Birleşik Krallık Teknoloji Haftası Türkiye 2021 başladı


16 Şubat 2021 Salı 15:16
ABONE OL
Birleşik Krallık Teknoloji Haftası Türkiye 2021 başladı

Birleşik Krallık’ın Türkiye’deki en önemli teknoloji etkinliği olan ve iş dünyasından, hükümetten ve akademik çevrelerden düşünce liderlerini bir araya getirerek bir dizi açılış konuşmasına, panele, workshop’lara ve işletmeler arası toplantılara ev sahipliği yapan Teknoloji Haftası Türkiye 2021 başladı.

Birleşik Krallık, Covid-19 sonrası toparlanma sağlamayı hedefliyor

Birleşik Krallık Teknoloji Haftası, Aralık 2020’de Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan tarihi Serbest Ticaret Anlaşması sonrası, ilk B2B (işletmeler arası) ve B2G (işletmeler ve devlet kurumları) etkinlik olma özelliğini taşıyor.

Birleşik Krallık İhracat Bakanı Graham Stuart ve Türkiye Cumhuriyeti Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank tarafından açılışı yapılan etkinlik Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki teknoloji ortaklığının gerliştirilmesi için mevcut fırsatların değerlendirilmesinin ve pandemi sonrası hızlı gelişimin öneminin altını çiziyor.

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen Birleşik Krallık Teknoloji Haftası Türkiye 2021, Birleşik Krallık’ın teknoloji alanındaki uzmanlığının Türkiye’nin Covid-19 sonrası planlarına ve Türkiye’nin 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı’na nasıl destek verebileceğini gözler önüne seriyor.

Üç gün sürecek olan etkinlik, en iyi ve parlak teknoloji liderlerini dijital üretim, akıllı şehirlerde kentsel mobilite, dijital sağlık ve fosil yakıtlarından düşük karbon alternatiflerine enerji dönüşümü alanlarında bir araya getiriyor.

Etkinlik, Türkiye ve Birleşik Krallık’taki şirketler arasında gelecekte ticari ortaklıkların kurulmasını teşvik ediyor. Ayrıca, gelecekteki büyüme için dijital ve yeşil enerjilerin önemini vurgulayarak katılımcılara, Birleşik Krallık’ta şirket kurarak küresel alanda varlık göstermek isteyen Türk şirketlere sunulan fırsatları keşfetme fırsatını sağlıyor.

Yatırımcılar ve gelecekteki ticaret ortakları, Birleşik Krallık’ın sunduğu fırsatlardan haberdar olmak için etkinliğe katılım sağlayabilir. 16 Şubat’ta başlayan ve sanal olarak gerçekleştirilen konferans 18 Şubat 2021 günü sonuna kadar devam edecek.  

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı İhracat Bakanı Graham Stuart:

“Ticaret, dünyanın Covid-19 sonrasındaki toparlanma sürecinde önemli bir rol oyanacak. Birleşik Krallık ve Türkiye arasında yakın geçmişte imzalanan Serbet Ticaret Anlaşması yaklaşık 20 milyar sterlin değerindeki ikili ticaret hacmimizin devamlılığını sağlarken işbirliğimizi daha ileri taşımak için de bize zemin sağlıyor.

Hükümetlerimiz arası işbirliği ile gerçekleşen Birleşik Krallık Teknoloji Haftası Türkiye, ticaret, yatırım, bilim ve inovasyon alanında derinleşen ilişkimizin tam kalbine teknolojiyi koyuyor.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ortaklığının öneminin altını çizerek şunları söyledi:

“Covid-19 pandemisi bizlere, bugünün dünyasında hiçbir ülkenin ekonomik, sosyal ve teknolojik zorluklarla tek başına başa çıkamayacağını gösterdi. Bu şartlar altında ülkeler arasında işbirliği ihtiyacı her zamankinden daha önemli bir hal aldı. Bu bağlamda 2020 yılını büyük bir başarı ile tamamladık; 29 Aralık’ta Ticaret Anlaşması’nın sonuçlandırılmasıyla.

Ticari ilişkilerin devamlılığını sağlayan ticaret anlaşmasının imzalanması, dikkatimizi ekonomilerimizi Brexit sonrasına ilişkin belirsizlikleri azaltacak şekilde yeniden inşa etmeye vermemizi sağlayacak. Gelecek için dijital ve yeşil teknolojilerden en yüksek şekilde yararlanmak adına Birleşik Krallık ve Türkiye’nin birlikte nasıl çalışabileceğine odaklanmak için doğru bir zamandayız. Birleşik Krallık-Türkiye Teknoloji Haftası, ticaret ve yatırım alanlarında ilişkilerimizi derinleştirme, bu yönde işbirliği içinde araştırma ve gelişim fırsatlarını keşfetme konularına destek olacak ana etkinlik olacaktır.”
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
teknoloji dostu@postu
teknoloji [email protected]
20 gün önce

:DDDDDD

" Birleşik Krallık Teknoloji Haftası Türkiye 2021 başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Birleşik Krallık Teknoloji Haftası Türkiye 2021 başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Birleşik Krallık Teknoloji Haftası Türkiye 2021 başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme