Okunma

Bitkiler, kendilerine yapılan saldırıları hissedebiliyor


11 Nisan 2017 Salı 20:59
Bitkiler, kendilerine yapılan saldırıları hissedebiliyor

Bitkilerin, etrafında gelişen olayları hissedip hissedemedikleri hep tartışma konusu olmuştur. Yapılan yeni araştırmalar hayvanlardaki bilinç reaksiyonlarının benzerinin bitkiler de olduğunu gösteriyor. Bitkiler saldırıyı hissettiklerinde, savunma sıvılarını salgılayarak kendilerini koruma altına alıyorlar.

Hisseden bitkiler

Önceki birçok araştırma bitkilerin müzik de dahil olmak üzere akustik enerjiye nasıl tepki verdiğini öğrenmeye yönelikti. Missouri Üniversitesi araştırmacıları ise bitkilerin üzerine tırtıllar bırakarak, bitkilerin savunma mekanizmalarını incelediler. Tırtıl seslerini duyan bitkiler, hardal yağı salgılayarak onları uzaklaştırmaya çalıştı.

Başka seslere karşı bu mekanizmanın duyarlılığını test eden araştırmacılar, bitkileri rüzgar sesine maruz bıraktı. Ancak bitkiler bu sefer savunma yeteneklerini boşa harcamayarak hardal yağı salgılamadı. Yani çevresinde tüm olan biten

17-04/11/hisseden-bitkiler-shiftdelete.jpg

Savunmacı bitkiler

Araştırmacılar, bitkiler tarafından titreşimlerin algılanmasının ardındaki mekanizmaya odaklanacak ve sinyallerin hangi kısımlarının önemli olduğunu ve bitkilerin tehlikelere karşı koruyucu tepkiler yaratmak için birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunu öğrenmeye çalışacak.

:: Bitkilerin hisleri olması sizce biraz korkutucu değil mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Bitkiler, kendilerine yapılan saldırıları hissedebiliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Acaba et yediğimizde hayvan bunu hissediyor mu?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hissetsin veya hissetmesin. Şahsen ne hissettikleri umurumda değil. Biz insan ırkı olarak bilinçli olmamız sayesinde gezegenimizde yaşayan her canlıyı katletme ayrıcalığına sahibiz. Eğer her şeye duyar kasarsanız paranoyak olursunuz. Bırakın veganlığı/vejetaryenliği özgürce yiyin yemeklerinizi, katledin hayvanları, kopartın bitkileri. Bunu insan ırkı olarak biz yapmasak bile evren bir süre sonra bizim için yapacaktır. Unutmayın her şeyin bir sonu vardır, galaksilerin bile. O yüzden Carpe Diem.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Paragrafın ortasında başka bit başlık var ve diğer paragraf yarım kalmış sayın SDN

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ne alaka icerik mi bitti

" Bitkiler, kendilerine yapılan saldırıları hissedebiliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bitkiler, kendilerine yapılan saldırıları hissedebiliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bitkiler, kendilerine yapılan saldırıları hissedebiliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "