Black Friday nedir?


21 Kasım 2018 Çarşamba 15:27
Black Friday nedir?

Her yıl inanılmaz indirimlere sahne olan Black Friday nedir? Neden Black Friday?  İndirimler ne zaman başlıyor ve ne kadar sürüyor? İşte merak ettiğiniz her şey!

Black Friday nedir sorusu son dönemlerin en çok aratılan ve merak edilen sorusu. Biz de hazırladığımız bu makalede Black Friday nedir, ilk olarak ne zaman ve neden başladı gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlere sunuyoruz.

Black Friday nedir?

Amerika’da her yıl Şükran Günü‘nden sonra gelen ilk Cuma günü yapılan bu etkinlik, temel olarak alışveriş çılgınlığını konu alıyor.

1932 yılından beri Noel alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen Black Friday, ilk başta sadece Amerika’da başlamış, daha sonra Kanada ve İngiltere’de ve ardından tüm dünyaya yayılmıştır.

Black Friday ile beraber alışveriş dönemi açılıyor ve indirimli fiyatlarla pek çok kişi alışveriş yapıyor. Zaten Black Friday, dünyaya da indirim fırsatlarıyla beraber, tüketicilere, üreticilere ve satıcı pek çok markaya büyük fırsatlar sunduğu için tüm dünyaya yayılmış durumda.

Neden Black Friday?

Black Friday‘ın adını Türkçe‘ye çevirildiğindeki anlamı bazı kişiler tarafından tepkiyle karşılansa da, alışveriş çılgınlığı ve indirimle alakalı olan bu etkinliğin, herhangi bir dini ritüeli ve anlamı bulunmuyor.

Peki inanılmaz indirimlerin başladığı ve alışveriş çılgınlığı başlatan bu ritüelin adı neden Black Friday?

Bu noktada iki farklı iddia bulunuyor. Birincisi yüzde 90’lara varan indirimlere sahne olan Black Friday indirimleri sırasında, insanlar mağazalarda izdihamlar yaratıyor ve bu izdihamlar sonrası mağazalarda pek çok insan hayatını kaybediyor. Günümüzde artık online alışverişin de etkisiyle bu tarz izdihamlar çok sık yaşanmasa da, hala benzer izdiham haberleri günümüzde de gelebiliyor.

Wal-Mart gibi büyük alışveriş merkezlerindeyse halen ciddi izdihamlar yaşanabiliyor. 2008 yılında Valley-Stream‘in açılış saatinde içeriye dalan kalabalık bir çalışanı ezerek ölümüne sebep olmuştu.

Bu ve benzer olaylar yüzünden adı Black Friday olduğu rivayet edilir.

black friday - kara cuma

Diğer bir iddia ise, Kara Cuma başladığında mağazalar kapılarını saat 04.00 ve 05.00 arasında açıyolar. Daha gün aydınlanmadan alışverişlerin başlamasından dolayı bu adın konulduğu iddia ediliyor.

Black Friday ifadesi ne zaman kullanılmaya başlandı?

İlk olarak 1961 yılında yerel bir gazetede kullanıldı. Amerika’da bulunan mağazaların ortak indirim günü olan bu günde alışverişten dolayı yaşanan yoğunluk sebebiyle bugüne ‘Black Friday’ ismi verildi. İlerleyen yıllarda bu alışveriş çılgınlığı bir gelenek haline getirildi.

Hangi Ürünler İndirime Giriyor?

Aklınıza gelen, neredeyse tüm ürünler indirime giriyor. İndirime girecek ürünlerle ilgili herhangi bir kısıtlama yok. Giyim, ayakkabı, cep telefonu ve aksesuarları, bilgisayar ve aksesuarları, televizyon, artık günümüzde uygulama mağazaları ve oyunlarda da indirimler yapılıyor.

Özellikle son yıllarda dijitalleşmenin de etkisiyle Black Friday teknoloji dünyasında ciddi bir fırsat ortaya çıkardı. App Store, Play Store, Steam ve PS Store başta olmak üzere pek çok uygulama ve oyun mağazasında çılgın indirimler yapılıyorken, e-ticaret siteleri ve perakende firmaları da ciddi indirimleri tüketicilere sunuyor.

Özellikle bu noktada artan rekabet, tüketicilere yarar olarak dönüyor. Kullanıcılar yaptıkları araştırmalarla, en uygun fiyatı veren bir yerden, ürünü satın alabiliyor.

Türkiye’de Black Friday

İlk başta Amerika’da başlayan bu akım, dijitalleşmeyle beraber tüm dünyaya yayıldı. Çok da iyi oldu. Çünkü yazımızda da dediğimiz gibi yüzde 90‘lara kadar varan fırsatlarla beraber her kategorideki ürünlere yapılan indirimler, tüketiciler ve markalar için şahane bir fırsat yaratıyor.

Hem markalar için nakit akışı sağlanıyor, inanılmaz satış adetlerine ulaşılıyor. Hem de tüketici daha yüksek fiyata alacağı pek çok ürünü, çok daha uygun fiyata satın alabiliyor.

Google Play Store, App Store, Steam, Origin, PS Store başta olmak üzere, global platformlarda Black Friday indirimlerinden ülkemizde de yararlanabiliyorsunuz.

Ayrıca ülkemizde bulunan Hepsiburada, Amazon, N11 gibi pek çok e-ticaret sitesi ve platformu da Black Friday için yoğun mesailer harcıyorlar.

Ayrıca MediaMarkt gibi hem geniş mağaza ağı hem de e-ticaret sitesiyle tüketicilere hizmet eden perakende firmaları da Black Friday’e yoğun bir gösteriyorlar.

Ülkemizde bazı hassasiyetlerden dolayı Black Friday, kara Cuma olarak çevrilmese de, pek çok satıcı kendine özel kampanya adıyla bu kampanyaları düzenliyor.

Şahane Cuma, Muhteşem Cuma, İnanılmaz Cuma, Mükemmel Cuma gibi pek çok farklı kampanya adını Black Friday için ülkemizde görmeniz mümkün.

Black Friday ne zaman başlıyor?

Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece saat 00.00 itibariyle 23 Kasım’da indirimler başlayacak. Fakat pek çok marka, ülkemizde indirimleri daha önceden başlatıyor.

Örneğin MediaMarkt, Perşembe’nin gelişi Salı’dan belli olur sloganıyla indirimlere başladı. Bu indirimler 25 Kasım Pazar gününe kadar devam edecek. Ama en büyük indirimlerin Cuma günü olacağını tekrardan hatırlatalım.

Hepsiburada’da ise 23 Kasım’da tüm kategorilerde Efsane Cuma indirimleri olacak.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Black Friday nedir?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Birgün cumhurbaşkanı olursam cuma gununu tatil yapacam pazar gunu is gunu olacak herkes pazara gidemeyecek o zaman ne olacak soyleyin ne olacak [email protected]

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumlara gel. Bence bakış açınızı, düşüncelerinizi değiştirin. Bu kadar derin düşünmeye gerek yok. Gidin bu kampanyadan yararlanın. Keyfini çıkarın.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Abi size birşey sormak istiyorum. Ben hayatimda ilk defa telefon alicam lise 1 e gidiyorum arkadaşlarim benimle dalga geçiyor sen fakirsin diye ama babam bana almiyor abi bu kara cumada bul sana alicam dedi. Abi Huawei Mate 20 lite ne kadar düşer

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  1961 yılında alışveriş yapılırken koyulan bir isimin dinle ne alakası var onu anlamış değilim…haftanın son çalışma günü adamlarda cuma günü…cumartesi pazar çalışmıyorlar cuma günü olma nedeni bu bence…ayrıca “black” kelimesine de kötü anlam yüklenmesi de bir ***** müslümanlıkla alakası olduğunu sanmıyorum…herkes birbirini iyi gaza getiriyor…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizin bu Amerika hayranlığınız sonu nereye kadar gidecek çok merak ediyorun

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Birşey almak isterseniz, o şeye gerçekten 3 defa ihtiyaç duymuş olmayı deneyin. Belki gereksiz para harcamış olursunuz

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Aynen biz muslumanlar olarak tepki gostermessek bu isme zaten bitmisizdir konusmanin anlami yok

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Göster tepkini…kullanma telefon falan…bilgisayar da kullanma…internete de ***** de izleme…arabaya da binme…meyve sebze, şeker de yeme…kağıt da kullanma…bunları yaparsan gösterirsin tepkini…çünkü bunların hepsi o adamların…

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Black friday diyince ne anladın hocam?ne hakaret var bunda ne kötü bi kelime ***** de kötü bir ***** biri bi kuyuya taş atıyor 10 tane deli de arkasından atlıyor.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlar hep ingiliz oyunları kardeşlerim cuma günü ibadet günüdür dünyanın birçok müslüman ülkesinde tatil günüdür cuma günü. Müslümanlar rahatlıkla gidip hutbesini dinlesin cuma namazını kılsın diye. Eee gerisini siz düşünün

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizde kara pazar indirimi yapalım

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Her sene su haber yapiliyor Black Friday nedir seneye yine yapilacak baydi artik.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahu neden cuma nedeni çok basit azıcık ucundan bahsetmiş yazar şükran günü sonrası ilk cuma diye o cuma hristiyanlara göre Hz. İsanın çarmıha gerildiği iddia edilen cumadır. Hz. İsaya ihanet eden 13 havari olduğu ve o hemen sonrasında ki cuma çarmıha gerildiği iddiasından dolayıdır ki ayın 13 üne rastlayan cumaları sevmez hristiyanlar, Halbuki çarmıh olayının cuma günü olduğu bile şüphelidir buna rağmen neden cumayı seçmiş olabilirler. Değil mi dinle falan alakası yokmuş.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  ameriganin Oyunlari hain.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Korayspor muhteşem Cuma olarak yoluna devam ediyor olması gerekn bu:)

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Cuma müslümanların mübarek günü
  Cumartesi yahudilerin günü
  Pazar hristiyanların günü
  Neden Cumartesi değil Pazar değilde Cuma günü
  Hemde kara Cuma diyorlar bunlar hep bilerek bizi bozmak için yapılmış şeyler

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Eline saglik

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Black Friday‘ın adını Türkçe‘ye çevirildiğindeki anlamı bazı kişiler tarafından tepkiyle karşılansa da, alışveriş çılgınlığı ve indirimle alakalı olan bu etkinliğin, herhangi bir dini ritüeli ve anlamı bulunmuyor.

  hiiiiiiç yahudi savunması yapma agacım sen onun adı net şekilde belli niye pazar değilde cuma sordunmu kendine geç bu işleri…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Black Friday’ın nasıl başladığı ve neden Cuma günü olduğu da burada yazıyor.

   Amerika’da her yıl Şükran Günü‘nden sonra gelen ilk Cuma günü yapılan bu etkinlik, temel olarak alışveriş çılgınlığını konu alıyor.

   1932 yılından beri Noel alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen Black Friday, ilk başta sadece Amerika’da başlamış, daha sonra Kanada ve İngiltere’de ve ardından tüm dünyaya yayılmıştır.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Neden Cuma olduğu yazmıyor ki orada. Sadece sonraki ilk Cuma deniyor. Arkadaşta sormuş neden Cuma? İlk Cumartesi yada Pazar değil?

   2. Ziyaretçi dedi ki:

    Şükran gününden sonra gelen ilk Cuma demişsiniz de neden Cumartesi yada Pazar değilde Cuma günü. Yada neden sizinde dediğiniz gibi Alışveriş çılgınlığı değilde KaraCuma. Bu gibi konuları düşününce akıllı bir insan neden diye düşünüyor hani.

    1. Ziyaretçi dedi ki:

     Eline saglik

    2. Ziyaretçi dedi ki:

     Cumartesi pazar adamlar tatil dostum o yüzden…

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Cahiller için güzel bir açıklama yapılmış ama aa doğrusu buymuş biz yanlış anlamışız deyip bilgiyi özümseyeceğine bir cahil çıkmış yahudi savunması yapma demiş. Cahil olduğu yahudiyi karıştırmasında belli zaten. Yahudilikle ne alakası var konunun bir, Bizim kutsal cumamız ile hiç alakası yok iki. Yazık..

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Tolga konuya açıklık getirmen iyi olmuş, inşallah yararı olur.

" Black Friday nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Black Friday nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Black Friday nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?