Okunma

BMI altyapılı tekerlekli sandalye teknolojisi


23 Eylül 2019 Pazartesi 00:03
BMI altyapılı tekerlekli sandalye teknolojisi

Facebook’tan Elon Musk’a kadar birçok teknoloji vizyoneri, altıncı bir duygu yaratmaktan işitme cihazlarını kontrol etmeye kadar her şeyi yapmak için beyin-makine arayüzleri üzerinde çalışıyorlar. Bir grup bilim insanının üzerinde çalıştığı kişinin düşünceleriyle kontrol edebileceği BMI altyapılı tekerlekli sandalye çalışmaları ortaya çıktı.

BMI altyapılı tekerlekli sandalye teknolojisi dikkat çekecek!

Birçok teknoloji vizyonerinin farklı teknolojik gelişmelere odaklanmasıyla birlikte BMI da oldukça ön plana çıkmaya başladı. BMI(Brain-Machine Interface) yani Beyin Makine Arayüzü aslında beyin ile makine arasında doğrudan bir iletişim sağlayan teknoloji olarak karşımıza çıktı. Buna en iyi örnek olarak Stephen Hawking’in kullandığı teknolojiyi verebiliriz.

Bu teknoloji ile birçok bilim insanı farklı alanlarda çalışmalar yürütüyor. Özellikle bedeninin bir kısmı veya tamamı felç durumda olan hastalar için BMI oldukça umut vaat ediyor. Yeni ortaya çıkan araştırmalar ise tekerlekli sandalyeye bağlı bireylerin sandalye hareketlerini, geliştirilen daha küçük bir BMI sistemiyle yapılmasını sağlayacak.

BMI altyapılı tekerlekli sandalye teknolojisi dikkat çekecek! ShiftDelete.Net (1)

Mevcut BMI sistemleri bir elektroensefalograf (EEG) adı verilen büyük ve oldukça ağır bir sistemin kullanılmasını gerektiriyor. Geleneksel olarak EEG sinyalleri, başın tamamını kaplayan bir başlık kullanılarak ölçülüyor. Bu nedenle araştırmacılar teknolojiyi küçültmenin ve gündelik durumlarda daha gizli ve kullanışlı hale getirmenin bir yolunu bulmak istiyorlardı.

Georgia Teknoloji Enstitüsü‘nden, Kent Üniversitesi‘nden ve Wichita Eyalet Üniversitesi‘nden bir grup bilim insanı boyun üzerine takılabilen taşınabilir bir EEG sistemi geliştirmek için birlikte çalışmaya başladı. Esnek, kablosuz sensörler bir kafa bandı tarafından yerinde tutulan diğer elektrotlarla birlikte cilde tutturulmuş bir yama içerisinde gelecek. EEG verileri esnek yamanın içinde işlenecek ve daha sonra 15 metre mesafede çalışabilen Bluetooth aracılığıyla bir bilgisayara kablosuz olarak gönderilecek.

Bu sistem ile de felçli hastaların kendi kendilerine tekerlekli sandalyelerini hareket ettirmeleri hedefleniyor. Fakat birçok farklı alanda da kullanılabilir hale gelmesi için üzerinde çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar detaylı bir şekilde ortaya çıkmasa da kısa süre içerisinde bu tarz çalışmaların resmi duyurularını duymamız da oldukça muhtemel.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" BMI altyapılı tekerlekli sandalye teknolojisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BMI altyapılı tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BMI altyapılı tekerlekli sandalye teknolojisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "