Okunma

BitTorrent Engeline Tepki


13 Nisan 2008 Salı 21:00
BitTorrent Engeline Tepki
Gösterilen tepkinin en büyük sebebi, kullanıcılar tarafından belirtildiği şekliyle, kimseden izin almadan bu düzeyde bir paket taramasının hak ihlali olması şeklinde açıklanıyor. Bu yöntemle, kullanıcıların internet bağlantılarını ne yapmak için kullandıklarıyla ilgili bilgi toplayabildiği söylenen internet servis sağlayıcılarının başı biraz derde girebilir. Zira, kişisel hak ve özgürlük savunucuları, çoktan hükümet düzeyinde girişimler başlatarak, internet servis sağlayıcıların neler yaptığının araştırılmasını istedi.

CIPPIC Devrede

Kanada‘da internet kullanımı konusunda hukuki danışmanlık veren bir kurum olan CIPPIC, Bell ve daha birçok internet servis sağlayıcının, izinsiz olarak derin paket tarama (deep packet inspection, DPI) yöntemlerini kullanarak, BitTorrent gibi dosya paylaşımı servislerini kısıtlama yoluna gittikleri yönünde bir şikayeti gündeme getirdiler. Ayrıca kullanıcıların rızası olmadan bu tür bilgi toplama işlerinin yapılması da kişisel hayatın gizliliği ilkesiyle bağdaşan bir durum olmaması, şikayetin bir diğer kısmı.


Bilgi için:
CIPPIC
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

Geri bildirim