Okunma

BMW’den Olağanüstü Konsept Otomobiller


22 Şubat 2011 Salı 16:30
BMW’den Olağanüstü Konsept Otomobiller

Ülkemizin aksine, Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrikli motor çalışmalarına büyük önem gösteriliyor. Bu tür araçların vergisi asgari düzeydeyken, üretici firmalar maddi-manevi teşvik ediliyor. Zira petrol kaynaklarının tükenmesi, küresel ısınmanın başı çektiği çevre ve sağlık sorunları dünyanın geleceğini tehdit ediyor.


BMW Proje Merkezi, Almanya

600 Milyon Dolardan Açılan Kapı

BMW’nin 600 milyon dolar (Yaklaşık 900 milyon TL) ayırdığı proje kapsamında, tam elektrik motorlu i3 ve BMW M6’nın hibrit (benzin-elektrik motoru melezi) sürümü denilebilecek i8 öne çıkıyor. i8’de kullanılacak olan “Vision Efficient Dynamics” isimli teknoloji, özellikle ses getireceğe benziyor çünkü yakıt ve elektrik tüketiminde, yüzde 40’a varan tasarruf söz konusu.

Teknoloji Harikaları

Ezeli rakipler Audi ve Mercedes’in canını sıkabilecek modellerde, alüminyum şasi ve karbon-fiber alaşımıyla güçlendirilmiş güvenlik kafesleri dikkat çekiyor. Kasanın altında haşmetle gürleyecek (aslında “vızıldama” demek daha doğru) elektrikli motorların üretiminde ise Bosch ve Samsung ile işbirliğine gidilmesi bekleniyor. 


Proje için tasarlanan eskiz: Solda i3, sağda i8

BMW, iki modeli geliştireceği Leipzig’deki fabrikasına şimdiden yüzlerce milyon euro’luk yatırım yapmış durumda. Alman hükümetinin de, projeye vergi desteği vereceği kulislerde açık açık konuşuluyor. İki konsept otomobilin de, 2014 yılında seri üretime geçmesi bekleniyor.


M6 platformu üzerine inşa edilecek i8, geçtiğimiz yıl gözler önüne serildi

:: i3 ve i8 hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “BMW’den Olağanüstü Konsept Otomobiller”

  1. bewko dedi ki:

    bütün SDN üyeleri ve aileleri toplanıp bir tane alsın sonra sırayla bineriz

" BMW’den Olağanüstü Konsept Otomobiller konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BMW’den Olağanüstü Konsept Otomobiller ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BMW’den Olağanüstü Konsept Otomobiller ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "