Okunma

Blackberry’e Bulut Sistemi Geliyor


10 Ekim 2011 Pazartesi 08:45
Blackberry’e Bulut Sistemi Geliyor

Rakipler tek tek bulut teknolojisine geçerken Blackberry’nin sessizliği sonunda bozuldu. Aslında RIM firmasından bulut sistemine geçileceğine dair resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat RIM firmasının bulut teknoloji alanında hizmet veren NewBay’i satın aldığını açıklaması, Blackberry’e bulut sisteminin geleceği şeklinde yorumlandı.

2002 yılında kurulan NewBay, bulut teknolojisi üzerinde çalışıyor. RIM’in NewBay’i 100 milyon dolara satın aldığı ve 200 kadar çalışanın tamamını tutacağı açıklandı.

Bildiğiniz gibi Amazon‘un kendine has kaliteli bir bulut sistemi bulunuyor. Apple da daha önce MobileMe ile verdiği hizmeti geliştirerek bu hafta iCloud’un hizmetine başlıyor. Blackberry’nin ise böyle bir hizmeti bulunmuyor. Analistlere göre RIM, NewBay’in geliştireceği bulut sistemi sayesinde Playbook tabletler ile Blackberry‘ler arasındaki veri alışverişini de kolaylaştıracak. RIM ise NewBay’in satın alınımıyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı.

Fakat NewBay’in yeni satın alınmasından dolayı işleyen bir sistemin en kısa 6 ila 12 ay içerisinde geliştirileceği tahmin ediliyor. Bu da rakiplerinin RIM ile arasındaki farkı açması anlamına gelecek. Bakalım NewBay ve RIM ortaklığından ilerleyen günlerde nasıl bir sonuç çıkacak.

:: Sizce RIM, bulut sistemi için geç kalmadı mı?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Blackberry’e Bulut Sistemi Geliyor”

  1. MirAge42 dedi ki:

    Sende mi Brütüs Çok geç kaldı.

" Blackberry’e Bulut Sistemi Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blackberry’e Bulut Sistemi Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blackberry’e Bulut Sistemi Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "