Okunma

Bitcoin bir ülkeden daha fazla enerji tüketiyor


04 Temmuz 2019 Perşembe 19:30
Bitcoin bir ülkeden daha fazla enerji tüketiyor

Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacıların geliştirdiği sistem tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, son dönemde değer kazanmasıyla tekrar popüler hale gelen Bitcoin enerji tüketimi bakımından İsviçre‘yi geride bıraktı.

Böylece bir kripto para için bir ülkeden daha fazla enerji tüketiliyor. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) tarafından açıklanan rakamlarda dünya genelinde Bitcoin ağının 7 gigawatt’tan fazla elektrik tükettiği görülüyor.

Bitcoin enerji tüketimi ile İsviçre’yi geride bıraktı!

Bu değer yaklaşık olarak 64 terawatt saat (TWh) enerji tüketimine denk geliyor. Bunun anlam kazanması için İsviçre’de ortalama 58 TWh, Kolombiya’da ise 68 TWh enerji tüketildiğini söylememiz yeterli olacaktır diye düşünüyoruz.

Böylece Bitcoin artık dünya genelindeki tüm elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 0.25’ini oluşturuyor. Bu İngiltere’deki tüm su ısıtıcıların 11 yıl boyunca çalışmaları halinde kullandıkları enerjiye eşit.

Bitcoin madenciliği koşullar zorlaşmasına rağmen dünyanın birçok noktasında devam ederken, ağın korunması ve ödemelerin doğrulanması için çalışan bilgisayarların harcadığı toplam enerji net bir şekilde hesaplanamıyor.

Zira, Cambridge tarafından yayınlanan bu rakamda elde edilen birçok verinin ortalaması. Bitcoin enerji tüketimi verilerinde alt sınır 22 TWh civarında iken, üst sınır 150 TWh’ye dayanıyor. Digiconomist tarafından yayınlanan raporda ise Bitcoin için dünya genelinde 70 TWh elektrik tüketildiği belirtiliyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Bitcoin bir ülkeden daha fazla enerji tüketiyor”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kod yazmayla az tüketmez, mesele farklı

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok saçma değilmi ya, internetten para kasıyor, ona göre fazla güç tüketiyor, bilmem ne oluyor… Kod yazın az tüketsin nedir yani?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Goruceksiniz cok yakinda bitcoin devri kapanacak. Teknolojisi kalacak.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çölde güneş enerjisi

" Bitcoin bir ülkeden daha fazla enerji tüketiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bitcoin bir ülkeden daha fazla enerji tüketiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bitcoin bir ülkeden daha fazla enerji tüketiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "