Okunma

Black Mirror gerçek oluyor! Robot böcekler geliyor!


16 Mayıs 2018 Çarşamba 10:30
Black Mirror gerçek oluyor! Robot böcekler geliyor!

Son dönemlerin popüler bilim kurgu dizilerinden Black Mirror‘ın bir bölümünde yer alan robot böcekler yakında hayatımıza girecek. Dizide 3.sezonun son bölümünde yer alan bu böcekler katil arılar gibi çalışıyor ve kötü niyetli kişiler tarafından kullanılıyordu.

Washington Üniversitesi mühendisleri tarafından tasarlanan robot böceklere bir ad bile verildi: RoboFly. Bu teknolojik böcekler ilk olarak 23 Mayıs 2018‘de Avustralya’nın Brisbane şehrinde düzenlenecek olan Uluslararası Robot ve Otomasyon Konferansı‘nda görücüye çıkacak.

Ekibin RoboFly’dan önce bir başka prototipi olan ve adına RoboBee denilen bir başka teknolojik uçan böceği daha bulunuyordu. Ancak bu böcek bir tel ile yüzeye bağlı olmak zorundaydı. Sahip olduğu elektronik tasarımdan dolayı çok ağırdı ve ufak kanatları bu böceği taşıyacak kadar güçlü tasarlanmamıştı.

Robot böcekler sadece bir kürdan kadar hafif olacak!

RoboFly için yapılan geliştirme çabalarında önemli yol kat edildi. Sadece bir kürdan ağırlığında olan bu yeni böceğin şarjı için güneş enerjisinden faydalanılıyor. RoboFly, güneş enerjisi sistemlerinde çatılarda kullanılan fotovoltaik hücre ile kendi kendine şarj olabiliyor. Böcek üzerindeki küçük bir devre bu güneş enerjisini elektriğe dönüştürüp güçlendiriyor ve kanatlarını çırpmasına yardımcı oluyor.

RoboFly şu an için önemli bir mesafe kat etse de sadece iniş ve kalkış işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Ekip için sıradaki hedef RoboFly’ın uzaktan bir başkası tarafından kontrol edilerek sürülebilmesi.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Black Mirror gerçek oluyor! Robot böcekler geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Black Mirror gerçek oluyor! Robot böcekler geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Black Mirror gerçek oluyor! Robot böcekler geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "