Okunma

BMW kablosuz şarj kiti geliyor!


14 Mayıs 2018 Pazartesi 14:54
BMW kablosuz şarj kiti geliyor!

Elektrikli araçlar son yılların en gözde teknolojik oyuncakları arasında gösteriliyor. Özellikle ABD ve Avrupa‘da yaygınlaşan şarj istasyonları ile yollarda daha fazla görülen elektrikli araçlar için yeni bir müjde BMW cephesinden geldi.  Bu yaz aylarında gelecek yeni kablosuz şarj kiti ile BMW araçları artık şarj istasyonlarına mahkum kalmayacak. BMW kablosuz şarj kiti ilk etapta yalnızca 530e modelleri için üretilecek.

Pilot olarak seçilen 530e modelinden sonra diğer elektrikli araçlara da kablosuz şarj kitini getireceğini söyleyen BMW yetkilileri henüz bu kitin resmi satış fiyatını açıklamadı. Sürücüler, ABD için seçilen pilot bölge Kaliforniya‘da ise sadece kiralama yoluyla bu kite sahip olabilecek.

Mercedes ile proje ortaklığı!

2014’ten beri kablosuz şarj olayını gündemine taşıyan BMW, bu proje için Mercedes-Benz yan kuruluşu olan Daimler ile ortaklığa girdiğini duyurmuştu. 2018 yılından sonra aynı proje kapsamında Mercedes S560 için de kablosuz şarj kitinin geleceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz yıl BMW kablosuz şarj kiti için resmi Youtube hesabından şöyle bir video yayınlamıştı:

BMW kablosuz şarj kitinin üzerine arabayı tam olarak denk getirdikten sonra 9.2kW gücündeki batarya herhangi bir kablo aracılığı olmadan şarj olmaya başlıyor. Sürücüyü öndeki bilgi ekranı sayesinde dolum anında bilgilendiren bu sistem sayesinde BMW 530e modelindeki bataryanın 3.5 saat içerisinde tam kapasite dolduğu görülüyor.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" BMW kablosuz şarj kiti geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BMW kablosuz şarj kiti geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BMW kablosuz şarj kiti geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "