Okunma

Birleşmiş Milletler o robotları yasaklıyor


20 Aralık 2016 Salı 06:05
Birleşmiş Milletler o robotları yasaklıyor

Katil otonom robot üretmek, büyük devletlerin sürekli gündeminde olan bir detaydı.

ABD ve Rusya’nın, kendi zekası ile düşmanı bulacak ve avlayacak otonom robotlar geliştirmek için büyük çalışmalar yaptığı da biliniyordu.

Ancak şimdi bu çalışmaların önü kesilecek gibi görünüyor.

Katil robot üretmek insanlık suçu

Cenova’daki İnsan Hakları Örgütü’nün toplantısında, katil yapay zekalar üretmenin insanlığa karşı bir suç olduğu görüşü kabul edildi.

Diğer bir deyişle, yapay zeka sahibi robot askeri üniteler üretilebilecek ama bu robotların ateş edebilmesi için bir insan operatörden izin alması gerekecek. Kendi başına hedef seçip kendi kararıyla ateş edemeyecek. 

Bu kararla beraber Birleşmiş Milletler’de aynı kararın alınmasının önü açılmış oldu.

Beş daimi üye kararı veto etmediği sürece, Birleşmiş Milletler ülkelerin robot katiller üretmesini tamamen yasaklayacak. Bu karara karşı gelen ülkelere de askeri yaptırım uygulanabilecek.

Elbette istihbarat servislerinin gizli laboratuvarlarda katil robotlar üretmeye devam edeceklerini herkes biliyor ancak en azından bu silahlar toplu üretime giremeyecek ve ordu envanterlerinde yaygın kullanım alanı bulamayacak. 

:: Sizce Matrix veya Terminator her türlü önleme rağmen gerçek olabilir mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Birleşmiş Milletler o robotları yasaklıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  En fazla BM'yi de listeye eklerler. Sanki üretiminden vazgeçecekler de 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Matrix ve Terminatörün sadece fanteziden ibaret olduğunun farkındasın değil mi? Bende dilerdim gerçek olmasını, ama hayat öyle değil dostum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi öyle dediler diye bu iki ülke üretmekten vazgeçecek öyle mi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İnşallah bu robotlar yayılır dünyaya hü***** türlü insalık birleş***** bi düşman lazım.Uzaylılar falan istila etse o da güzel öyle bişey de olabilir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  sanki öyle akıllı robot varda bide yasaklamışlar yıllardır aynı terrane terminatör gibi robotların yapılmasına daha çok var önce yapay vekaya can vermeleri gerek şimdiki yapay zekalar çok aptal bebek kadar beyni yok

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Katil robot uretmek insanlik sucu: Haci sen daha liseli gibi dusunmeye devam et. Insan oldurmek her ne olursa olsun suctur. Silahsizlanma bildirgesinin butun devletlerce imzalanmasi gerek. Ama gel gor ki Amerika imzalamadi.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bm de alınmış he ne caydırıcı be. aslında bir aldatmaca her şeyi yapacak robot tek ateş etmiyecek he yani bir kodluk durum oto. ateş et aktif/kapalı komik sadece komik

 8. SDN Okuru dedi ki:

  sözde yasak halk bunları yemiyor artık be heyy!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kararla beraber Matrix'in veya Terminatör'ün gerçekleşmesi zorlaşacak… allah sana akıl fikir versin…yaş kaç? 6 buçuk mu ?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar hayal. Zekanin yapayi olmaz ancak ögretileni tekrarlar!! Programlarsin ve senin verdiginin disina cikamaz hepsi bu…

" Birleşmiş Milletler o robotları yasaklıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Birleşmiş Milletler o robotları yasaklıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Birleşmiş Milletler o robotları yasaklıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "