Okunma

Biyolojik olarak parçalanabilen devre!


11 Haziran 2017 Pazar 10:00
Biyolojik olarak parçalanabilen devre!

Tarih boyunca insanların seyrini değiştiren anları sıralayacak olsak; birçok kişi bilgisayar ve interneti ilk iki sıraya yazacaktır. Ancak bilgi çağına ulaşmamızı sağlayan bu teknolojiler beraberinde e-atık sorununu da getiriyor. Dünya çapında her yıl 50 milyon ton e-atık üretiliyor. Sadece ABD’de elden çıkarılan elektronik ürünler 60 milyon dolar değerinde altın/gümüş içeriyor.

Çözüm: parçalanabilen devreler

E-atık miktarındaki endişe verici artış nedeniyle yeni geri dönüşüm yöntemleri üzerine çalışılmaktadır. Stanford ve Kaliforniya Üniversitesi bilim insanları, devreleri biyolojik olarak parçalanabilir hale getirdiklerinde e-atık sorunu çözümüne yardımcı olacağını düşünüyor.

17-06/11/zunebilen-devre-shiftdelete.jpg

Selülozdan yapılıyor!

Bitki elyaflarında bulunan selüloz, demir bazlı elektrotlar kullanılarak  karbon bazlı bileşiklerle birlikte yarı iletken yapısına formüle edilecek. Devre işlemini tamamladığında ise tek yapmak gereken sirke eklemek olacak. Böylelikle, zayıf bir asit kullanarak e-atık oluşumunun önüne geçilecek.

Bu devreler, henüz yeteri kadar düşük maliyetli olmasa da sadece 3-4 yıl içinde ticari olarak kullanılabilir düzeye gelecek.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Biyolojik olarak parçalanabilen devre! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Biyolojik olarak parçalanabilen devre! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Biyolojik olarak parçalanabilen devre! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "