Bitcoin’in yaratıcısından 10 yıldır haber alınamıyor


29 Nisan 2021 Perşembe 10:42
ABONE OL
Bitcoin’in yaratıcısından 10 yıldır haber alınamıyor

Satoshi Nakamoto adlı kişi (ya da bir grup insan) tarafından kurulan popüler kripto para birimi Bitcoin 2009 yılında hayatımıza girdi. Değeri 50 bin doları aşan elektronik paranın şöhreti tüm dünyaya yayılmış durumda. Fakat tam aksi şekilde Bitcoin’in kurucusunu kimse tanımıyor.

Peki ya ekonomik anlamda yeni bir döneme kapı aralayan Satoshi Nakamoto neden anonim olmayı tercih ediyor? Son mesajının üzerinden 10 yıl geçen gizemli mucit bir daha hiçbir şekilde ortaya çıkmadı. Nisan 2011‘de son mesajını kendisiyle birlikte blockchain teknolojisine öncülük eden arkadaşlarına gönderdi.

Satoshi Nakamoto’nun son mesajı neydi?

Nakamoto’nun son mesajı aslında geliştirici arkadaşlarına bir veda mektubuydu. Temel olarak Satoshi, Bitcoin’den elini çekmek istedi. Diğer projeler üzerinde çalışma zamanının geldiğini söyleyerek Mike Hearn adlı iş arkadaşına şu mesajı iletti:

“Keşke benden esrarengiz bir karakter gibi bahsetmeseydin. Basın bu yüzden yaptığımız işe tamamen yasa dışı ya da korsan bir para işletiyormuşuz gibi bakıyor. Bunun yerine açık kaynaklı bu projeyi ön plana çıkarmak ve katılan geliştiricilere destek olmak daha iyi olurdu. Bu onları çok daha fazla motive ederdi.”

Satoshi Nakamoto

Bu e-posta mesajının üzerine Satoshi Nakamoto adını Bitcoin’in telif haklarından çıkardı. O zamandan beri kendisinden herhangi bir şekilde haber alınamadı. Bu da şüphesiz ki onun efsane statüsüne gelmesini besledi.

Satoshi Nakamoto kimdir?

Bitcoin’in yaratıcısı olması dışında herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız Nakamoto adlı kişi ya da bir grup insan, blok zinciri veritabanını hayatımıza getirdi. Kim olduğu hiçbir şekilde bilinmeyen Nakamoto’nun 5 Nisan 1975 yılında Japonya’da doğduğu iddia ediliyor. Ancak bunun tam aksi şekilde Japon olmadığı, Amerika ya da Avrupa’da yaşayan bir kriptografi uzmanı ve bilgisayar bilimcisi olduğu yönünde iddialar da mevcut.

Aralık 2010’a kadar Bitcoin’i geliştirmeye devam eden, sonrasında başka işlere yönelen Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olduğu düşünülüyor.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

sa

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Eski bir starlink çalışanı demişdiki bitcoinin asıl sahibi Elon Muskdır.Yani bu adamı öylesine söylediler,gerçekde böyle birisi yok.

Nobody
Nobody
13 gün önce

Kaynak belgen vücudunun hangi parçası çok merak ettim. Beynin mi yoksa burada ifade edince kişisel saldırı ve hakaretle suçlanabileceğim başka bir parçan mı?

hakan
hakan
12 gün önce

Amerika aslında osmanlıdır. aynı zamanda gizli müslümanlardır.

" Bitcoin’in yaratıcısından 10 yıldır haber alınamıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bitcoin’in yaratıcısından 10 yıldır haber alınamıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bitcoin’in yaratıcısından 10 yıldır haber alınamıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!