Okunma

Blogculara Tavsiyeler – 8


29 Temmuz 2013 Pazartesi 10:00
Blogculara Tavsiyeler – 8

Konu seçerken bunlara dikkat edin

Blog yazarken sürekliliği sağlamak, özgün içeriklerin kalitesini artırmak ve ziyaretçilerle etkileşiminizi artırmak için ilk adımı konu seçimi oluşturuyor. Blog sayfanız için belirleyeceğiniz ana tema, İngilizce adıyla “topic”, sitenizin alan adından tutun da kullanacağınız görsellere, başlık ve yazım tarzınıza kadar her şeye nüfuz ediyor. Sürekliliğini koruyabileceğiniz, hakkında keyifle yazacağınız bir konu seçmek, başarılı bir blog yazarı olmanın en önemli püf noktalarından biri.

Tutku duyduğunuz bir konu seçin

Başarılı bir blog için sık güncelleme (mümkünse günde birkaç kez) gerekir. Eğer blogunuzu başarıya taşımak istiyorsanız, ana sayfadaki içerikleri taze tutmanız, diğer bir deyişle sürekli içerik girmeniz gerekiyor. Bu nedenle blog için belirlediğiniz ana konu için güçlü bir bağlılık duyduğunuzdan ve o konuda yazmaktan keyif aldığınızdan emin olun. Aksi takdirde blog yazma hevesiniz kısa sürede sönecektir. Animeler, yabancı diziler, komedi filmleri, korku romanları… Uzunca bir süre hakkında yazsanız da sıkılmayacağınız bir konu seçin.

İnsanlarla konuşmayı sevdiğiniz bir konu seçin

İyi bloglarda iletişim iki yönlüdür. Hem blogcu hem de kitlenin yorumlara aktif olarak katılımı, blog trafiğini uçuran öğelerden biridir. Yazılarınızdan biriyle ilgili blogunuza yorum bırakan ya da size e-posta gönderen bir okura yanıt vermek, blogcu olarak sizin sorumluluğunuzdur. Blogunuzun uzun süreli başarısı büyük oranda oluşturduğunuz topluluğa bağlı.

Hakkında tartışmaktan çekinmeyeceğiniz bir konu seçin

Blog dünyasında çok sayıda farklı görüş bulunuyor. Sizin de sayfanız büyüdükçe, daha fazla insan tarafından ziyaret edilecek ve daha değişik fikirlerle okunacaktır. Okurlarınızın bazıları, yazdıklarınıza katılmayabilir. Bu durumlarda “ev sahibi” olarak her zaman hoşgörülü ve yapıcı bir üslupla yaklaşmalı, her açıdan gelebilecek eleştirilere karşı hazırlıklı olmalısınız.

Araştırmaktan keyif alacağınız bir konu seçin

Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir. Blog aleminin en önemli özelliklerinden biri de her an en güncel ve en anlamlı içeriklerin birçok farklı konu başlığı için ziyaretçilere sunulmasıdır. Siz de bahsi geçen bloglardan birine sahip olmak istiyorsanız, seçtiğiniz konu hakkında sık sık araştırma yapmalı, bol bol okumalı ve konuyla ilgili güncel olaylar ve haberleri takip etmelisiniz. Böylelikle bir haber konusu ortaya çıktığında, çok fazla yerde yayınlanmadan önce konuyu blogunuza kendi özgün görüşlerinizle taşıyabilir ve hem okuyucu kitlesi, hem de arama motorları açısından bir avantaj elde edebilirsiniz.

Yazı dizisinin 7. bölümünü okumak için buraya tıklayın.  

:: Blog kullanıyor musunuz?   
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Blogculara Tavsiyeler – 8”

  1. marancı dedi ki:

    Bir blog um var pek ilgilenmesem de ama bu yazı dizileri çok güzel gerçekten

" Blogculara Tavsiyeler – 8 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blogculara Tavsiyeler – 8 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blogculara Tavsiyeler – 8 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "