Okunma

Blockchain bebek uygulaması başladı!


28 Temmuz 2018 Cumartesi 12:00
Blockchain bebek uygulaması başladı!

Blockchain teknolojisi ödeme yöntemlerinden lojistiğe kadar birçok sektörde hayatımıza girdi. Son olarak blockchain bebek projesi ile yenilikçi bir uygulamaya geçildi.

Blockchain bebek projesi: AID

Blockchain’in izlenebilirlik özelliği sayesinde, uygulandığı projelerde şeffaf ve güvenilir bir çözüm sağlıyor. Bİtcoin gibi kripto para birimleri ile yaygınlaşan blockchain teknolojisi, günümüzde lojistikten üretime kadar birçok sektörde kullanılıyor. Bunlardan sonuncusu ise bebek takip uygulaması oldu.

Blockchain bebek projesi AID ile Tanzanya’da uygulamaya alındı. PharmAccess ile kurulan ortaklıkla, doğum öncesi ve doğum sonrası süresinin sağlıklı ilerlemesi için bir takip platformu kuruldu.

Bu uygulamada PharmAccess, her hamile kadına bir dijital kimlik veriyor. Blockchain platformu, bu dijital kimlik üzerinden hamilelikteki ilerlemeyi, ilk doktor randevusunu, doğuma kadarki tüm tıbbi işlemleri kaydediyor. SQL veritabanı üzerinde tıbbi kayıtlar, reçeteli ilaçlar, test sonuçları saklanabiliyor.

blockchain bebek

Özellikle yoksul ülkelerde doğum öncesi gerekli kontrollerin yapılmaması ve ilaçların kullanılmaması nedeniyle çok fazla sayıda bebek ölümleri yaşanıyor. Bu uygulama ile hamile kadınların takip edilmesi ve bebeklerin sağlıklı bir şekilde hayata gelmesi hedefleniyor.

İlk olarak 13 Temmuz tarihinde bir bebek bu uygulama ile takibe alındı.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Blockchain bebek uygulaması başladı!”

  1. Kerim dedi ki:

    Blockchain guzel bir teknoloji. Ama yoksul ulkelerdeki bebek olumlerinin yazilim ile alakasi yok. Yeterli miktarda doktor yok orada.

" Blockchain bebek uygulaması başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blockchain bebek uygulaması başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blockchain bebek uygulaması başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "