Okunma

Blu-ray PC’lere Giremiyor


27 Ağustos 2009 Perşembe 13:00
Blu-ray PC’lere Giremiyor

Blu-ray oynatıcılar yavaş yavaş evlerde yaygın hale gelmeye başlıyor, artık tüm dünyada Blu-ray oynatıcısına sahip olan kişi sayısında belirgin artış gözlemleniyor. Ancak yapılan son araştırmalar ortaya koydu ki, bu bahsettiğimiz durumun tam aksine Blu-ray oynatıcılar, kişisel bilgisayarlara bir türlü giriş yapamıyor.

iSuppli adlı pazar araştırma şirketinin yaptığı çalışmada, 2009 yılı içerisinde piyasaya sürülen ve sürülecek olan tüm bilgisayarların sadece %3,6′sında Blu-ray oynatıcı olacağı sonucuna ulaşıldı. 2013 yılına gelindiğinde ise bu oranın ancak %16,3′e ulaşabileceğini iddia eden iSuppli, tüm bu dönem içerisinde DVD’nin hükümdarlığının devam edeceğini belirtti.

DVD’den neden vazgeçemiyoruz?

iSuppli’nin depolama ve taşınabilir bellek konusundaki baş analisti Michael Yang, Blu-ray’in önümüzdeki 4 yıl içinde DVD’lerin yerini alıp, birincil optik sürücü haline gelmesinin olanaksız olduğunu belirterek, “Blu-ray bu süre içinde kesinlikle büyük başarılar yakalayacaktır fakat bu başarının bilgisayar segmentine olmayacağı kesin.” ifadesini kullandı.

iSuppli, Blu-ray’in bilgisayar pazarında bir numaralı tercih olamamasını iki nedene bağlıyor. Birincisi, Blu-ray sürücülerinin maliyeti, ikincisi ise Blu-ray filmlerin saysının DVD’lere oranla çok daha az olması. Araştırma şirketine göre eğer Blu-ray’lerin fiyatları daha uygun bir seviyeye gelirse, insanların bu formata geçmemeleri için geriye çok fazla neden kalmayacak.

Değer fayda oranı

iSuppli’nin elde ettiği bu sonuçlar Blu-ray Disc Association’ı çok memnun etmese de araştırma şirketi bu durumun her yeni disk biçiminde tekrarlandığını söylüyor. iSuppli’ye göre yeni medya biçimlerinin bilgisayarlarda yaygınlaşabilmesi için fiyatlarının düşmesi şart. Bugüne kadarki tüm yeni formatlarda aynı durum yaşandı ve Blu-ray için de aynı şartlar geçerli.

Fiyatın yanında kullanıcıların dikkat ettiği bir diğer konu ise yeni medya biçiminin değer-fayda oranı. Ödenilen ücretin karşılığı ne derece alınıyor, buna kullanıcılar çok dikkat ediyorlar. iSuppli 3.5 inç floppy disketlerin 15 yıl boyunca kullanılmasını buna bağlıyor. Günümüzde kullanıcılar DVD’lerden hem fiyat hem de verim konusunda gayet memnun oldukları için Blu-ray’e pek yanaşmıyorlar, çünkü Blu-ray henüz bu oranı iyi bir seviyeye çekebilmiş değil.

Blu-ray’in daha kaliteli görüntü ve ses verdiği, daha çok kapasite sunduğunu bir gerçek. Ancak bu özellikler, küçük monitöre ve kalitesiz hoparlörlere sahip olanlar için hiçbir şey ifade etmiyor.” şeklinde konuşan Michael Yang durumu en iyi şekilde özetliyor.

Oturma odasının efendisi

Blu-ray bilgisayar pazarına girmekte büyük sıkıntılar yaşıyor olabilir belki ama ev eğlence sistemlerinde her geçen gün yerini sağlamlaştırıyor. Blu-ray’in bu sektördeki büyüme oranı sürekli artıyor. Nisan ayında Adams Media Research’ün yaptığı araştırmada Blu-ray disk satışlarının geçen yıl aynı döneme göre iki kat arttığı sonucuna ulaşılmıştı. Geçen ay Digital Entertainment Group’un yaptığı araştırmada da ABD’de Blu-ray satışlarının 2009’un ilk yarısında %91 arttığı belirtildi.

Blu-ray’in bu konudaki başarısı en büyük rakiplerini bile kendi tarafına çekiyor. Format savaşlarındaki rakibi HD DVD’nin yaratıcısı Tosihba, geçtiğimiz günlerde Blu-ray oynatıcı üretimine başlayacağını açıkladı. Bu durum Blu-ray’in evlerin oturma odalarına girmekte gösterdiği başarının bir kanıtı. Ancak henüz aynı başarı bilgisayarlarda gösterilebilmiş değil.

:: Blu-ray sizce ne zaman DVD’nin yerini alabilir?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Blu-ray PC’lere Giremiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blu-ray PC’lere Giremiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blu-ray PC’lere Giremiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "