Bizce: Açın, Rahatlayın!


01 Kasım 2005 Salı 15:00
Bizce: Açın, Rahatlayın!
Zaten yok öyle bir keramet; fakat düzenli bir para akışı var. Bir kere zokayı yutturursanız, gerisi gelebilir: Konumuz açık belge biçimleri.

Massachusetts’den gelen bir haber gözümüze ilişti. Sitede (/.), bahsi geçen yerde bulunan yerel yönetimlerin OpenDocument biçimini resmî olarak kullanması ve ona verilen tepkilerle ilgili bir kaç haber daha var.

Olay kısaca şöyle: Buradaki (Mass… ismini yazmak zor) devlet kurumları (veya bir kısmı) sayısal belgelerin kullanılması ve saklanmasında artık bir firmaya veya onun bir ürününe bağlı olmayan açık belge biçimini (OpenDocument) kullanmayı tercih ediyor. Sonra da bazı çevreler "peki eldeki bir sürü belge ne olacak?" veya "hem bunun bir desteği var mı ki?" gibi tepkiler veriyor. Tepkilerdeki kaygılar kısmen geçerli olmakla beraber esasına baktığınızda pek de muteber değiller. Zira kamu kurum ve kuruluşlarının her zaman ve her yerde herhangi bir üçüncü şahsa bağlı olmadan kullanabileceği belge biçimlerine yönelmesi, kamu güvenliği ve "sağlığı" açısından çok önemli. Zira bir yazılımın ilerki sürümlerinde desteklenmeyecek kapalı dosya biçimleri büyük büyük arşivler üzerinde nasıl bir etki yapar, bilemiyoruz.

Açık veya Kapalı, Fark ne?

Burada açıktan kasıt, dosya biçiminin patentsiz, herkes tarafından incelenebilir ve herhangi bir izne bağlı olmadan kullanılabilmesidir. Tabii şu sıralarda bütün bu "fikrî mülkiyet" haklarından tamamen vazgeçmiş ve  gayet yaygın kullanıma sahip bir biçim üretmiş bir çalışma grubu var mı emin değiliz; fakat OASIS’in OpenDocument’i, OpenOffice.org ile gayet iyi bir çıkış yapacağı benziyor.

Açık ve kapalı arasındaki fark, açık sistemlerde bir firmaya veya onun bir ürününe olan bağımlılığın azalması,  üretilmiş ve oluşturulmuş bilgi ve sistemlerin kullanım ve idamelerinin önünde engel teşkil etmemesidir. Kapalı sistemler ise, her ne kadar bu sistemlerin uyumluluk için kurcalanması ve çalışma algoritmaları hakkında bilgi edinilmesi yasak olmasa da, büyük ve önemli kamu projelerindeki kullanımları sorgulanmaktadır. Zira devletin hizmet altyapısında kendisine değil de bir başkasına ait olan bileşenlerle kurması, gelecekteki sağlayıcı şirket politikalarının, devlet politikalarına etki etmesi anlamına da gelir. Mesela konumuz belge biçimleriyse, firma sattığı kelime işlemcinin dosya desteklerini yenileyerek yeni sürümlerin satışını bir anlamda zorunlu kılabilir. Bu tabii komplo teorilerinden arındırılmış, en temiz düşüncelerden bir tanesi.

Sözün Özü

Bizce, açılma eylemlerinin değil açılmama durumlarının sorgulanması gerekiyor. Özgür bilişim altyapısı – tabii ki belge biçimleri de bu alt yapının bir parçası – için; gizliliğin gizli kalması için, açılmak ilk adım.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bizce: Açın, Rahatlayın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bizce: Açın, Rahatlayın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bizce: Açın, Rahatlayın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!