Okunma

8 yıl önce 2 pizza için 10 bin bitcoin ödedi!


23 Mayıs 2018 Çarşamba 09:30
8 yıl önce 2 pizza için 10 bin bitcoin ödedi!

Tarihte bazı anlar vardır, her zaman hatırlanırlar. İşte bundan tam sekiz yıl önce Laszlo Hanyecz bitcoin ile ilk alışverişi yaparak tarihe geçti. İşte bu olay Bitcoin Pizza Günü olarak anılıyor!

Girişimci bir programcı olan Hanyecz, forum üzerinden bir teklifte bulundu. Her kim ona iki adet Papa John’s pizzası getirirse, 10 bin bitcoin ile ödeme yapacaktı.

Bitcoin Pizza Günü tüm dünyada kutlanıyor!

Londra’da yaşayan bir yazılımcı arkadaşı bu teklifi kabul ediyor ve Laszlo Hanyecz’in yakınlarında bulunan bir Papa John’s üzerinden 2 pizza siparişi veriyor. Ardından Hanyecz ödemeyi gerçekleştiriyor.

Elbette şu an 10 bin bitcoin’i duyunca gözlerimiz yuvalarından fırlayacak gibi oluyor, ama bundan 8 yıl önce bitcoin oldukça değersiz bir para birimiydi. 0.008 dolar gibi bir güncel değeri olan bitcoin, sadece yüksek miktarlarda değer kazanabiliyordu.

Bu pizzalar 2018 itibariyle dünyanın en pahalı pizzaları. 80 milyon dolar ediyorlar!

Her ne kadar halen Laszlo Hanyecz’in hamlesi bugün şartlarında inanılmaz gelse de, ilk kez bir alışverişin gerçekleşmiş olması büyük bir gelişme oldu. Elbette bu olayı bir röportajında itiraf eden Hanyecz, sadece birkaç sene sonra bitcoin’in ne kadar büyük değer kazandığını görünce pişman olmuş.

Dile kolay, 10 bin bitcoin…
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “8 yıl önce 2 pizza için 10 bin bitcoin ödedi!”

  1. Mustafa Fındık dedi ki:

    Ben vakti zamanında online bir oyunda üyelik için 30 bitcoin verdiğimi bilirim…

  2. efkan dedi ki:

    Türkiye’de şu an trend dolar. 10’a kadar yolu var. şimdi bile alsan kafadan karlısın.

  3. Hakki dedi ki:

    Eskiden buralar tarlaydi hikayesi.

" 8 yıl önce 2 pizza için 10 bin bitcoin ödedi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 8 yıl önce 2 pizza için 10 bin bitcoin ödedi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 8 yıl önce 2 pizza için 10 bin bitcoin ödedi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "