Okunma

Biz Olmasak PC Oyunculuğu Bitmişti


05 Ekim 2009 Pazartesi 07:06
Biz Olmasak PC Oyunculuğu Bitmişti

NVIDIA’nın geliştirici ekibinin (DevTech) başındaki isim olan Ashu Rage, ekiplerinin yaptıkları çalışmalar olmasaydı PC oyunculuğunun şimdiye kadar çoktan yok olmuş olacağını söyledi. Rege’nin başında bulunudğu ekip The Way It’s Meant To Be Played programı dahilinde oyun geliştiricilerine teknolojik destek sağlıyor.

Son günlerde AMD’nin bu program için eleştiriler yapması ortamı germiş olacak ki, Rege böyle bir açıklama yapma gereği duymuş. Rege, ekibinde bulunan 50′den fazla mühendis ile zamanla yarışarak, oyun geliştiricilerinin daha iyi oyunlar yapmasını sağlamak için canla başa çalıştıklarını söyledi.

Para konsollarda

“Dürüst olmak gerekirse, geliştiriciler PC’leri ve PC’ler için oyun yapmayı çok seviyorlar fakat işin gerçeği, verilen emeğin karşılığının tam olarak alındığı asıl mecra konsollar. Geliştiriciler asıl parayı konsollara yaptıkları oyunlardan kazanıyorlar.” diye konuşan Rege PC oyunlarına verdikleri desteğin önemi vurguladı.

Rege sözlerine şöyle devam etti “Eğer biz oyun geliştiricileri ile birlikte oyunların PC platformunda geliştirilmesi için destek vermeseydik, PC’ye gelen oyunların hepsi Xbox 360 ya da PS3’ten doğrudan port edilmiş oyunlar olacaktı. Mesela Batman: Arkham Asylum doğrudan port edilmiş olacaktı.

Buna, PC kullanmanın ve PC’de oyun oynamanın herkesin çok kolay yapabileceği bir şey olmadığı gerçeğini de ekleyecek olursanız, insanların tamamen konsolları tercih etmesi ve PC oyunculuğunun ölmesi işten bile değildi.”

Çok büyük yatırım

NVIDIA’nın bu girişimi sadece PC oyunculuğunun ölmemesi için yaptığı belirten Rege, ekibinin oyun geliştiricilerinden para almadığını, verilen desteğin ücretsiz olduğunu da sözlerine ekledi.

NVIDIA içerik ve teknoloji bölümünün başkanı Tony Tamasi de NVIDIA olarak bu program için çok büyük bir yatırım yaptıklarını belirtti. Ancak ne Tamasi, ne de Rege bu yatırımın miktarını söylemediler. Yapılan tahminlere göre NVIDIA, DevTech ekibi için yılda 50 ile 100 milyon dolar arasında yatırım yapıyor.

:: Ashu Rege’nin görüşlerine katılıyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Biz Olmasak PC Oyunculuğu Bitmişti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ilk arkadaşa tamamen katılıyorum. insan biraz yatırım yapar PC oyunculuğuna

 2. SDN Okuru dedi ki:

  şunuda unutmamak gerekir biraz dolaylı gireceğim amd intel e göre küçük bir şirket ati de nvidia ya göre birazda bu kısmı var yani rekabet ederken seviyeli etmek lazım sonuçta bu markalar devler yani örnek ben koyu amd ci ama koyuda nvidia cıyım :)) değişik şeyler bunlar ama nvidia nın görsel yazılımcılığa çok büyük desteği olduğu doğrudur ama şuda var bir yazılımcı veya yazılım şirketi grafik kartlarıyla entegrasyonun maliyetini karşılayamaz diye düşünüyorum nvidia da kendi özel programlarını geliştirdi mesela işte nvidiax diye bir isim buna özel daha akıcı oyunlar yaptırıyorlar vs gibi + ları var yani babasının hayrına iş yapmıyor oda

 3. SDN Okuru dedi ki:

  nvidia 256 mb ekran karti ati 512 esit yani siz hesaplayin artik kalite isteyenlerin tercihi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Doğrudur. Nvidia oyun firmalarına pc’ye oyun çıkarın diye destek oluyor fakat bu durumda oyunun en iyi şekilde sadece nvidia da çalışmasını şart koşuyor.
  Bu yüzden ati sahipleri ağlıyor
  Son örnek NFS:Shift.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  adam doğru söylemiş amd ye kalsak işimiz yaş hem yazılıma yatırım yapmazlar hemde yapanı eleştirirler

" Biz Olmasak PC Oyunculuğu Bitmişti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Biz Olmasak PC Oyunculuğu Bitmişti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Biz Olmasak PC Oyunculuğu Bitmişti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "