Okunma

Blogger’lar Digiturk’e Karşı


31 Ekim 2008 Cuma 21:23
Blogger’lar Digiturk’e Karşı

Bir Google servisi olan ücretsiz blog sitesi Blogger.com‘un mahkeme kararıyla engellenmesinin ardında, Digiturk‘ün talebi olduğu ortaya çıkmıştı. Marketingturkiye‘de yer alan açıklama, olayın perde arkasını biraz daha aydınlattı ve aynı zamanda vahim bir gerçeği de ortaya çıkardı. Digiturk Hukuk Müşaviri Süleyman Talas, açıklamasında; “Digiturk’u para vererek seyreden abonelerimiz var ve birilerinin bu hakka hiç para ödemeden sahip olması ve hatta kamuya serbestçe dağıtması hukukun reddettiği bir durum” diyor ve erişimi engellenen site yöneticilerinin iletişim adreslerine söz konusu sitelerde yayın haklarının ihlal edildiğini ve maçların izinsiz ve canlı olarak yayınladıklarını ekleyerek, geri dönüş alamadıkları için hukuki yola başvurduklarını belirtiyor.


Digiturk, çok etkili bir güce sahip olan
Blogger’ları üzerek, ateşle oynuyor.

Korsan yayın yapan sitelerle kanuni çözüm yoluna gittiklerini, yoksa blogların kapatılması ve iletişim özgürlüğünün engellenmesi gibi bir söylemlerinin olmadığını da eklemiş. Talas, özet olarak; amaçlarının iletişim özgürlüğüne ve etik yayıncılığa çözüm bulmak için başvurulmuş bir aksiyon olduğunu da vurgulamış.

Neden Hepsi Kapandı?

Sayın Talas‘ın, mensubu bulunduğu ticari bir kurumun çıkarlarını korumak için haklarını aramasını gayet mantıklı karşılıyorum. Ancak, kendisini özgürlük ve iletişim ile süslenmiş açıklamalarında çok samimi bulmadığımı hatırlatmak isterim.

Bildiğiniz gibi her blog‘un bir subdomain‘i (alt alan adı) bulunuyor. Örneğin; kendime ait olan, bir süredir güncellemediğim  http://shiftdelete.blogspot.com gibi. Bu blog’u engellemek için blogspot.com‘un tamamının engellenmesine gerek yok.

Bunun örneğini; Adnan Oktar‘ın Google Gruplar için açtığı davadan hatırlayacaksınız. Açılan dava, bir subdomain’e açıldığından dolayı etkilenen adres tüm servisleri barındıran google.com değil, groups.google.com olmuştu.

Anlaşılan o ki; yasadaki eksikliklerden faydalanan Digiturk Hukuk Müşaviri Süleyman Talas, iletişim özgürlüğüne çözüm bulmak için çareyi tüm blog’lara erişimi engellemeyi talep etmekte bulmuş.

Yazının başında da söylediğim gibi bu talep, Digiturk‘ün maddi çıkarlarını korumak için atılan ve kendilerine göre de haklı olan bir adım. Şimdi adım atma sırası ise blogger’larda.

Onlar da kendi kendi iletişim özgürlüklerine çözüm bulmak için sahip oldukları Digiturk aboneliklerini iptal ettirirlerse, internet ile haşır neşir olan eşe dosta da Digiturk hakkında olumsuz tavsiyelerde bulunurlarsa şaşırmamak gerekir.

:: Digiturk’un bu tutumu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Forumda tartışıyoruz. Tıklayın.

Yazan: Hakkı Alkan
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Blogger’lar Digiturk’e Karşı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bre akıllı Dijitürk sahibi, adınız her neyse. Bahsi geçen yayınların ne olduğunu neredeyse herkes biliyor. Ancak o yayınlara sadece bloglardan ulaşılmıyor. Birçok siteden (***** gibi) ulaşılabiliyor! Nereyi kapatırsan kapat. Siz o izleyenlere engel olamayacaksınız, olamazsınız da…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece saçmalık başka bişey değil internette girebilecek site kalacakmı aceba 100 yaşında dinazorların karar verdiği ve internetten anlamadıkları bir dünyada yaşıyoruz bunu okurken düşündünüz mü ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kurum olarak haklı digitürk;bizlerde yabancı takımları ücretsiz,yerli takımları para ile ***** yorumu birde böyle yapsın.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  14:32’nin yazdığı cevap ta mantıklı görünü***** tür işlemler mahkeme yerine daha hızlı işleyen ve teknolojiyi bilen kişilerden oluşan bir heyet tarafından incelenip karara bağlansa daha iyi olur.
  Bir de, bu şekilde kapatmalarla ülkemizin itibarı da zedelenmiş ***** bir durumda blogger yetkililerinin yapılan şikayetlere cevap vermesi de geçikiyor veya hiç cevap verilmiyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bu hamur daha cok su kaldırırır

 6. SDN Okuru dedi ki:

  hakkı abi blogger şimdi tam anlamıyla kapandımı ben hala gırıyorumda neyse evet gerçektende tüm sistemi kapatmak yalnış bir şey ama burası türkiye

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sorunun Digiturk Hukuk Müşaviri Süleyman Talas ya da diğer kapanan internet sitelerini mahkemeye veren kişiler olduğunu zannetmiyorum. Sorun tamamen ilgili kanunda yer alan yasa metinlerinin yoruma açık olmasından ya da yasanın sansürcü bir zihniyeti yansıtmasından kaynaklanmaktadır. Bir siteyi mahkemeye vermek çok kolay herkes verebilir. Ama yukarda bahsettiğiniz, ” neden tüm site kapanıyor? sadece ilgili blog kapansın” serzenişinize mahkemelerin dolayısıyla yasaların deva olması gerekiyor. Saygılar

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sevgili SDN Ekibi dün gece haber yayınlanınca detaylı bir yorumda bulunmuştum görüyorum ki yapılan yorumlara önem vermiyorsunuz ki yayınlamıyorsunuz.

  Yorumumda hiçbir hakaret veya bu tür ifade kullanmamıştım. Neden yayınlanmadığını merak ettim. Yoksa Digitürk tarafından yaptırım uygulanır diye mi korkuyorsunuz…

  Editör: Gecikme için özür dileriz. Yorumlar, yoğun bir şekilde geliyor.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sub domain’e yasak konulması ne kadar mantıklı sizce? Yeni bir blog sitesinin oluşturulması 5dk. bile sürmezken mahkemeden kaç yüzbin tane karar çıkarılması gerektiğinden haberiniz var mı peki? Her Sub domain için yeni bir dava açılmak zorunda. Zaten kör topal ilerleyen yurdumun adalet sisteminde birde mahkemeler subdomainler için yük bindirmek akıllıca bir çözüm değil sanırım.

  Kesinlikle sansür yanlısı olduğum düşünülmesin. Bir bilgisayar Mühendisi olarak internetle hiç bir zaman bağdaştıramayacağım bir durum. Fakat ortada yasaları ihlal eden bir durum ***** para ödeyerek bu yayınları izleyen insanlar var. Bu haksızlık değil mi?

  SDN gibi aklı başında bilişim sitelerinin olaylara daha mantıklı çözümler üretebileceğini görmek isterim. Subdomainleri yasaklayın gibi körü körüne ben yasaklara karşıyım politikları üreten akıldan uzak çözümler üretilmesini görmek istemem. SAYGILAR …

 10. SDN Okuru dedi ki:

  super bı yazı olmus bence digiturke ambargo koymak lazım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Sizin tavsiyelerinize uyup Digi Türk üyeliğimi iptal ettireceğim…Kablo Tv’ye geçerim ben de…Bu yasakçı zihniyetten bıktık artık…Lanet olsun bu yasakçı ,yobaz zihniyete…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Tamamıyla katılıyorum. Ancak digiturk aboneleri de aboneliklerini kapatırsa nasıl olur sorusunu sorarken umarım digiturk yetkililerinden biri “aaa shiftdelete.net ‘te aleyhimize kışkırtma var” diye anlamaz maazallah bu sefer de güzelim shiftdelete.net hukuk mücadelesinde kalmasın gerçi kalsada arkasında büyük bir gönüllü avukat ordusu olacaktır.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  1- Uydu yayınlarda porno içerikli filimler yayınlanıyor o halde bir uydu platformu olan Digitürkü de kapatalım! Nasıl?

  2- Eğer sadece bu blogu kapatsalardı böyle bir şeyin varlığından haberdar olmayacaktık. Oysa şimdi böyle bir şeyin varlığından haberdarım ve onlar nasıl olsa başka bir yerden bu işi tekrar edecekler. Ne de olsa REKLAMIN İYİSİ KÖTÃœSÃœ OLMAZ! Değil mi Digitürk?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Adam sadece avukatmış demekki dünyadan bir haber olan teknoloji özürlü.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın Sdn yönetici, Digiturk’ e karşı neden böyle bir kampanya içerisine girdiğinizi anlayamıyorum. Hayır Digiturk’un aboneleri neden sizi bu kadar alakadar ediyor? Lütfen düşüncelerinizi kendi adınıza belirtiniz… İsterseniz kendiniz o firma yerine koyup bi de o taraftan bakınız… Şimdi ben sizin sitenizi korsan yoldan kopyalayıp farklı bi isimle yayınlasam ne dersiniz merak ediyorum?
  Teşekkürler.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  dijitürk haklı ne isin var korsan la biz kekmiyiz para verip izliyozzzzzzzz

 17. SDN Okuru dedi ki:

  d smart ın bu haberle bir ilişkisi mi var. Kokular sezinledim.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  güzel yazmışsın da maç izlemek için almışsa adam digiturku iptal etez ve ettiremez.

  ikincsi ***** her ne kadar subdomain olsa da içinde berındırdığı binlerce gruba erişim engellenmiştir yani bloggerın engellenmesiyle pek bir farkı yoktur.

  ama engellemelerin tamamı çok ama çok saçma yazsan daha güzel olurdu.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer Digitürk telif haklarını ihlala eden kişilere ulaşmak istiyorsa blogspotu veya bloggeri engelleteceğine mahkemeden blogspot altında ligtv yi yayınlayan kişilerin ip adreslerinden tespit edilmesini isteyebilir. Ayrıca google mahkeme kararına karşı çıkacak hali yokya… Digitürk eğer bir kere daha bu şekilde bir uygulama yaparsa Biz Blogger Kullanıcılarının tepkisi çok daha büyük olacaktır. Hiç kuşkuları olmasın.

  Digitürk gibi teknolojinin en yeni özelliklerini kullanan bir kurum teknolojide nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyorsa Kurumlarının Hukukçularını çıkarıp yerlerine Blogculardan bir kaç kişi alsın…

  Digitürk Platformuna illegal yayın yapanlara karşı tamamen hak veriyorum. Fakat yaptıkları açıklamalar hiç tatmin edici değil. belli başlı bloglar yüzünden bütün bloglara erişimi kısıtlamanın hiçbir mantığı yok…

  Digitürkte yayın yapan veya farklı platformda yayın yapan bir tane kanal yüzünden bütün platformun engellenmesi ne kadar hoşlarına giderdi acaba bunuda kendilerine sormak isterdim şahsen!..

  Saygılarımla… Blogger Kullanıcısı (Blogumda hiçbir illegal içerik barındırmamaktayım.)

" Blogger’lar Digiturk’e Karşı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blogger’lar Digiturk’e Karşı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blogger’lar Digiturk’e Karşı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "