Okunma

BlackBerry Dev Bir Pazara Hayır Diyor


16 Kasım 2014 Pazar 06:00
BlackBerry Dev Bir Pazara Hayır Diyor

Talihi bir türlü gülmeyen BlackBerry son dönemde CEO John Chen’in akıllıca hamleleri ile yükselişe geçti. Son kullanıcıdan çok şirketlere özel bir marka olacağının işaretini veren Kanadalı isim, çıkarttığı BlackBerry Passport adlı telefon ile kâra geçti.

Pazardaki elini güçlendirmeye başlayan BlackBerry görünen o ki dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından biri olan Çin’den uzak duracak! CEO Chen’in dediğine göre Çin pazarının büyüklüğü her ne kadar kendileri için cazip olsa da, şirketlerinin bu markete özel olarak hazırlanması ve bunun için de çok büyük bir çaba harcaması gerekiyor.

Ciddi bir hazırlık sürecinin kendilerini zarara sokabileceğine değinen CEO, zaten popüler olunan bölgelerdeki güçlerini daha çok artırmak istediklerini söyledi. Bu ülkeler arasında ise Hindistan, Güney Asya ve Güneydoğu Asya bulunuyor.

14-11/15/john-chen.jpg

En büyük sebep Çin kanunları

Güvenlik konusunda çok hassas olan BlackBerry’nin Çin’den uzak durmak istemesinin bir sebebi daha var. Çin hükümeti yabancı şirketlerin, özellikle de vatandaşlarının kişisel bilgilerini ele geçirebilecek kurumların sürekli olarak ağır denetim altında tutulmasını istiyor. Chen ise yerel kanunlarla uğraşmak istemediklerinin altını çiziyor.

Tüm kapıları kapatmadıklarını da ekleyen CEO, ilerleyen zamanlarda Çin için farklı planların sözkonusu olabileceğini de söyledi.

:: BlackBerry doğru bir hamle mi yapıyor?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “BlackBerry Dev Bir Pazara Hayır Diyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim Turk halki telefonu sadece sosyal medya da kullanmak icin aldigindan gercek akilli telefonun ne oldugunu biliyorlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun bb ye

 3. SDN Okuru dedi ki:

  daha klavyeyle tuşla bilmem neyle uğraşıyorlar, sırf kanadalılar diye batsınlar diyesim geliyor. Normal iphone tipinde bişey çıkarsalar anında alırım halbuki..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  önemli olan platformun yaygınlaşması

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çinle uğraşmak kardan çok zarar getirir zaten orda ucuz android almış başını gitmiş. Kesinlikle yerinde bir karar. Blackberry son zamanlarda akıllıca davrandı ve bunun meyvelerini almakta.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye’den çekilerek de doğru yaptılar. Zarar edeceklerine çıkmak en doğrusu oldu.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Doğru bir karar çinle uğraşmak için bayağı bir parası olması gerek şu anda zaten yeni yeni düzelmeye başladı bir anda girerse tekrar batma riskine girebilir

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Demekki pazartın büyüklüğü istenilen kârlılığı getirmiyor

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İşinizi ne kadar az ulusta tutarsanız o kadar kontrolü kolay olur. Çin gibi katı kanunları olan bir ülkeden uzak durmak, BlackBerry gibi toparlanmakta olan bi marka için akıllı bir hareket.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  dev pazara hayır diyor!!!! herşeyi bilen bizler nedense en fazla internet sitesi açıp el lafıyla gerdek yapıyoruz.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  iyi yakında sizde batarsınız sonra adınızı nokia gibi değirtirirler

" BlackBerry Dev Bir Pazara Hayır Diyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BlackBerry Dev Bir Pazara Hayır Diyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BlackBerry Dev Bir Pazara Hayır Diyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "