Okunma

Bluetooth’a Kardeş Geliyor


03 Kasım 2006 Cuma 14:00
Bluetooth’a Kardeş Geliyor

Wibree, Bluetooth‘a çok benziyor. Hatta aynı donanım ve aynı frekansları kullanıyor. Ancak kısa mesafe kablosuz iletişim için Bluetooth‘dan çok daha az enerji harcıyor. Öyle ki; küçük piller kullanan saat, kablosuz fare ve klavye gibi cihazların, rahatlıkla yakındaki diğer cihazlarla iletişim kurmasına olanak veriyor. Özetlemek gerekirse; kablosuz iletişimin daha da küçük cihazlarda kullanılmasına imkan sağlıyor.

Wibree, Bluetooth’un yerine mi geçecek?

Nokia yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Wibree, Bluetooth‘a bir alternatif değil. Sadece bir tamamlayıcı iletişim teknolojisi. Yetkililer, bu teknolojiyi geliştirirken özellikle küçük cihazları dikkate alarak, küçük mesafelerde kullanılacak Wibree için büyük piller kullanmaktan kaçıyorlar.

Bu gelişmeleri, Bluetooth teknolojisine bir ekleme olarak da düşünebiliriz. Zira her iki teknolojiyi de destekleyen cihazlar üretmek sadece tek birisini destekleyen cihazlar üretmekten daha ucuz.

2007’de Wibree ile tanışacağız

Açık bir teknoloji olan Wibree‘nin daha da geliştirilmesi için Nokia yetkilileri çeşitli yarıiletken üreticileri ile temasa geçmiş bile. Wibree teknolojisinin ilk ticari uygulanabilir versiyonunun ise 2007‘nin 2. çeyreğinde çıkması bekleniyor.

Bu teknolojiyi destekleyen ilk cihazların ne zaman piyasada olacağına dair bir açıklama yok. Ancak görüyoruz ki arka planda birşeyler oluyor. 🙂

Bilgi için: Wibree
Yazar: Özlem Özgöbek

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Bluetooth’a Kardeş Geliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Aslinda Tv ile kumandayi kizilötesi isinlarla degilde bluettoth teknolojisi kullanilsaydi daha güzel olurdu 🙂 Belkide bu imkani wibree bize sunar Ne dersiniz arkadasla hoş olmaz mi :))
  Evde bi pil canavari kumandaniz varsa bana destek verebilirsiniz bu Konuda 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bakalım kardeşi işe yarayacak mı… pek sanmıyorum falan dermişim şak şaka he he… hadi kardeşini de bekliyoruz lazım olabilir…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  resim cok igrenç olmuş lütfen lütfen lütfen kaldırın

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yani pes doğrusu bravo

 5. SDN Okuru dedi ki:

  “Ancak kısa mesafe kablosuz iletişim için Bluetooth’dan çok daha az enerji harcı***** Yazının en çok bu kısmı hoşuma gitti. Bazen bluetooth kullanırken telefonun sarj kablosuna bağlı olması ilginç bir durum. İçimden hep şunu söylemek geliyor, bilgisayarım kablolardan kurtulamadı bir bu eksikti. Daha ne istiyoruz ki kablolardan kurtulacağız zamanla… 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  sıkıyosa elektiriğide kablosuz gecirsinler bakalım

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ipodunn geliştirdiiği yeni bir teknoloji ipod daha bir meth ediliyor ne dersiniz gerçi çok fazla bir bilgim yok ama bluetooth dan çok daha hızlı bir teknoloji olduğu bluetooth ve benzerlerini mazi yapacağı söyleniyor bilemiyorum yani..
  o kadar ki mesela bir video dosyası gönderirken anlık olarak izleme imkkanı verecek kadar güçlü olduğu söyşenyor efenim..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yok ya

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ne oldu sdn ye yaa son birkaç haberdir hep uzun süre önce duyduğum ya da önceden bildiğim haberler ):
  haberleri ilk sdn den öğrenirdim…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bluetooth mesafesinde kendisi kadar heyecan verici olmasada hala daha fiyatından daha değerli iş yapan bişey, evde ki herşey bluetooth’la olsaydı pek keyifli olurdu canım.. en azından pc ye bağlanan hertürlü alete bile razıyızda.. yok sesimizi duyan hertarafımız kablo ile sarıldı, elimiz ayağımız kablo..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hayırlısı olsun.. 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  umarım bir gün tüm cihazlarda olur ve hayatımız kolaylaşır.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Neyse: birileri yepyeni teknolojiler keşfetsin veya geliştirsin ki bizlerde yararlanalım değil mi?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  yakışır 😉

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bluetooth da bu yaklaşım karşısında boş durmaz herhalde haklı olarak kazandıkları şöhrete gölge düşürmezler bence

" Bluetooth’a Kardeş Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bluetooth’a Kardeş Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bluetooth’a Kardeş Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "