BMW, Honda ve Ford’dan kötü haber: Kriz kapıda


30 Nisan 2021 Cuma 12:01
ABONE OL
BMW, Honda ve Ford’dan kötü haber: Kriz kapıda

Ford, BMW ve Honda, küresel çip krizi nedeniyle üretimi durdurdu. Yonga üreticilerinin yoğun çabalarına rağmen, yarı iletkenlerde küresel bir kıtlığın yol açtığı üretim krizi daha da kötüye gidiyor.

Salgın kaynaklı bir satın alma çılgınlığının ardından talep, arzı geride bıraktı.  Oyun konsollarından TV’lere kadar her şeyde kullanılan çiplere dair kriz etkisini artırıyor. Sonuç olarak, bu çiplere dayanan PlayStation 5, Xbox Series X / Series S ve iPhone 12 gibi birçok teknoloji ürünü hızla tükendi, gecikmeler yaşadı veya uzun nakliye süreleri yaşadı.

Teknoloji endüstrisi için de işler iyiye gitmiyor

Şimdi ise bu durumdan en kötü etkilenen sektörlerden biri olan otomobiller için de durum kötüleşiyor. Bloomberg, üç kıtadaki otomobil üreticilerinin şu anda üretim kesintileri konusunda uyarıda bulunduğunu bildirdi.

Buna göre ABD’deki Ford, çip kıtlığının, mevcut mali çeyrekte üretimi yarı yarıya azaltabileceğini açıkladı. Honda, önümüzdeki ay üç yerel fabrikada üretimi beş ila altı gün süreyle durduracağını duyurdu. BMW ise Almanya ve İngiltere‘deki tesislerindeki gecikmeler konusunda uyardı.

Pandemi sırasında fabrika kapanmalarının neden olduğu bir kesinti olarak başlayan kriz, diğer endüstrilerdeki yüksek talaş talebinin ardından yaygın bir kesintiye dönüştü. Araçlar, kilitlenmeyi önleyici frenleme ve park yardımı dahil olmak üzere gelişmiş sürücü destek sistemlerine güç sağlamak için yarı iletkenler kullanıyor. Ayrıca arabalara ne kadar çok teknoloji sıkıştırılırsa, kaçınılmaz olarak o kadar çok yongaya ihtiyaç duyuluyor.

Kriz aynı zamanda otomobil alıcıları için de daha uzun bekleme sürelerine dönüştü. The New York Times’a göre, Porsche‘nin ABD’deki bayileri müşterilerin arabalarını almak için fazladan 12 hafta beklemek zorunda kalabileceği konusunda uyardığı bildirildi.

Haber, teknoloji endüstrisi için de pek de iyi değil. Hem Apple hem de Samsung, devasa finansal sonuçlardan yola çıkarak, çip kıtlığının yakın vadede önemli bir etkiye neden olacağını kabul etti. Daha fazla şirket içi işlemci üretme çabalarına rağmen, duyurular Apple ve Samsung’un geniş bir tedarik ağına bağlılığı için de önemli bir rol oynuyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

2.el araçlara zam gelecek o zaman

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Bu ekonomik kriz ortamında araba satamiyoruz o yüzden dünya çapında üretimi yarıya indireceğiz diyemiyorda chip krizi diyorlar

" BMW, Honda ve Ford’dan kötü haber: Kriz kapıda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BMW, Honda ve Ford’dan kötü haber: Kriz kapıda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BMW, Honda ve Ford’dan kötü haber: Kriz kapıda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!