekilde gözetlerler

 20. masterbaba dedi ki:

  patlıcak bomba mı kaldı.herkes izlenildiğinin farkında.

 21. marancı dedi ki:

  Kabul edilebilir ölçülerde olsa amenna ama bununda garantisi yok.

 22. drjacob dedi ki:

  Bilindik şeyler zaten

 23. SDN Okuru dedi ki:

  hakkım haram olsunn 😀

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Her dönemde olmuş şimdide olan bisey,zaten bi ülkenin başbakanı vs gibi önemli görevlere gelmek gibi bi planınız yoksa dinlensen nolur dinlenmesen ne?Önlemi alacak olan devlettir.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  ahmtyks,hiç pc kullanmasan bile cep telefonu ***** bile ***** illa akıllı tel olmasına gerek ***** bile kullanmasan kameralar ve diğer telefonlar aracılığıyla yine seni ***** kaçamazsın.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  sevgilimi aldatığımı biliyolar demekki 😀

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Traji komik bir yazı olmuş. Belki haberiniz yok fakat phorm sisteminin tıkır tıkır işlediği (ve göz ardı edildiği) bir ülkede yaşıyoruz..

 28. SDN Okuru dedi ki:

  illüminati 😀

 29. ahmtyks dedi ki:

  yazılıma gerek yokki chrome ve googlein tüm servisleri zaten bilgileri satıyor,facebookta üstüne tuz biber ekiyor tek yapmak gereken hiç pc kullanmamak buda günümüzde zor

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Aman çok şaşırdım. Sanki bilmiyorduk. Adamlar 1990 yılında telefon dinlenmesi üzerine ortaya çıkan belgeler sonrasi yine aynı yıl film yaptı. Kaldı ki şimdi dinlemeyecekler.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  İlluminati 🙂

" Biri Bizi Gözetliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Biri Bizi Gözetliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Biri Bizi Gözetliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "