Okunma

Bloglarda Beyin Fırtınası Dönemi


18 Haziran 2009 Perşembe 09:22
Bloglarda Beyin Fırtınası Dönemi

Blog yazarlarının son dönemdeki yeni tutkusu, bloglar aracılığıyla beyin fırtınası yapmak. Blog evreninde “mimleme” adı verilen beyin fırtınası sayesinde birbirleriyle paslaşarak konuları çok geniş çaplı bir tartışma ve değerlendirme boyutuna taşıyorlar. Blogcular, belirledikleri herhangi bir konuyla ilgili olarak görüşlerini yazıyor, sonrasında ise aynı konuyla ilgili olarak düşüncelerini öğrenmek istedikleri blogcuların isimlerini yazılarının en altında belirtiyorlar. İsimleri belirlenen blogcular da, çeşitli araçlar aracılığıyla kendilerine pas atıldığını öğrenerek konu hakkındaki yorumlarını satırlara döküyorlar. Ardından dilerlerse aynı yöntemle onlar da başka blogculardan görüş istiyorlar.


BloXoo’ya kayıtlı blogların yüzde 70’i zincire dahil edilmiş durumda.

Konu sınırlamamasının olmamasının yanı sıra bir blogcunun yazmasını istediği diğer blogcuları mimlemesi için onları tanıması da gerekmiyor. Blog dünyasındaki “mimleme” süreci böylece çok daha ilginç bir hal alıyor. Konulara farklı açılardan yaklaşıldığı için, blog okurları da bu sayede daha geniş kapsamlı bilgi edinme olanağına sahip oluyorlar. Mimlenen blogların ziyaretçi sayısında da hızlı bir artış yaşanıyor.

Bloglar Arasında Elim Sende Oyunu

Türkiye’nin en büyük blog ağlarından BloXoo’yu hayata geçiren Inveon’un Kurucu Ortağı Yomi Kastro, mimlemenin blogcular tarafından giderek daha çok tercih edildiğine dikkat çekerek şunları söylüyor: “BloXoo, blogküredeki trendlerin yakından izlenebilmesini sağlıyor. BloXoo’ya kayıtlı 15 bin blogun %70’i mimleme zincirine dahil olmuş durumda. Mim alan bazı blogların ziyaretçi sayılarının %1.000’lere varan oranda artış kaydettiğini bile görebiliyoruz.”

:: Bloguyla mimleme kervanına katılanlar arasında mısınız?

Bilgi için:
Bloxoo
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bloglarda Beyin Fırtınası Dönemi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çok güzel bir fikir.

" Bloglarda Beyin Fırtınası Dönemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bloglarda Beyin Fırtınası Dönemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bloglarda Beyin Fırtınası Dönemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "