Blade Runner 2049 sansürüne Sony’den açıklama!


08 Ekim 2017 Pazar 17:00
Blade Runner 2049 sansürüne Sony’den açıklama!

Bilim kurgu filmler arasında kült bir film olan Blade Runner yeni filmiyle tüm dünyayla birlikte ülkemizde de vizyona girdi. Ancak Blade Runner 2049 ülkemizde konusundan ziyade uygulanan sansürle gündeme geldi.

Sony Blade Runner 2049 sansürüne açıklama getirdi!

Tüm dünya ile aynı zamanda 6 Ekim Cuma günü ülkemizde de vizyona giren Blade Runner 2049, son günlerde herkesin dilinde. Ancak 30 sene sonra yeniden vizyona giren efsane bilim kurgu film ülkemizde senaryosuyla ya da oyuncularıyla değil sadece Türkiye de uygulanan sansürle gündemde.

Sony Pictures tarafından Türkiye sinemalarına özel olarak uygulanan çıplaklık sansürü hem sosyal medyadan hem de film eleştirmenlerinden yoğun tepki alıyor.

Durum böyle olunca da Sony Pictures tarafından konuyla ilgili açıklama gecikmedi. “Bazı bölgelerde Sony Pictures yerel kültüre saygısından ötürü filmin hafifçe değiştirilmiş bir versiyonunu piyasaya sürmüştür.” denilen açıklamada uygulanan sansür doğrulanırken yerel kültür nedeniyle böyle bir sansürün uygulandığı belirtildi. 

Ancak her ne kadar Sony Pictures söz konusu sansürün yerel kültüre saygısından uygulandığını söylese de,  bu durum ülkemizde tam tersine bir saygısızlık olarak görüldü.

Bir efsane olarak nitelendirebileceğimiz Blade Runner filmine uygulanan sansür ayrıca filmin hayranları tarafından da hiç hoş karşılanmadı. Böylesine büyük bir filme uygulanan sansürün ilerde başka filmlerde de karşımıza çıkıp çıkmayacağı merak konusu.

:: Blade Runner 2049 filmine uygulanan sansür konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Sony Pictures’ın açıklaması hakkındaki düşünceleriniz neler? 
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Blade Runner 2049 sansürüne Sony’den açıklama!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hamza Aydın çok haklısın… Eminim bu filmi izlemişsindir. Sence “ORJİNALİTESİ” (Ne demekse artık??) zarar görmüş mü ? Elin Japonu mudur Amerikalısı mıdır nedir, çıplaklık görmek için o kadar para verdiğim filmi kestiği için çok sinirlendirdi beni. “Aylardır ben bu çıplaklığı ***** dedim. Paramı geri istedim. Vermediler.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çıplaklık görmek isteyen sapıklar ihtiyaçlarını başka yollarla gidersin filmin orjinalitesine zarar vermiyorsa ne tantana yapıyorsunuz?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kullanmayacak olduktan sonra o kafatasının içinde o beynin olmasının ne gereği var. Kimse kurbağayı sıcak suya aniden atmaz. Soğuk suya koyup tencerenin altını yakar. Bugün 11 dakika, yarın bütün film. Blade Runner filmini kısa bir süre önce öğrenenlerin sansür taraftarı olması anormal değil. Sanat eseri bir bütündür. Birilerinin hoşuna gitmedi diye kesilip biçilmez. Hele bir arkadaş, evde izleyemeyeceğin filmin sinemada ne işi var demiş ki, ona yorum yapmak zaman değil, değer kaybı.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Sansür nedeniyle sinemada değil torrentten izleyeceğim… Bunların yaptığına krala yaranma denir!

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  çok saçma.. sınemada yas sınırını koyarsın olur bıter…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok anlamsız bir durum. Şu ana dek sinemada sansür olayına hiç rastlamadım. Sonuç olarak tv de oynayan bir film ya da diziden bahsetmiyoruz sinema salonlarında sony nin bu sansür uygulamasını rahatsız edici buldum…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendi adına konuş. Bence çok yerinde bir karar olmuş

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi yapmış nesine karşı çıkıyorlar. +18 görmek isteyen gitsin gösteren yerde ***** ailenle seyredemeyeceğin filmin sinemada ne işi var. Yozlaşmış dantel gurubu

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Saygısızlık olarak görüldü diyen kim yanlı düşüncenizi habere yansıtmayınız.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony bizi hala Asya ülkesi olarak gördüğü sürece bu sansür devam eder Filmin 11 dakikasını kırpmak nedir birisi açıklayabilir mi bu durumu acaba sinemaya para verip gidiyorum ve izlediğim filmin 11 dakikasını kırpıyorlar bu bir yetişkin filmi marvel filmi değil ki sansürlüyorsun

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  bence iyi bir karar olmuş. isteyen dvd sini alır piksel piksel seyreder.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  SONY’de işidçi olmuş… o kesin… arap adetlerini bize yüklemiş moron SONY…

" Blade Runner 2049 sansürüne Sony’den açıklama! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blade Runner 2049 sansürüne Sony’den açıklama! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blade Runner 2049 sansürüne Sony’den açıklama! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!